Z filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian

Z filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian | foto: Falcon

Cesta Letopisů Narnie z Oxfordu do české zbroje

  • 1
Televizní verze Letopisů Narnie se začaly točit už pár let po spisovatelově smrti, ale cesta na plátno se vlekla déle.

Přezdívá se mu "irský Tolkien". Autor Letopisů Narnie, belfastský rodák C. S. Lewis, se stal profesorem v Oxfordu, kde v roce 1963 zemřel; patřil do tamního literárního kruhu tak jako otec Pána prstenů, s nímž se přátelil; a oba stvořili světy plné fantazie.

C. S. Lewis psal i jiné práce, od rozborů křesťanství po sci-fi, nicméně podobně jako bájná Středozemě v případě J. R. R. Tolkiena také jemu vynesla nesmrtelnost smyšlená říše Narnie. Své dětské hrdiny, sourozence Pevensiovy, do ní vyslal celkem sedmkrát.

Ředitel Lewisovy nadace, syn Lewisovy ženy a jejího prvního muže Douglas Gresham, usiloval o zfilmování předloh více než dvacet let. A po prvním úspěchu odstartoval druhou kapitolu celoživotního snu.

Úspěch překvapil
"Když první film Lev, čarodějnice a skříň zaútočil v roce 2005 na kina, doufal jsem, že diváky potěší, ale jeho skutečný úspěch mě tak trochu ohromil," přiznal zpětně Gresham.

Úvodní snímek narnijské kroniky vydělal celosvětově skoro tři čtvrtě miliardy dolarů a v třicítce nejúspěšnějších filmů všech dob předstihl třeba Forresta Gumpa a Šestý smysl.

Producent Mark Johnson věří, že druhý díl, Princ Kaspian, svého předchůdce ještě překoná: "Je velkolepější než Lev, čarodějnice a skříň, dramaticky působivější a o něco temnější."

Jenže od startu prvních Letopisů Narnie, které se svezly na vlně Pána prstenů a Harryho Pottera, se hodně změnilo. Dětská fantasy se stala módou, zrodila další filmy od Eragona po Zlatý kompas - a trochu zevšedněla.

 Možná i proto zůstávají dosavadní výsledky Prince Kaspiana za očekáváním: celosvětově utržil zatím na 230 milionů dolarů, ač v řadě zemí včetně Států zahájil už v květnu; nicméně další včetně Velké Británie, kde je doma, má před sebou.

V Americe potřebovala "dvojka" na 130 milionů dolarů čtyři týdny - "jednička" tu překročila sto milionů o čtyři dny dřív a měla o pětinu vyšší průběžné tržby. Nutno říci, že ani kritiky Prince Kaspiana nehýří nadšením, v jedné z prvních píše Keith Phipps, že film "postrádá osobitost a jeho svět působí jako bez života".

S českými šermíři
Pro Česko má však Princ Kaspian lákadlo navíc: stejně jako Lev se tady točil, navíc rytíři a vojáci v něm nosí české zbroje, neboť konkurz na dodavatele vyhrála zdejší agentura A. R. G. O.

"Podařilo se nám porazit světovou špičku - novozélandskou firmu Weta, která vyzbrojila trilogii Pán prstenů," říká Petr Nůsek z A. R. G. O. a připomíná, že ve všech velkých bitevních scénách se objeví i naši kaskadéři a profesionální šermíři.

Jak si povede pokračování Letopisů Narnie v českých kinech, jejichž současná návštěvnost není zrovna růžová?

"Na první díl přišlo o premiérovém víkendu pětačtyřicet tisíc diváků a celkem jich bylo tři sta tisíc - doufám, že Princ Kaspian na tom nebude hůř," věří Jan Bradáč z distribuční firmy Falcon, která hostí úterní pražskou premiéru za účasti hvězd a od čtvrtka film nasazuje po celé republice v jedenačtyřiceti kopiích.