Bernhard se proti své vůli vrací na rakouské scény

  18:27aktualizováno  18:27
Rakouský dramatik Thomas Bernhard se deset let po své smrti, před níž v závěti zakázal uvádění a vydávání svých děl v Rakousku, začíná vracet na jeviště své nenáviděné i milované vlasti. V uplynulém desetiletí byly Rakušanům dopřány jen reprízy čtyř jeho her, uvedených ještě před skonem tohoto neúprosného kritika oficiálního Rakouska v únoru 1989.
Inscenace v repertoáru vídeňského Burgtheatru (na scéně Akademietheatru) držel i přes zákaz plynoucí z Bernahrdovy závěti německý ředitel Claus Peymann, který uvedl ve světové premiéře deset z osmnácti autorových her. Náměstí Hrdinů se dočkalo 118 a Německá tabule o polednách dokonce 240 vyprodaných představení. Stovky repríz zažil i Divadelník či Ritter, Dene, Voss, s nimiž Burgtheater hostoval i v Praze. Ostatní Bernhardovy hry ale Rakušané znají vesměs už jen z vyprávění či četby. Za inscenacemi svého nejvýznamnějšího dramatika museli jezdit do ciziny, a když s jeho posledním kusem Alžběta II. hostovalo v Bratislavě berlínské Schillerovo divadlo, pořádaly se do slovenské metropole z Vídně autobusové zájezdy.
Pokusy o nové inscenace v Rakousku donedávna oba správci Bernhardovy pozůstalosti - nevlastní bratr Peter Fabjan a majitel německého nakladatelství Suhrkamp Siegfried Unseld - tvrdě potírali. Například lineckému divadlu Phoenix vyměřil soud statisícovou pokutu. Zato knižní vydání (vesměs u Suhrkampa) Bernhardových textů byla a jsou v Rakousku volně v prodeji. Loni však Fabjan a Unseld založili Nadaci Thomase Bernharda, jejímž prostřednictvím je možné autorovu závěť právně obejít. Ta už na podzim povolila několik nastudování jeho her v Rakousku. Stát, s nímž se Bernhard rozkmotřil, sice nadaci dotuje, ta je ale "v autorově duchu" soukromým právním subjektem, nezávislým na rakouské vládě.
Triumfální návrat autora do země, na niž dávno před smrtí zanevřel, již ale nepřestal milovat, zahájila v listopadu inscenace režiséra Philippa Tiedemanna s názvem Claus Peymann si koupí kalhoty a jde se mnou pojíst v Akademietheatru. Postavu Peymanna v ní ztvárnila herečka Kirsten Deneová.
Sám Peymann v Burgtheatru v polovině ledna uvedl nové nastudování starší hry Bernhardovy Před penzí. Tu poprvé inscenoval před dvaceti lety ve Stuttgartu, odkud pro vídeňskou verzi převzal tehdejší obsazení. "Vlastně touto inscenací jen plním Bernhardovo osobní poslední přání," tvrdí Peymann s tím, že na smrt nemocný autor po premiéře Náměstí Hrdinů v listopadu 1988 řekl: "Teď ještě musí přijít Před penzí!" Bernhard touto "komedií německé duše" reagoval na aféru badensko-württemberského premiéra Hanse Filbingera. Ten v roce 1978 odstoupil, když vyšlo najevo, že na sklonku války jako vojenský soudce odsoudil k smrti zběhlého námořníka. (U Bernharda soudní prezident před penzí a bývalý důstojník SS Rudolf Höller každoročně slaví Himmlerovy narozeniny.
Zatímco řada německých médií Peymannovu neo-inscenaci chválí coby "triumfální návrat Bernharda", rakouský tisk sází uštěpačné soudy. "Druhý chod chutná tak hrozně dobře jako obsah postarší bomboniéry," tvrdí liberální Der Standard. Konzervativní Die Presse píše o "špatném režijním konci hry ve Vídni."
Štafetu nových Bernhardových inscenací v Rakousku příští sezonu převezme vídeňský Volkstheater, který uvede jeho satiru na sebevzhlíživost německých básníků Nad všemi vrcholky vládne klid. Klagenfurtské Zemské divadlo zase plánuje inscenaci komedie Ignorant a šílenec.
Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

Romeo, Julie a tma. V Dlouhé ožije největší protektorátní láska

Promofotografie k inscenaci Romeo, Julie a tma v Divadle v Dlouhé

Tragický příběh lásky studenta Pavla a židovské dívky Ester v temné atmosféře Prahy za heydrichiády. Novela Jana...

Na partičku neškodných školaček zvou diváky až od patnácti let

Záběr z příprav představení Sopranistky

Pamatujete si na svůj první zásadní školní mejdan? Na mejdan, po kterém jste věřili a doufali, že už budete konečně...

Je libo specialitu Pralin? Malá inventura ochutná Berlín všemi smysly

Ukázka z představení Poledne, které Divadlo Continuo hraje ve Švestkovém dvoře...

Už sedmnáctý ročník zavedeného divadelního festivalu Malá inventura láká na hosty z Berlína. Vedle nové programové...

Najdete na iDNES.cz