Zuska oslaví deset let v Národním festivalem vlastních choreografií

  12:13aktualizováno  12:13
Již deset let stojí Petr Zuska v čele baletu Národního divadla. A právě toto výročí si připomene v retrospektivě vlastních choreografií, které v květnu a červnu pod názvem Petr Zuska Gala X nabídnou všechny tři scény.

Petr Zuska slaví desátou sezonu v Národním divadle festivalem svých choreografií. | foto: Pavel Hejný

Osmnáct Zuskových děl vzniklo v letech 2002–2012 v Česku, ale i v zahraničí. Součástí programu bude ovšem i premiéra nové choreografie Smrt a dívka, kterou tanečník tvořil přímo pro Ballet Monte Carlo.

Petr Zuska Gala X

Choreografie budou uvedeny v pěti komponovaných večerech a jednom večeru s celovečerním titulem, vždy ve trojím uvedení, a sice na všech třech scénách Národního divadla – část se odehraje v historické budově, část ve Stavovském divadle i na Nové scéně.

"Za ta léta jsem dostal hodně dopisů od lidí, kteří se ptají, kdy budeme hrát některé z děl, které už třeba čtyři roky neuvádíme. Nyní je tedy zveme. Diváci budou mít asi již naposledy šanci vidět některé mé starší opusy," uvedl Zuska s tím, že prezentuje nejen svou práci, ale hlavně výkony souboru. Ten podle něj za léta vyrostl a repertoárově i kvalitativně se posunul do evropské dimenze.

"Trochu mne inspiroval choreograf Nacho Duato, který se po dvaceti letech v Madridu loučil, odcházel do Petrohradu do Michailovského divadla. Všude po Madridu visely plakáty Nacho Duato XX. Tehdy jsem si uvědomil, že by nebylo špatné, kdybych měl po deseti letech v Národním divadle jedno X," dodal.

Retrospektiva připomene zhruba devadesát procent Zuskovy práce. "Choreografie na přehlídce sice nenajdete v původních kontextech, ale budou propojeny stylově, aby k sobě ladily žánrově nebo v rámci hudebního podkladu. Z provozního hlediska to nebude šest premiér, ale dvě tři určitě. Nyní jsou v souboru jiní tanečníci než v době, kdy jsme choreografie uváděli, a tudíž je tanečníci musí nastudovat nově," upřesnil autor.

Vybere si skutečně každý. V prvním bloku Gala s mladými (10.–12. května) Zuska v pěti milostných i žertovných dílech zmapuje spolupráci s Taneční konzervatoří a jejím souborem Bohemia Balet. Další tři představení, pojmenovaná Bláznoviny, jsou určena fanouškům hříčky Mariin sen a pracím "mírně vyšinutým", jak jim říká sám choreograf.

Ze Zuskova baletu Mariin sen

Ze Zuskova baletu Mariin sen

Uvedeno bude Sólo pro P. Z. , což představuje celovečerní titul  Brel – Vysockij – Kryl/Sólo pro tři, slavící úspěchy i v evropském kontextu. Lákadlem bloku Cesty a zastavení se stane právě čerstvá novinka Smrt a dívka, komponovaná na Schubertovu a Janáčkovu hudbu.

Večer nazvaný Pocta velkým tónům pak publikum seznámí s většími dramatickými celky, od Mahlerovy 1. věty 1. symfonie D dur, která funguje jako podklad ladného tance vzniklého pro Expo v Číně, až po Stravinského Svěcení jara vytvořeného původně pro baletní soubor v australském Perthu. Festival vyvrcholí Zuskovou láskou k lidové písni – Doteky folklóru provází živá hudba Hradišťanu, Čechomoru a dua Vyšivanka Lada.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

RECENZE: Syrová Amerikánka z pasťáku naznačila ve Varech svou sílu

Eliška  Křenková a Tereza Voříšková v kusu Amerikánka

Ten příběh prý režiséru Viktoru Taušovi kdysi vyprávěla jedna dívka, když byli oba na ulici. Tauš jej dlouho nosil v...

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz