Muzikál Galileo - foto 3

Muzikál Galileo - foto 3 - Galileo v podání Janka Ledeckého a Filipa Blažka. | foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Ledeckého Galileo bude ideální muž

Po Hamletovi se Jankovi Ledeckému pro muzikálové zpracování těžko hledal tak silný příběh. Nakonec jej nalezl v životním osudu italského astronoma Galilea Galileiho. Muzikál, jehož hlavním hrdinou je právě tato historická postava, má v Divadle Kalich v sobotu premiéru v režii scénografa Šimona Cabana. Ledecký zároveň vystoupí v titulní roli, ve které se střídá s Petrem Mukem a Filipem Blažkem.

Speciální stránku iDNES k muzikálu Galileo najdete ZDE.


Nápad zhudebnit osudy renesančního vědce dostal Ledecký v momentě, kdy měl již slušně rozpracován původně avizovaný muzikál na motivy Edmonda Rostanda Cyrano.

„Cyrano sice nese téma jedince proti společnosti, které mě zajímá, ale že to nepůjde, jsem zjistil v momentě, kdy jsem měl hotovou polovinu hudby. Cyrano je totiž postavený na slově, a když mu odeberu jeho košatý slovník, zmizí to nejkrásnější. Zbude příběh, který připomíná za vlasy přitaženou červenou knihovnu,“ říká Ledecký.

Tehdy si stoupl před police s knihami a hledal námět - našel jej v knize Petra Síse Hvězdný posel, která dětem přibližuje život a dílo Galilea Galileiho.

Následovalo soustředěné studium, kdy Ledecký sbíral detaily z Galileiho života, z nichž některé včlenil do muzikálu: například fakt, že se Galileo stal v pouhých pětadvaceti letech profesorem matematiky v Pise, ačkoli opustil studia bez diplomu. O několik let později zase vyhrál nad Giordanem Brunem v konkurzu o místo profesora na padovské univerzitě.

V muzikálu vedle Giordana Bruna vystupují skutečné historické postavy, ale také zcela fiktivní - například dvě osudové ženy - Galileova životní láska Mia a jeho intrikánská soupeřka, mocná šlechtična z rodu Medici. „Přiznávám, že jsem Galilea hodně zidealizoval, “ říká Ledecký, který naopak do díla nezařadil astronomův letitý vztah s obyčejnou krčmářkou, za niž se Galileo zřejmě styděl.

Něco ze Cyrana ale přece jen v novém muzikálu zůstalo: už složené hudební motivy. „Něco jsem sice hodil do koše, ale dobrý love song je univerzální stejně jako hudební téma vykreslující negativní postavu,“ míní Ledecký. Záporné role v muzikálu hrají představitelé katolické církve. „Katolická církev má hodně temných mezníků ve své historii a období protireformace patří mezi ně. Sice jsem se snažil zachovat chladnou hlavu, ale příliš sympatií pro tehdejší církev jsem v sobě nenašel. Možná, že to někoho naštve, ale to se nedá nic dělat.“

Přestože má Galileo prodáno přes třicet tisíc lístků a zákonitě ho čeká řada repríz, Janek Ledecký již začíná uvažovat o novém muzikálovém tématu. „Postavili jsme si divadlo, které máme ještě na řadu let, takže nic jiného než začít přemýšlet o novém muzikálu mi ani nezbývá.“ I když si zdejší publikum podle Ledeckého potrpí nejvíce na „těžké“ tragédie, on sám si pohrává s myšlenkou na komediální muzikál, který by vtipně glosoval dnešní společnost.

Laurinová: Mám stejné ideály jako romantická Mia

Sabina Laurinová hraje v muzikálu Galileo fiktivní lásku hlavního hrdiny. Postavu Mii Ledecký zcela vymyslel - o romantických ženách totiž dokumenty o Galileově životě mlčí. Pořádný muzikál se však bez nich neobejde.

Jaká je vlastně Mia - Galileova životní láska?
Mia zastupuje v muzikálu symbol dobra, naděje, inspirace, víry v lepší svět. Je to mladá žena, která touží po čistém partnerském vztahu naplněném tím nejdůležitějším pro ženu, což znamená mít rodinu, zázemí, možnost vážit si svého partnera.

Máte s touto křehkou bytostí něco společného?
Možná stejné ideály.

Co vám role Mii dala?
Zatím mi dala novou příležitost zahrát si v muzikálu, který vznikl s obrovským pracovním a profesionálním zápalem všech zúčastněných. To, co mi role dá osobně, se teprve ukáže v reprízách. Sobotní premiéru vnímám jako startovní čáru.

Zažila jste při zkoušení těžké chvíle?
Práce na samotné roli nebyla to nejtěžší. Největším úskalím se doposud ukázaly technické přestavby, ve kterých figurují všichni účinkující. Přizpůsobit se technickým podmínkám na jevišti bylo hodně náročné.

Nelákala by vás role opaku čisté Mii, intrikánka Giana?
Samozřejmě, protiklady, jak se říká, se přitahují.

Zahrála byste si ráda někdy negativní postavu?
Ráda, dokonce to považuji v herecké profesi za nutné. Herec by měl mít co nejširší rejstřík postav, na kterých se může profesionálně rozvíjet.

Který z představitelů Galilea se po- dle vás nejvíc blíží „originálu“?
Na to vám těžko odpovím, protože s originálním Galileem jsem se o pár století minula, ale pokud se týká ztvárnění postavy Galilea na prknech Divadla Kalich, jsou originální všichni tři. V tom také vidím význam alternací: přinášejí něco nového.