Diskuze

Akademický senát FAMU odvolal děkana Zdeňka Holého, na tahu je rektor

Akademický senát FAMU odvolal z funkce děkana Zdeňka Holého, který byl zvolen před dvěma lety. Senát v nynějším složení pracuje dva měsíce, jedna členka z něj odstoupila. Zbylých osm - čtyři pracovníci a čtyři studenti - dnes hlasovalo pro odvolání Holého, jehož viní z porušování demokracie.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PM

To zdůvodnění pro odvolání děkana mi přijde jak z dob kulturní revoluce v Číně

1 0
možnosti
Foto

D30a92n 71R24u27b31í17n

28. 5. 2018 20:03

FAMU je jedna z nejhorších uměleckých škol a brzy ji povedou lidi úrovně Dany Morávkové nebo Víta Klusáka.

2 1
možnosti
OM

Děkana odvolá senát z poloviny složený ze studentů ;-D;-D;-D už se nedivím že naše školství potažmo český film je tam kde je :-P

4 2
možnosti
MM

Akademicky senat je vždy z necelé poloviny složený ze studentů. Ale házet to jen na "studenty" se mi nezdá úplně fér. Co ti zbylí 4 zcela jistě zkušení a odborně erudovaní pedagogové kteří taky zvedli ruku pro odvolání???

2 0
možnosti
PS

Na akademickou pudu demokracie nepatri.

3 3
možnosti
PS

Pane Pytelo, zkuste se nad tim misto minusovani radeji poradne zamyslet. Treba nad tim, jak funguji spickove akademicke instituce a jestli ma v akademickem svete na prosazeni nazoru stacit prosta vetsina ...

1 0
možnosti
RB

Za vším stojí Klusák....ten co vytváří "hrané dokumenty pod taktovkou režiséra", točí na seznamu "vrcholné" reportáže se Slonkovou. Tím pádem mám zcela jasno na které straně stát......

4 2
možnosti
MV

M88i53l35a82n 73V44o82l50e62k

28. 5. 2018 17:36

A od které z těch rozhádaných skupin si máme nechat radit, jak vlastně dopadly naše volby?

2 7
možnosti
VJ

Tvrdím, že tři články Mirky Spáčilové na téma odvolání děkana (tento, k němuž píši, je čtvrtý) přispěly k tomu, že senát se na odvolaní usnesl až tak vysoko - 8 z 9 hlasů - a to proto, že lži v nich obsažené či podstatné okolnosti v nich zamlčené, nesou lidi v akademické obci opravdu nelibě a to bez ohledu na to, zdali děkana Holého podporovali, či nikoli.

Mirka Spáčilová píše, že senát v tomto složení pracuje 2 měsíce. To je pravda pouze částečná a relativní. 4 z 9 členů v něm jsou již třetím rokem, dovolba, která proběhla do jeho řad zvolila mj. dosavadního předsedu akademického senátu AMU - tedy člověka zcela napojeného na dění v samosprávě - stejně dlouhodobé angažmá a vhled vykazují i někteří další nově zvolení lidé. Tento senát vzešel z fakultních voleb, které měly po listopadu 1989 historicky nejvyšší účast a téma akademických svobod stálo v proklamacích všech kandidátů, kteří byli zvoleni.

Mirka Spáčilová ve všech svých článcích zamlčela, že na podporu senátního návrhu vznikla oficiální petice, kterou bylo nutné podepisovat přes registraci (tedy s určitou technickou komplikací) a i přesto ji podpořilo během několika dnů 160 členů akademické obce. Tato podpora především znamenala, že se podepsaní identifikují s problémy, které senát popsal.

Někteří z nich jsou dokonce podepsáni rovněž pod druhým dopisem, který vůbec nemá s podporou děkana Holého nic společného, jak je opakovaně vydáváno Mirkou Spáčilovou, ale podporuje jedno ze tří rektorem navržených řešení, konkrétně to, aby senát o půl roku odložit své jednání a probíhala mediace. Samotní navrhovatelé naopak akcentovali možnost akceptace druhé varianty, tedy že proběhnou jak nové volby děkana, tak nové volby do senátu. Při dnešním odvolávání přečetli své prohlášení, které tento krok dále osvětluje, čtenáři MFD, které by zajímalo, se o něm zcela jistě nedozvědí.

Přestože existovala na začátku jeho zvolení poměrně široce sdílená naděje, že může jít o dobrou volbu, jeho nezkušenost, zákeřné

2 2
možnosti
VJ

Nevešlo se to, pokračuji zde:

Přestože existovala na začátku jeho zvolení poměrně široce sdílená naděje, že může jít o dobrou volbu, jeho nezkušenost, zákeřné jednání, nedržení dohod i další vlastnosti vedli k opakované eskalaci situace. Namísto analýzy problémů a jejich řešení se škola stala místem hledání viníků a jejich trestání či omlouvání. Prostředí pomluv a nerovného zacházení (které se netýká jistě těch vedoucích kateder, kteří se postavili za Holého dokonce v tu chvíli, kdy byl návrh zformulován - aniž by si zjišťovali další okolnosti) vedl k současné eskalaci a rozhodnutí senátu, které je ve svém absolutním poměru překvapivé pro všechny.

Podle mého pozorování byl výsledek hlasování ještě před týdnem možná těsný a nejistý, ale kampań plná lží - zejména jednostranné články Mirky Spáčilové - zřejmě vykonaly své.

Po čtrnácti dnech, kdy probíhaly pokusy delegitimizovat senát /zvolený, opakuji, s historicky nejvyšším mandátem/, se po jeho rozhodnutí přenesl tlak na rektora. Představa, že lze do akademického prostředí vnutit člověka bez manažerského vzdělání, který amatérsky aplikuje manažerský způsob řízení (jsou i jiné způsoby jak harmonizovat z povahy věci různorodá prostředí, jakými umělecké školy jsou), mi přijde dost absurdní a pokud se k ní nechá rektor Hančil dotlačit (předpokládám, že v MFD bude tak obden článek tohoto typu), bude to určitě zajímavý pokus na lidech.

Hodně štěstí všem, doc. Vít Janeček, katedra dokumentární tvorby FAMU.

2 1
možnosti
DJ

Situaci na FAMU neumím posoudit, vše co vím jsou pouze zprávy v novinách. Síla akademických senátů je obrovská. Bohužel mi to připomíná stav na mnoha dalších fakultách v ČR, kde ti, co něco umí nekandidují do akademických senátů, protože na něj "nemají čas". Potom je tam nahradí ti, co neumí nic, a tito pak nastavují pravidla na fakultách podle sebe.

15 1
možnosti
LT

Ano, taky to nemám jiné informace, než ty z médií, takže je těžké soudit, ale ve spojitosti s touto kauzou, se mi připomnělo to staré známé:

Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí dělat, ten to učí a kdo to neumí učit, ten to řídí. No a k tomu se možná přidává "... a kdo to neumí řídit, ten je v akademickém senátu".

3 0
možnosti
AW

Věřím,že zvítězí smysl pro řád a demokracii. Není možné pokračovat v minulosti.!!

0 0
možnosti