Tomáš Turek, Pavel Neškudla a Miroslav Hanuš při zkoušce inscenace Ghost...

Tomáš Turek, Pavel Neškudla a Miroslav Hanuš při zkoušce inscenace Ghost Protocol | foto: Divadlo v Dlouhé

Kolik životů stojí jedna vaše noha? Divadlo si hraje s čísly i Goethem

  • 0
Aktuální kusy i inscenace klasiky čeká divadelního diváka v prvním měsíci nového roku. Divadlo v Dlouhé chystá Ghost Protocol, vyinohradská D21 pak Utrpení mladého Werthera.

Zmenší jedno pohlazení krysy váš pocit pohodlí o polovinu? Na kolik párů bot byste ohodnotili lidskou bytost, s níž nemáte v úmyslu spát? Je dub zcela rovnocenný s platanem? Například v oblasti vašich vzpomínek? Na kolik lidských životů se vyšplhá hodnota jedné vaší nohy, jedné vaší paže, jednoho vašeho oka? Na kolik eur odhadujete možnost, že už vás nikdo nikdy nepolíbí?

Opravdu zvláštní série otázek doprovází jednu z prvních letošních divadelních premiér, kterou se 9. ledna stane novinka pražského Divadla v Dlouhé. Pod názvem Ghost Protocol zde režisérka Linda Dušková ve vlastním překladu připravuje inscenaci textu současných francouzských autorů Stéphana Bouqueta a Françoise-Xaviera Rouyera.

Dvojice si v textu vzala na paškál náš dnešní svět, ve kterém se dobrovolně stále více svazujeme nejrůznějšími mírami, čísly a hodnotami. „Čísla jsou čím dál přesnější, osamostatňují se a stávají se hmatatelnými. Můžou existovat i sama o sobě, nezávisle na nás?“ ptají se tvůrci.

Pražská scéna kus uvede v rámci své komorní řady Krátká Dlouhá, tedy přímo v divadelní kavárně. Před diváky zde předstoupí Miroslav Hanuš, Tomáš Turek a Pavel Neškudla. Hudbu má na starosti Jan Vondráček.

Cesta k sebezničení

Jen o tři dny později, tedy 12. ledna, pak malá scéna D21 na pražských Vinohradech uvede svou verzi Utrpení mladého Werthera. S mottem „Příteli rozmilý, jak podivné je srdce člověka!“ Goethovu klasiku režíruje Jakub Šmíd, dosud známý především pracemi pro brněnské Divadlo Husa na provázku.

„Naše inscenace chce dojít do míst, kde hraničí láska s posedlostí, a prozkoumat, jak je to s láskou dnes, téměř 250 let po prvním vydání tohoto kultovního románu,“ uvádí scéna. Tvůrci slibují rekonstrukci Wertherovy cesty k sebezničení pomocí zanechaných dopisů; mezi herci se mimo jiné objeví Kristýna Podzimková či ředitelka a zakladatelka scény Hana Mathauserová.