Čtvrtek 2. července 2020, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Unikátní receptura. V Sokolově vyrábí antibakteriální mýdlo s nanostříbrem

  9:13aktualizováno  9:13
S novinkou, jejíž vznik podnítila epidemie koronaviru, přichází jediný průmyslový výrobce mýdel v České republice, společnost SOAP Sokolov. Začala vyrábět mýdlo kombinující speciální antibakteriální přísadu s nanostříbrem, které je účinné proti virům.

Nová hala na výrobu mýdel společnosti Soap Sokolov v areálu Přátelství v Citicích. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podle vyjádření vedení firmy je vůbec prvním výrobcem v Evropě, kterému se povedlo podobnou recepturu při průmyslové výrobě použít. 

„Firma vyvinula tento výrobek jako přímou reakci na epidemii koronaviru. Nové mýdlo je určené především provozům i domácnostem se zvýšenými požadavky na hygienické účinky pevného mýdla,“ uvedl jednatel společnosti SOAP Sokolov Tomáš Lorenc.

Vývoj byl podle něj poměrně složitý především kvůli nutnosti zajistit potřebnou homogenitu mýdla v celém jeho objemu. „Tedy aby částečky koloidního stříbra i antibakteriální přísady byly co nejvíce rovnoměrně rozložené v celé hmotě,“ vysvětlil jednatel. 

Nová mýdla mají za sebou rozsáhlé testování. Vedle laboratorních testů se do zkoušek zapojila i skupina dobrovolníků. Vedle přesných dat tak výrobce získal i subjektivní dojmy uživatelů. Cílem snažení bylo dosáhnout ideálně vyvážené podoby mýdla. A právě tyto zkoušky trvaly na celém vývoji produktu nejdéle.

Uvedení antibakteriálního mýdla na trh bylo zároveň završením prvního roku provozu nového výrobního závodu v Citicích. „Za rok se nám podařilo vyrobit 20 milionů kusů mýdel,“ pochlubila se výkonná ředitelka SOAP Sokolov Gabriela Mezková. 

Firma získala kosmetické ISO

Rok fungování podle ní přinesl i výrazný technologický vývoj. Díky němu je dnes společnost schopna vyrábět mýdla všemožných tvarů i barev včetně bylinných příměsí, abrazivních částic a dalších součástí.

„Učíme se a v mnoha případech už umíme zpracovávat speciální a nestandardní materiály, díky čemuž jsme schopni uspokojit požadavky náročných zákazníků a pronikat na nové trhy. Ty by se měly zanedlouho rozšířit i o Ukrajinu a Rusko.

Společnost SOAP Sokolov je společným projektem firem Krufin a Sokolovská uhelná. Vznikla v roce 2017 a na počátku roku 2019 zahájila výrobu v novém závodě v Citicích. Je jedním z nejmodernějších závodů svého druhu v Evropě a jediným průmyslovým výrobcem mýdel v České republice. 

Navazuje na tradici firem, jako byly Milo Olomouc, Setuza Ústí nad Labem či bratislavská Palma. Ve všech těchto podnicích však už výroba skončila i kvůli zastaralým technologiím. Ta, kterou používá citická firma, patří ke světové špičce.

Plány SOAPu nejsou malé. Firma například získala kosmetické ISO, což bere jen jako start expanze do světa kosmetiky. Produkce se neomezuje pouze na tradiční mýdla, jejichž základní surovinou jsou takzvané mýdlové nudle vyráběné z palmového oleje, které firma dováží z Indonésie.

Výrobce získává zkušenosti i se speciálními surovinami, v tomto týdnu například chystá provozní zkoušku na výrobu tuhých šamponů pro renomovaného zahraničního zákazníka, nadnárodní společnost si zase v Citicích objednala výrobu žlučových mýdel. Všechny doposud nabyté zkušenosti zúročili odborníci při výrobě antibakteriálního mýdla.

Výrobce mýdel otevřel továrnu loni

21. ledna 2019

  • Nejčtenější

Biskup uvolnil z funkcí loketského faráře a poslal na něj policii

Ze všech funkcí uvolnil plzeňský biskup Tomáš Holub faráře Jiřího Majkova z Lokte na Sokolovsku. Jako důvod uvedl...

Babiš chodil po Karlových Varech o holi, má vodu v koleni

Se zdravotní indispozicí absolvoval návštěvu Karlových Varů premiér Andrej Babiš. Při chůzi si totiž pomáhal...

6 + 5 = 4. Takhle budou fungovat vládní koronavirové vouchery do lázní

Šest nocí plus pět procedur rovná se čtyři tisíce korun slevy na osobu. Tak vypadá definitivní podoba rovnice projektu...

Lístek u řidiče bude stát v karlovarské MHD padesát korun. Kvůli koronaviru

Celou padesátikorunu budou od 1. července platit za lístek v karlovarské městské hromadné dopravě cestující, kteří se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při rvačce před obchoďákem letěl vzduchem dopravní kužel i lahev alkoholu

Dva muži se porvali na parkovišti před obchodním domem v Karlových Varech. Jeden po druhém hodil dopravní kužel, ten mu...

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

  • Další z rubriky

V příhraničí je už opět slyšet víc němčiny, turisté se začali vracet

Poloprázdné restaurace i zahrádky, méně návštěvníků i v tradičních výletních místech. Tak to vypadalo ještě před...

Biskup uvolnil z funkcí loketského faráře a poslal na něj policii

Ze všech funkcí uvolnil plzeňský biskup Tomáš Holub faráře Jiřího Majkova z Lokte na Sokolovsku. Jako důvod uvedl...

Cyklovýlety se stávají hitem, půjčovny drah nakoupí nová kola

Stále více zájemců mají cyklopůjčovny Českých drah v Karlovarském kraji. Letos nakoupí nová kola a očekávají, že...

Důležitá silnice k areálu BMW je hotová, měří jen pár desítek metrů

Karlovarský kraj dokončil silnici k budoucímu areálu BMW u Sokolova. Sice měří jen pár desítek metrů, patří ale k...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.

Najdete na iDNES.cz