Z ohňostroje lidé trochu šíleli, říká vozíčkář z festivalové show

  18:54aktualizováno  18:54
Dali se dohromady náhodou prostřednictvím Kina bez bariér. Po týdnech příprav v režii bratrů Cabanů nakonec téměř vyvedli z míry publikum při zahajovacím ceremoniálu karlovarského filmového festivalu. V sedě na raketových vozících - model Taliban, jak je s nadsázkou a úsměvem označil moderátor Marek Eben.

Jan Povýšil, jeden z účinkujících v letošní jevištní show bratrů Cabanů, která tradičně provází zahájení a závěr karlovarského filmového festivalu v Thermalu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Až dosud sledoval vozíčkář Jan Povýšil z Prahy zahajovací ceremoniály mezinárodního filmového festivalu většinou v televizi. Letos si oblékl smoking a televizní diváci se dívali, jak s dalšími vozíčkáři krouží po ležaté osmičce, promítané na pódium festivalového paláce Thermal.

Fotogalerie

Show měla podle něj jen jednu "vadu". Mobilní baleťáci totiž neviděli, co se za nimi odehrává na plátně. Takže na řadu přijde televize, na které si lze prohlédnout záznam.

"Vůbec nevím, o čem to bylo. Bratři Cabanové si totiž vymyslili zadní projekci, která běžela na plátně za námi," usmíval se Jan Povýšil.

Při zahájení festivalu jsou diváci zvyklí především na vystoupení krásných žen.

"Takovéto roštěnky nechyběly ani letos. Jen byly s kluky na vozíku. Všichni jsme se dali náhodně dohromady přes Kino bez bariér. Diváky naše vystoupení trochu šokovalo, protože byli nejprve ticho. Pak ale začali lidé bouřit, prostě masakr. Potlesk byl docela slušný," vzpomínali účinkující.

Technický servis zajišťoval vozíčkář Tomáš Uhlík. Z Prahy přivezl náhradní kolečka. "Jeden účinkující měl blikací kolečka. Ta se ale chlapcům Cabanům nehodila do režie, takže jsem dovezl ta neblikací."

Původně měli účinkující představení odehrát na sportovních vozících, nakonec z toho ale sešlo a každý vystupoval na svém vlastním doplněném o odpalovací mechanismus v zadní části. "Při samotné šou potom bylo slyšet, jak lidé z ohňostroje trochu šílejí," dodal s úsměvem Povýšil.

V sestavě jsou i paralympionici

Všichni účinkující byli amatéři, kteří se nevěnovali divadlu nebo tanci. Proto byla generálka podle nich náročná. Jak ale říkají, s trenérkou, vlastně drezérkou Ivanou šlo vše zvládnout. Důležité bylo mimo jiné naposlouchat muziku a pohybovat se v jejím rytmu.

Mobilní tanečníci se už nyní těší na reprízu ceremoniálu, i když jej musí celou nastávající sobotu znovu zkoušet. Říkají, že už vědí, jaké vše bude a jak si mají chvíle na jevišti užít. Někteří z nich jsou sice jako paralympionici zvyklí na potlesk desetitisíců lidí, ale slyšet potlesk při mezinárodním filmovém festivalu je prý něco jiného.

Myšlenka bratří Cabanů zaujala Petra Folprechta, kterého veřejnost zná jako "kladeče mikrofonů" ve Velkém sále Thermalu. Doufá, že mobilní tanec zaujme diváky i na závěr festivalu. Všem účinkujícím fandí už jen proto, jak se dokázali s handicapem vyrovnat.

Ředitel Centra pro zdravotně postižené Karlovarského kraje Petr Končel podobné akce vítá.

"Spousta lidí má totiž v hlavě fixovaný názor, že zdravotně postižení jsou jiní. Nejsou. Mají stejné potřeby a stejné zájmy ve všech oblastech. Jen překonávají handicap. Laik by třeba nepochopil, že na naše plesy chodí neslyšící."

Nejčtenější

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

Další z rubriky

Lázně budou brázdit nové trolejbusy, bez napájení ujedou i 14 kilometrů

Obnova vozového parku a modernizace trakčního vedení v Mariánských Lázních bude...

V Mariánských Lázních by se koncem příštího roku měly objevit zbrusu nové trolejbusy. Společnost Městská doprava...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Triatlonisté vyženou auta z ulic Varů, nepojedou také některé autobusy

City triathlon Karlovy Vary 2007, Mistrovství ČR v olympijském triatlonu.

S celou řadou uzavírek musejí počítat motoristé, kteří se o víkendu vydají do Karlových Varů. Kvůli letošnímu City...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz