VIDEO: Vojáci v Doupově nemůžou kvůli horku používat svítící munici

  14:59aktualizováno  14:59
V podmínkách, které se, alespoň co do počasí velmi blíží jejich příštímu nasazení, cvičí v těchto dnech vojáci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic ve výcvikovém prostoru Hradiště. Cvičení Dukla Spirit 2018 je má připravit na misi v Afghánistánu, kam někteří z nich odjíždějí příští rok na jaře.

„Úkolem tohoto cvičení je vedení obranného boje,“ uvedl velitel pozemních sil Armády ČR, brigádní generál Josef Kopecký.

Vojáci podle jeho slov průběžně cvičí všechny druhy boje. „Jakmile je ale jednotka vybraná na zahraniční misi, soustředí se při výcviku na její konkrétní poslání,“ vysvětlil brigádní generál.

Současný ráz počasí přinesl cvičícím vojákům mnohá omezení. „Týkají se například používání svítící munice a značkovacích prostředků,“ řekl Josef Kopecký. „Ale počasí jako takové nám nevadí. Teplo nebo zima, voják musí zvládnout vše,“ doplnil.

Jeho slova potvrdil podplukovník Miroslav Vybíhal, velitel 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic. „Samozřejmě, že vysoké teploty částečně omezují vojáky, ale dá se to vyřešit dostatečným pitným režimem či upravením samotného výcviku. Horko nás ale žádným výrazným způsobem nelimituje,“ konstatoval.

Fotogalerie

Ve čtvrtek dopoledne, kdy se teplota velice rychle šplhala k tropické třicítce, nacvičovali vojáci obranné zajištění prostoru. Na daných stanovištích vyskákali z bojových vozidel pěchoty, rozvinuli formaci a po pár minutách opět odjeli.

Veškerý výcvik směřuje k vyvrcholení celého cvičení Dukla Spirit 2018, kterým budou ostré střelby. „Vojáky 72. mechanizované brigády při nich budou podporovat dělostřelci, do střeleb se zapojí i minomety,“ popsal závěr cvičení, které skončí 31. srpna, brigádní generál Josef Kopecký.

Cvičení Dukla Spirit navazuje na březnové Ebonite Javelin. „Je na dlouhou dobu poslední významné svým rozsahem a počtem nasazené techniky i vojáků,“ uvedl Miroslav Vybíhal.

Na Doupově cvičí na 540 profesionálních vojáků s více než 130 kusy techniky. Z té 37 kusů tvoří dnes už dosluhující bojová vozidla pěchoty BVP 2. Do ostrých střeleb se na závěr zapojí i kanónové houfnice Dana.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Mladý řidič zemřel při noční nehodě na Chebsku, zřejmě nezvládl řízení

Tragická nehoda u obce Bítov na Berounsku (12. června 2019)

Sedmadvacetiletý řidič v noci zemřel při dopravní nehodě na silnici z Vysoké na Dolní Žandov na Chebsku. Zřejmě...

Další z rubriky

Voda ničí zimní stadion. Cheb řeší, zda ho opravit, nebo nechat dosloužit

Zimní stadion v Chebu.

Chebský zimní stadion poškozuje podzemní voda. Hydrogeologický posudek ukázal, že vlhkost je pro konstrukce stadionu...

V Chebu budou studovat zdravotní sestry a budoucí fyzioterapeuti

Cristina Contini (vpravo), budoucí zdravotní sestra (žákyně 4.ročníku) zkouší...

Nové vysokoškolské obory by se mohly studovat v Chebu už v akademickém roce 2020 – 2021. Fakulta zdravotnických studií...

Ze zanedbaného rybníka chce mít Krásná u Aše koupaliště s nádechem historie

Ilustrační snímek

V Krásné u Aše chtějí ze zanedbaného rybníku vytvořit nové přírodní koupaliště. Inspirovat se přitom budou dobovými...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz