Cvičení 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice. Vojáci cvičili i...

Cvičení 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice. Vojáci cvičili i stříleli ze zbraňových systémů RBS-70NG. | foto: archiv 25. protiletadlového raketového pluku StrakoniceMAFRA

Vojáci cvičili na Doupově převoz ostrých raket, testovali i datové spojení

  • 0
Na konci léta získala protiletadlová družstva ze Strakonic novou techniku a už ji stačila vyzkoušet při ostrých střelbách z protiletadlových kompletů RBS-70NG na cvičení Joint Fires Experimental ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku. Vojáci se tam zdokonalovali v zachytávání vzdušných cílů.

„Během letošního července a září jsme postupně převzali deset nových nákladních automobilů T-815/7 PVO, které jsou určené k přepravě protiletadlových družstev RBS-70NG. Zbývajících šest z celkového počtu 16 vozidel obdržíme ještě do konce letošního roku,“ uvedl podplukovník Petr Řezníček, velitel 252. protiletadlového raketového oddílu, který získal vozidla do své výzbroje.

Na Doupově si pak vojáci vyzkoušeli vlastnosti nových vozidel v terénu včetně převozu ostrých raket, datového spojení a jízdních vlastností. Největší rozdíl proti vozidlům Tatra 810 PVO, které dosud používali pro přepravu protiletadlových družstev RBS-70, spočívá v pracovišti velitele družstva a jeho vybavení. Velitel má k dispozici terminál palebného prvku TePP NG, který mu poskytuje informace o vzdušné situaci. Může jej ovládat i za jízdy, což u vozidla T-810 PVO nebylo možné.

Cvičení 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice. V rámci cvičení na Doupově absolvovali vojáci střelby z protiletadlových kompletů.

„U systému RBS-70 se musel velitel družstva s terminálem zdržovat v těsné blízkosti u kompletu. Nyní má své pracoviště uvnitř vozidla, které může být od kompletu vzdáleno desítky metrů,“ upřesnil podplukovník Řezníček.

K dalším výhodám nového vozidla podle něj patří větší komfort pro přepravované vojáky. Ti mají k dispozici prostor pro uložení výstroje, výzbroje a osobní výbavy a materiálu. Zároveň je zde prostor pro odpočinek a přípravu stravy. Prostředek BVIS umožňuje propojení do sítě pozemního vojska.

Nové Tatry představují jakýsi mezistupeň z hlediska pořízení adekvátního přepravního prostředku pro protiletadlová družstva. V souladu s Koncepcí výstavby Armády ČR je totiž hlavním cílem to, aby vojáci byli schopni zabezpečit protivzdušnou obranu pozemních jednotek v dynamických fázích bojové činnosti.

„Toho nemůžeme dosáhnout bez plánované druhé etapy pořízení přepravního prostředku, který bude disponovat odpovídající balistickou ochranou a zaměřovač RBS-70NG bude možné zabudovat do dálkově ovládané zbraňové stanice umístěné na vozidle,“ nastínil potřeby vojáků podplukovník Řezníček.

Výrobcem nového vozidla je Vojenský technický ústav, konkrétně jeho odštěpný závod ve Vyškově. Při jeho vývoji se vycházelo z již zmiňované Tatry 810 PVO a přihlíželo se ke zkušenostem vojáků.

Cvičení na Doupově nebylo pro 252. protiletadlový raketový oddíl jen příležitostí k testování nové techniky. Piloval také svou spolupráci s letectvem, dělostřelectvem, jednotkami vzdušného průzkumu nebo tankisty. Vojáci předvedli, že dokážou bránit před útoky ze vzduchu nejen stacionární cíle, ale jsou schopni i rychlého aeromobilního nasazení, protože systémy RBS-70 i RBS-70NG jsou výkonné a zároveň lehce přímístitelné.