Vlevo pohled na železobetonový objekt současné Vřídelní kolonády z roku 1975,...

Vlevo pohled na železobetonový objekt současné Vřídelní kolonády z roku 1975, vpravo vizualizace repliky původní litinové kolonády architektů Fellnera a Helmera. Z obrázku vpravo je patrné, jak by lokalita na břehu řeky Teplá pod kostelem sv. Máří Magdalény vypadala po dokončení stavby repliky. | foto: koláž: iDNES.cz / vizualizace: Miloš Löffler

Zastánci repliky Vřídelní kolonády chtějí další referendum, shánějí podpisy

  • 11
Zhruba dvě stovky podpisů chybějí k tomu, aby se mohlo v Karlových Varech opět uskutečnit referendum o nahrazení současné Vřídelní kolonády litinovou replikou z konce 19. století. Lhůta bránící jeho opakování v lednu vypršela. Zástupci přípravného výboru už se sběrem podpisů začali.

„Potřebujeme jen nahradit podpisy, které budou od prvního referenda neplatné, jelikož se někdo odstěhoval nebo i zemřel,“ uvedl zmocněnec přípravného výboru Ota Řezanka. 

Opakování všelidového hlasování předpokládá společně s parlamentními volbami, které se uskuteční příští rok. První pokus o nahrazení kolonády spojil přípravný výbor s prezidentskými volbami v roce 2018. Hlasování neprošlo jen těsně kvůli nižší účasti. 

„Aktualizace zákona o volbách již ukládá povinnost organizovat referenda ve společných místnostech s hlavními volbami. Předpokládáme tedy, že účast bude výrazně vyšší a referendum bude úspěšné,“ řekl Ota Řezanka.

Kromě nahrazení kolonády replikou bude referendum opět chtít také ukončení oprav havarijního stavu současné budovy z roku 1975. Tento požadavek je podle zástupců přípravného výboru nyní ještě aktuálnější. Město se pustilo do odstraňování havarijního stavu části kolonády, což zástupci výboru považují za velice nákladné.

Beton byl chyba. Stavbu vidí jako neopravitelnou

Upozorňují, že se provizorní opravy dočká jen zhruba 17 procent stavby, navíc se během rekonstrukce objevují další vážné poruchy.

„Co je ovšem nejdůležitější, stavba je ze své podstaty neopravitelná, protože byl zvolen zcela chybný typ konstrukce - plošný způsob založení a nevhodný materiál - beton. Ten není schopen ustát drobné posuny podloží,“ uvedl Ota Řezanka. 

Naproti tomu architekti Fellner a Helmer podle něj velmi dobře pochopili, v jak geologicky složitém území se pohybují. „I proto je právě jejich kolonáda nejdéle sloužící stavbou nad Vřídlem,“ dodal.

Kvůli potížím nynější kolonády vznikla v Karlových Varech před časem pracovní skupina pro Vřídlo. Jejím členem je i primátorčin náměstek pro investice Petr Bursík (ODS). Podle něj je nyní důležité dát dohromady havarijní stav a zajistit speciální technologii včetně tří jímacích vrtů pramene i těsnění koryta řeky Teplé.

„Dokud tohle nebude hotové, budeme mít problém. Ať je to litina, sklo, beton nebo cokoli jiného,“ varoval.

Zároveň zmínil, že zastánci repliky mají na referendum plné právo. Sám se ale kloní k tomu, aby byla litinová kolonáda jedním z návrhů architektonické soutěže na novou kolonádu. Tu připraví Kancelář architektury města. 

Soutěž považují za nejlepší řešení i další politici. Například exprimátor a nyní opoziční zastupitel Petr Kulhánek (KOA). Také on by repliku viděl coby jeden z návrhů. „Území Vřídla je natolik cennou součástí lázní, že je z mého pohledu správnou cestou k nové podobě posuzování více variant - tedy architektonická soutěž,“ komentoval. Jedna varianta podle něj zavírá cestu k případnému novému pojetí prostoru.

Snahu o vyhlášení referenda budou respektovat

Podle předsedy zastupitelského klubu opozičních Pirátů Jindřicha Čermáka byla snaha příznivců litinové kolonády ohledně opakování referenda zřejmá už před dvěma lety. „Osobně z toho nadšený nejsem, protože stále považuji za nejlepší možné řešení architektonickou soutěž. Nicméně vyhlášení referenda Piráti nebudou nijak blokovat,“ uvedl. 

Zastáncem soutěže je i opoziční zastupitel KSČM Jaroslav Borka. „Pokud bude projekt repliky litinové kolonády splňovat veškeré požadavky na tak náročnou stavbu a vyjde z veřejné soutěže jako vítěz, nebudu proti,“ řekl. Má ale obavy, zda bude mít město stovky milionů korun na projektovou dokumentaci a stavbu nové kolonády. 

Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) uvedla, že občanskou iniciativu požadující litinovou repliku respektuje a je sama zvědavá, jaký výsledek referendum přinese. „Samozřejmě zajistíme bezproblémový průběh všelidového hlasování a naplnění všech zákonných lhůt a postupů,“ uvedla. Bez ohledu na výsledek referenda je podle primátorky nyní třeba zajistit nemalé investice do nynější budovy.

Rekonstrukce karlovarské Vřídelní kolonády

10. února 2020