VIDEO: Děla už foukají sníh na sjezdovky v Krušných horách, ale oteplí se

  15:50aktualizováno  15:50
První hromady technického sněhu začínají pokrývat sjezdovky lyžařských areálů v Krušných horách. Jejich správci věří, že se jim podaří prolomit smůlu, kterou přinesly uplynulé teplé zimy. Sněhová děla však jedou naplno jen v Krušných horách. Jinde v Karlovarském kraji jsou zatím opatrní.

Mezi prvními se do zasněžování pustili na Klínovci, který je nejvýše položeným střediskem.

„Snažili jsme se využít příznivých teplot a zasněžovat na maximum. Sníh máme na hromadách. Pokud by teploty vydržely, sezonu bychom zahájili v první polovině prosince,“ uvedla manažerka střediska Hana Hoffmannová.

Areál letos zasněžovací systém posílil. Návštěvníkům nově nabídne prodlouženou sjezdovku Turistická a rozšířenou sjezdovku Přemostěná. Díky úpravám se i méně zdatní lyžaři dostanou pohodlně až k lanové dráze Suzuki.

Fotogalerie

Na sezonu se připravuje i sousední Skiareál Boží Dar - Neklid. Podle manažera Filipa Majkuse ale sněhová děla běží jen v noci.

„Když přes den svítí sluníčko, teploty vzrostou. Zatím foukáme Hranice, za Prahou a něco na Neklidu. Říct, kdy otevřeme, je předčasné,“ uvedl.

Areál se letos pochlubí druhým snowparkem, který je určený pro děti a začátečníky. Je výsledkem první etapy dvouletého projektu. Příští rok se středisko pustí do budování profi lajny.

Od poloviny prosince by rádi přivítali lyžaře i na Plešivci. I tam ale sníh nechávají pro jistotu na hromadách. Areál letos přichystal několik novinek. Kromě toho, že posílil zasněžování, chystá například měřený slalom, rozšířil fun slope dráhu, dětská herna dostala další vybavení, skipasy prodává online nebo chystá naváděcí systém parkování ve Pstruží.

„Letošní investice jsou za zhruba osm milionů,“ uvedl jednatel Petr Voráček. Zároveň prozradil, že je zpracovaná dokumentace na celkovou rekonstrukci hotelu Zelené údolí ve Pstruží za asi sto milionů korun, vzniká i studie využití horské chaty Švýcarská bouda a studie vybudování nové kapacity na vrcholu Plešivce.

V níže položených střediscích jsou zatím opatrní

Opatrní s termínem spuštění provozu jsou zatím na Bublavě. Zasněžování tam spustili v sobotu, ale předpověď počasí je příliš netěší. „Chladno má být ještě v úterý, pak bude minimálně do konce týdne teplo. Sněhu máme už hodně, ale necháváme ho na hromadách. Bojíme se, že by nám to všechno zase zmizelo,“ řekl jednatel Jiří Lhota.

Poslední tři zimy přitom nebyly pro středisko příliš šťastné. Poslední sezonu zahajovalo až letos 5. ledna. I přesto ale investice nechybějí. Posílilo zasněžování a středisko koupilo novou lanovku. Postaví ji ale až příští rok.

Kolem šesti centimetrů sněhu se drží díky severní orientaci svahu ve skiareálu Mariánky v Mariánských Lázních. Jeho zaměstnanci ale sněhová děla pouštět zatím nebudou.

„Zasněžovat jsme nezačali. Bohužel podle předpovědi má být už od středy teplota nad nulou a hlavně Mariánské Lázně jsou nízko, takže tady má pršet,“ popsal jeden z důvodů Vladimír Černý, vedoucí střediska.

Podobnou chybu podle něj areál udělal loni, kdy začal zasněžovat v listopadu. Stálo to přes 200 tisíc korun na výplatách, technice a elektřině. Během první poloviny prosince kvůli teplu všechen sníh odtekl, takže středisko začínalo v lednu znovu.

„Vzhledem k tomu, co se událo, tak elektřinu, kterou potřebujeme k zasněžování, máme objednanou až od 1. prosince,“ řekl Černý.

Ceny permanentek většinou zůstanou stejné jako loni

Pokud se středisku nepodaří pro lyžaře otevřít, 25. prosince zcela určitě zahájí provoz lanovky pro turisty. „Pětadvacátého zahajujeme - ať bez sněhu, nebo se sněhem,“ podotkl Vladimír Černý.

Stabilní mráz vyhlížejí i v ašském skiareálu, který se zasněžováním zatím také vyčkává. Jeho zaměstnanci by v ideálním případě chtěli stihnout otevřít do Vánoc.

„To je sen všech vlekařů, protože Vánoce činí polovinu tržby celé sezony. Celý lyžařský národ se těší, že si o svátcích zajezdí,“ poznamenal Jiří Frank z ašského skiareálu.

Většina středisek v kraji má pro návštěvníky potěšující zprávu. Ceny permanentek budou až na výjimky stejné jako loni.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Další z rubriky

Těžba uhlí je zlatá slepice, tu bych nezabíjel, řekl Zeman na Karlovarsku

Prezident Miloš Zeman přijel na třídenní návštěvu Karlovarského kraje. U...

Za zachování těžby uhlí se při své již páté návštěvě Karlovarského kraje postavil prezident Miloš Zeman. Krajským...

Násilník zaútočil na muže nožem, bodal jej do hrudníku a pořezal na hlavě

Ilustrační snímek

Kriminalisté vyšetřují pokus o vraždu v Dolním Žandově na Chebsku. Jeden muž tam po hádce zaútočil nožem na druhého a...

Část karlovarské MHD se přesune na koleje, vlaky nově zastaví u KV Areny

KV Arena

Konkrétní podobu začíná dostávat několik let starý projekt takzvaných vlakotramvají v Karlových Varech. Díky nim by se...

Najdete na iDNES.cz