Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Bernhard se proti své vůli vrací na rakouské scény

  18:27aktualizováno  18:27
Rakouský dramatik Thomas Bernhard se deset let po své smrti, před níž v závěti zakázal uvádění a vydávání svých děl v Rakousku, začíná vracet na jeviště své nenáviděné i milované vlasti. V uplynulém desetiletí byly Rakušanům dopřány jen reprízy čtyř jeho her, uvedených ještě před skonem tohoto neúprosného kritika oficiálního Rakouska v únoru 1989.
Inscenace v repertoáru vídeňského Burgtheatru (na scéně Akademietheatru) držel i přes zákaz plynoucí z Bernahrdovy závěti německý ředitel Claus Peymann, který uvedl ve světové premiéře deset z osmnácti autorových her. Náměstí Hrdinů se dočkalo 118 a Německá tabule o polednách dokonce 240 vyprodaných představení. Stovky repríz zažil i Divadelník či Ritter, Dene, Voss, s nimiž Burgtheater hostoval i v Praze. Ostatní Bernhardovy hry ale Rakušané znají vesměs už jen z vyprávění či četby. Za inscenacemi svého nejvýznamnějšího dramatika museli jezdit do ciziny, a když s jeho posledním kusem Alžběta II. hostovalo v Bratislavě berlínské Schillerovo divadlo, pořádaly se do slovenské metropole z Vídně autobusové zájezdy.
Pokusy o nové inscenace v Rakousku donedávna oba správci Bernhardovy pozůstalosti - nevlastní bratr Peter Fabjan a majitel německého nakladatelství Suhrkamp Siegfried Unseld - tvrdě potírali. Například lineckému divadlu Phoenix vyměřil soud statisícovou pokutu. Zato knižní vydání (vesměs u Suhrkampa) Bernhardových textů byla a jsou v Rakousku volně v prodeji. Loni však Fabjan a Unseld založili Nadaci Thomase Bernharda, jejímž prostřednictvím je možné autorovu závěť právně obejít. Ta už na podzim povolila několik nastudování jeho her v Rakousku. Stát, s nímž se Bernhard rozkmotřil, sice nadaci dotuje, ta je ale "v autorově duchu" soukromým právním subjektem, nezávislým na rakouské vládě.
Triumfální návrat autora do země, na niž dávno před smrtí zanevřel, již ale nepřestal milovat, zahájila v listopadu inscenace režiséra Philippa Tiedemanna s názvem Claus Peymann si koupí kalhoty a jde se mnou pojíst v Akademietheatru. Postavu Peymanna v ní ztvárnila herečka Kirsten Deneová.
Sám Peymann v Burgtheatru v polovině ledna uvedl nové nastudování starší hry Bernhardovy Před penzí. Tu poprvé inscenoval před dvaceti lety ve Stuttgartu, odkud pro vídeňskou verzi převzal tehdejší obsazení. "Vlastně touto inscenací jen plním Bernhardovo osobní poslední přání," tvrdí Peymann s tím, že na smrt nemocný autor po premiéře Náměstí Hrdinů v listopadu 1988 řekl: "Teď ještě musí přijít Před penzí!" Bernhard touto "komedií německé duše" reagoval na aféru badensko-württemberského premiéra Hanse Filbingera. Ten v roce 1978 odstoupil, když vyšlo najevo, že na sklonku války jako vojenský soudce odsoudil k smrti zběhlého námořníka. (U Bernharda soudní prezident před penzí a bývalý důstojník SS Rudolf Höller každoročně slaví Himmlerovy narozeniny.
Zatímco řada německých médií Peymannovu neo-inscenaci chválí coby "triumfální návrat Bernharda", rakouský tisk sází uštěpačné soudy. "Druhý chod chutná tak hrozně dobře jako obsah postarší bomboniéry," tvrdí liberální Der Standard. Konzervativní Die Presse píše o "špatném režijním konci hry ve Vídni."
Štafetu nových Bernhardových inscenací v Rakousku příští sezonu převezme vídeňský Volkstheater, který uvede jeho satiru na sebevzhlíživost německých básníků Nad všemi vrcholky vládne klid. Klagenfurtské Zemské divadlo zase plánuje inscenaci komedie Ignorant a šílenec.
Autor:
  • Nejčtenější

Na komplikace s COVID-19 zemřel Mark Blum, herec z Krokodýla Dundee

Newyorská scéna přišla o další osobnost. Filmový i divadelní herec Mark Blum zemřel na komplikace spojené s nemocí...

Zemřela country legenda Kenny Rogers. Jeho Ruby u nás proslavil Pavel Bobek

V pátek zemřel americký zpěvák, kytarista a fotograf Kenny Rogers. Ikoně country hudby a držiteli cen Grammy bylo 81...

Největší knižní distributor v problémech. E-shopy situaci nezachrání

Vládní opatření související s pandemií koronaviru nadále ovlivňují knižní trh. Euromedia Group, největší knižní...

Premium

Dodnes nevím, zda byl léčitel Mikolášek opravdu zázračný, říká Josef Klíma

Výjimečné léčitelské schopnosti Jana Mikoláška využívali jak nacisté, tak komunisté. Denně zvládl vyléčit 150 lidí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PRVNÍ DOJMY: Do kina v pyžamu, nápoje s sebou. Premiéra v éře karantény

Kina jsou zavřená, přesto se snímek Malá lež dočkal slavnostní premiéry. V pěti sálech tří měst naráz, díky projektu...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Maskérky a garderobiérky šijí v zavřených divadlech roušky pro nemocnice

I když většina z nich už téměř týden nehraje, snaží se některá divadla využít volný čas k pomoci s bojem proti...

Nevracej vstupenku, zachraň divadlo? Jen Národní vrací za dvacet milionů

Hned v prvních dnech nařízení vlády, který v podstatě zakázal veškerou divadelní produkci, se začala internetem šířit...

Premium

Sto svíček pro taťuldu. Loutkový moula Spejbl slavil kulaté narozeniny

Loutkový Spejbl je sice naprosté dřevo, přesto už rovných 100 let vystupuje v divadle. Na své sté narozeniny nás z...

Stárková a Albrecht mají Ceny divadelní kritiky, ceremoniál bude později

Ceny divadelní kritiky už znají vítěze pro loňský rok. Kvůli karanténě a bezpečnostním opatřením je pořadatelé...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK – 2 SMĚNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz