Continuo mění starou vodárnu v břicho velryby, připomene i Dagmar Šimkovou

  14:59aktualizováno  14:59
Břicho velryby je prý symbolické místo, kde člověka pohltí neznámo a kde se rodí hrdina schopný vzdorovat osudu, době, strachu i totalitě. Proto nazvalo jihočeské Divadlo Continuo svou nejnovější hru V břiše velryby.

Záběr ze zkoušek představení V břiše velryby | foto: Facebook Divadla Continuo / Anna Luňáková

Ve čtvrtek večer má premiéru v prostorách nepoužívané písecké vodárny. V její bezprostřední blízkosti se totiž jedna taková hrdinka zrodila. Jen sto metrů od vodárny stojí chátrající vila, kde své dětství prožila Dagmar Šimková, zajímavá žena, která v mládí strávila čtrnáct let v komunistickém vězení za podvracení režimu a která v roce 1968 emigrovala do Austrálie.

Fotogalerie

„Navazujeme na linii, jež se zabývá konkrétními osudy lidí, kteří byli ve 20. století v konfliktu se společností či systémem,“ vysvětluje režisér projektu Pavel Štourač.

Continuo podobně těžké téma nakouslo už vydařeným představením Poledne, kde se věnovalo osudům Rusů, kteří v srpnu 1968 protestovali na Rudém náměstí. „Poledne ale bylo hodně konkrétní, tady jsme osud Šimkové vzali jako inspiraci. Hlavně řešíme otázku jedince, zde konkrétně ženy, ve střetu se systémem,“ pokračuje Štourač.

Základní inspirace pro vznik novinky, kde opět půjde především o pohyb a výtvarné vyjádření, však bylo místo samotné, opuštěné zařízení na úpravu a čištění vody. „Vše je tam připravené, aby tekla voda, ovšem ta tam už není, jen bahno, kal a prach. To dává místu velice zvláštní dramatické napětí,“ popisuje režisér specifické místo.

„Původně jsme mysleli, že do vodárny vodu vrátíme, pak nás ale její absence začala fascinovat. Hledali jsme až archetypální mytologické příběhy, kde se podobná situace opakuje. Tedy suchá krajina – ať už reálná, nebo ta duševní,“ odhaluje další inspirační zdroje, mezi které patří i práce význačného antropologa Josepha Campbella. Právě on je autorem pojmu břicho velryby.

Divák si může vybrat

Představení se řadí do žánru site-specific, tedy produkce, která oslovuje publikum v nedivadelních místech. „Pracujeme asi v osmi prostorech, diváci projdou většinu zařízení. V první části představení si budou moci vybrat, kudy jít a co vidět. Ale ať půjdou kudykoli, v druhé části se všichni potkají,“ naznačuje o nezvyklém večeru.

„Prostor vodárny je nádherný, tenhle typ akcí by mu velice slušel. O tom my ale nerozhodujeme,“ dodává Štourač ještě k nezvyklému místu. Jeho Continuo pořádá letní premiéry v nečekaných místech už třiadvacet let. V minulosti takhle diváky zvali do okolí zámku Kratochvíle či do polí poblíž malovického Švestkového dvora, kde soubor sídlí.

Na letošní novince s Continuem spolupracují umělci z dvanácti zemí. „Už léta na začátku roku oslovujeme kulturní centra, školy, nezávislá divadla a zveme performery, herce, tanečníky, výtvarníky a muzikanty k účasti. Z přihlášených vybíráme dvanáct až patnáct aktérů,“ popisuje Štourač osvědčený proces.

„Společný pracovní zážitek, kdy během čtyř týdnů inscenace vzniká, je velmi intenzivní, takže se stává, že se někteří účastníci stanou členy Continua. Ze současných členů touto letní zkušeností prošli všichni,“ dodává. 

Představení V břiše velryby bude v Písku k vidění každý večer až do 15. srpna.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

PRVNÍ DOJMY: Tenkrát v Hollywoodu je Tarantino šťastný jako blecha

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Někdo tvrdí, že „pravý“ Quentin Tarantino si vezme slovo až v poslední, vskutku třeskutě zábavné půlhodince své novinky...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Nadpřirozeno. V listopadu u nás poprvé vystoupí hvězda Kanclu Ricky Gervais

Zlaté glóby 2011 -  Ricky Gervais

Oblíbený britský komik, moderátor a skandalista Ricky Gervais se u nás zastaví v rámci svého aktuálního světového turné...

RECENZE: Leichtová je Shakespearova zlá žena, hubatá i důvtipná

Záběr z ostravského nastudování Zkrocení zlé ženy

Svižné a velice zábavné představení vzniklo letos v Ostravě v rámci Letních shakespearovských slavností. Novinka...

RECENZE: Břicho písecké velryby fascinuje, je v něm však trochu těsno

Záběr z premiéry inscenace V břiše velryby

Do opuštěného a vypuštěného areálu písecké vodárny situovalo jihočeské Divadlo Continuo svůj letošní letní projekt V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz