Trier po smíchovsku: 150 úspěšných repríz a Halbichova naražená kostrč

  17:15aktualizováno  17:15
Smíchovské Švandovo divadlo slaví. Již tři roky úspěšně uvádí komedii dánského filmaře Larse von Triera Kdo je tady ředitel? Ve čtvrtek Michal Dlouhý spolu s Kamilem Halbichem, ústřední dvojice divadelní adaptace, oslaví 150. reprízu.

Michal Dlouhý a Kamil Halbich v představení Kdo je tady ředitel? | foto: MF DNES

Halbich s Dlouhým si před jubilejní reprízou zapátrali v paměti a prozradili zážitky z příprav hry v režii Daniela Hrbka. "Bylo to těsně po skončení třetí generálky, kdy se nám nikdo z našich kamarádů v hledišti celou dobu vůbec nesmál a Kamílek (Kamil Halbich, pozn. red.) se ke mně, zcela zdrcenému, naklonil a tiše pronesl: 'A teď si představ, Míšo, že bys to takhle blbý musel hrát třeba stopadesátkrát!'," vybavuje si Dlouhý.

Ze hry Kdo je tady ředitel?

Halbich má mnohem bolavější vzpomínku. "Nejtěžší chvíle? Jednoznačně pád o generálkovém týdnu do černé díry před první řadou. Jevištní čas dostal zvláštní rozměr a vteřina se stala minutou... uf. Ale zjištění, že hýbu rukama i nohama, mě opět nabilo energií a odhodláním dokopat to až do premiéry a otupilo mé dvouměsíční vnímání Michalových falešných intonací. A když si teď uvědomím, že už ho poslouchám tři roky... Tři roky po stopadesáté se snažím naše dialogy polidštit a znormálnit, kostrč začíná opět trochu pobolívat... Ale to je asi úděl každého zkoušení. Nejen s Michalem," dodává Halbich neboli Ravn, ředitel a majitel firmy, který se deset let skrývá před svými kolegy a vydává se za řadového zaměstnance.

Jak ale prodat firmu a neprozradit se? Situaci má vyřešit neznámý herec Kristoffer, tedy Michal Dlouhý. Do role se dostává velmi snadno, ale postupně naráží na řadu překážek. "Prostě to funguje! Říkejte na všechno 'ano', a kdyby bylo nejhůř, musíte být direktivní. Nekompromisní a trvat na svém. Jste přece ředitel!," radí mu Ravn.

A radí mu úspěšně už třetí rok za sebou s tím, že se baví nejen diváci, ale i kritika. Ta jen upozorňuje na fakt, že by lidé neměli srovnávat s filmem. "Hrátky s obrazem a střihem divadlo coby médium od filmu zcela odlišné zprostředkovat nemůže, autorských komentářů (ve filmu samotného von Triera) se režisér Daniel Hrbek dobrovolně vzdal. Výsledkem je funkční situační komedie s překvapivou pointou," napsala v recenzi Kateřina Kočičková z MF DNES.

Z představení Kdo je tady ředitel?

Sex na pracovišti? Ano, i tohle čeká na diváka, když přijde na hru Kdo je tady ředitel?.

Další zaměstnance firmy hrají Klára Cibulková nebo Petra Jungmanová j. h., Eva Leimbergerová, Luboš P. Veselý j. h. v alternaci s Viktorem Limrem, Robert Jašków, Pavel Juřica j. h. či Tomáš Pavelka a v roli Mette se už vystřídaly Klára Pollertová-Trojanová, Šárka Urbanovská, Jana Stryková či Blanka Popková. Islandským obchodníkem, který mluví ve své rodné řeči, se stane Alexej Pyško (alternuje s Dušanem Sitkem), jeho spolupracovníky jsou Kristýna Frejová a Jaroslav Šmíd.

Portál iDNES.cz je mediálním partnerem Švandova divadla.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Další z rubriky

RECENZE: Romeo a Julie s Piškulou a Marečkovou cílí na mladé. Úspěšně

Tereza Marečková v představení Romeo a Julie

Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty. Záplavou moderních prvků opentlil Michal Dočekal svou režii...

Trhni si, otče! A ze skříní začnou v Ungeltu padat kletby i kostlivci

Bára Štěpánová a Petr Stach během zkoušek Trhni si, otče!

Bláznivá komedie, kterou světoznámý dramatik Peter Quilter napsal přímo pro Divadlo Ungelt. Tak uvádí pražská scéna...

Díky thrillerovému konci světa chytá Divadlo Bez zábradlí druhý dech

Karel Heřmánek ml.

Opravdový thriller slibuje pražské Divadlo Bez zábradlí v novince Po konci světa, kterou v pátek večer uvádí v...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz