Špinar hýbe s Národním. Odchází Šplechtová, Bareš je v nejistotě

  13:16aktualizováno  13:48
Budoucí šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar sliboval po prosincovém zvolení velké změny. Od září přichází Patrik Děrgel, nejistota dalšího působení hrozí Igoru Barešovi. Konec angažmá potvrdila Miluše Šplechtová. Celkem by mělo odejít okolo deseti herců.

Igor Bareš ve filmu Fair Play | foto: Falcon

Vedle nových jmen, která chce Špinar na naši přední scénu přivést, se mluví i o tom, že s některými stálicemi chce spolupráci ukončit. „Jednání se vedou jak s paní Šplechtovou, tak s panem Barešem, jak proniklo do bulváru. Jsou to ale jednání, zatím nemůžu nic potvrdit,“ komentoval možné odchody mluvčí Národní divadla Tomáš Staněk.

„Rozhovor s panem Špinarem minulý týden skutečně proběhl. Ukončil mi pracovní smlouvu k červenci. Nicméně jsme potom spolu telefonicky komunikovali a domluvili jsme se ještě na jedné schůzce,“ řekl Igor Bareš. „Vnímám to tak, že to není zcela uzavřená záležitost,“ dodal.

„Kdybychom se skutečně rozešli, se stávajícím šéfem činohry Michalem Dočekalem jsem domluven, že budu dál hrát v inscenaci Les. Momentálně zkouším s Alicí Nellis inscenaci Audience u královny, která má premiéru 19. března. V té inscenaci budu dál hrát,“ doplnil hojně obsazovaný televizní i filmový herec, který je v angažmá Národního divadla od roku 2005 a diváci si ho mohou pamatovat například ze hry Strýček Váňa.

Odejít má také Miluše Šplechtová. „Ano, je to pravda,“ potvrdila herečka pro iDNES. „Smutnou ironií je, že příští rok budu v Národním pětadvacet let, k takovému výročí se dříve dávaly diplomy, ne vyhazovy.“

Na otázku, jaký byl důvod, odpověděla: „Pan Špinar v rozhovoru se mnou zmínil několikrát jméno mého manžela Jana Hrušínského a jeho soukromého Divadla Na Jezerce. Je to jenom můj pocit, ale jako by právě tohle vadilo.“ Šplechtová také potvrdila, že první scénu má opustit více herců, celkem kolem deseti.

Kačer a Hartl odcházejí do důchodu, hrát budou dál

Z důvodů věku by pak stálé angažmá měly ukončit herecké legendy osmasedmdesátiletý Jan Kačer a dvaašedesátiletý Jan Hartl. „Mají důchodový věk. Ale určitě budu ve spolupráci pokračovat. Jde jen o formalitu, že nebudou zaměstnanci,“ ujistil Staněk. „Pan Hartl bude hrát ve všech inscenacích, ve kterých je nyní obsazen,“ dodal.

„V žádném z případů nejde o výpovědi. Odchod do důchodu není výpověď a neprodloužení termínované pracovní smlouvy také ne,“ doplnil mluvčí dále.

Fotogalerie

Již nyní jsou pak známa jména, která Národní od září posílí. „Je to Patrik Děrgel, Tereza Vilišová a Pavlína Štorková,“ uvedl Staněk.

Patrik Děrgel dosud působí ve smíchovském Švandově divadle, kde mimo jiné zaujal hlavní rolí v tamním Hamletovi, kterého režíroval právě Špinar. Divadelní kritici jej v loňských cenách Alfréda Radoka ocenili jako Talent roku. V Národním divadle již nyní hraje jako host roli Roderiga v od prosince uváděném Othellovi.

Tereza Vilišová, která je nyní na volné noze, hrála zejména na ostravských scénách. V Divadle Petra Bezruče se například představila ve hře 1984. Pavlína Štorková dosud působí v královéhradeckém Klicperově divadle. Diváci ji zde mohou vidět ve Figarově svatbě, Richardu III. či Jedlících čokolády.

Pětatřicetiletý Špinar byl jmenován do funkce uměleckého ředitele činohry ND v prosinci 2014. Souboru se ujme od nové divadelní sezony, tedy od září 2015, kdy vystřídá Michala Dočekala.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Syrová Amerikánka z pasťáku naznačila ve Varech svou sílu

Eliška  Křenková a Tereza Voříšková v kusu Amerikánka

Ten příběh prý režiséru Viktoru Taušovi kdysi vyprávěla jedna dívka, když byli oba na ulici. Tauš jej dlouho nosil v...

RECENZE: Osudety. Dokud to jde, naslouchejme těm, kteří mají co vyprávět

Záběry z rodinného archivu Miřenky Čechové využité v představení Osudety

Jak divák sestupuje po schodech, odpočítávají se zpětně pomyslně i roky letopočtu. V podzemí jedné z budov nového...

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz