Už žádné drobné po kapsách, cestující zaplatí v autobusech kartou

  8:57aktualizováno  8:57
Drobné v kapsách už cinkat nemusejí. V autobusech MHD v Chebu a Sokolově bude možné platit bezkontaktně platební kartou. Jinde v Karlovarském kraji si lidé na novinku ještě chvilku počkají.

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Revoluční novinku zavádí od 29. února společnost Autobusy Karlovy Vary na linkách městské hromadné dopravy v Chebu a v Sokolově. Lidé, kteří nemají čipovou kartu, budou moci zaplatit i bezkontaktní bankovní kartou. Ta umožňuje provádět drobné bankovní operace bez zadání identifikačního PIN kódu v případě, že platba nepřesáhne částku 500 korun.

Dočkají se i lidé v ostatních částech Karlovarského kraje. Společnost slibuje, že nové platební terminály, které umožní během března zaplatit za svezení pouhým přiložením bankovní karty, umístí do svých pětatřiceti autobusů v kraji, včetně linek do Plzně či Prahy. I nadále bude možné jízdu zaplatit u řidiče hotově. Ale jen mincemi.

„Od nové služby si slibujeme mimo jiné zjednodušení obsluhy a zrychlení odbavování cestujících. Řešení navíc cestujícím přináší mnohem větší komfort. Už jen proto, že nemusí myslet na to, aby v peněžence měli hotovost,“ konstatoval Zdeněk Suchan, výkonný ředitel společnosti Autobusy Karlovy Vary, která svými vozy přepraví každý týden bezmála 170 tisíc cestujících.

Podle Suchana v současnosti asi 65 procent cestujících v MHD platí čipovou kartou dopravce. Společnost by chtěla tímto krokem počet bezhotovostních plateb zvýšit až na 80 procent.

Čím víc lidí zaplatí kartou, tím míň peněz bude muset řidič hlídat

„Svou roli hraje také bezpečnost. Čím více cestujících bude platit bezhotovostně, tím nižší bude částka, kterou jsou naši řidiči nuceni vozit a strážit během přepravy,“ doplnil Suchan.

Společnost hodlá v budoucnu nabídnout cestujícím možnost dobíjet tímto způsobem i čipovou kartu. Tím vyjde vstříc lidem, kteří upřednostňují předplacené jízdné. Přepravce zároveň doufá, že moderní a komfortnější způsob platby přiláká do autobusů více cestujících. Společnost navíc plánuje v létě zahájit prodej jízdenek přes internet.

„Bezkontaktní platby jsou dnes běžnou záležitostí, jsou rychlé a pohodlné. Proto velmi vítáme, že občané budou moci tuto technologii využívat přímo v prostředcích veřejné dopravy. Službu jistě ocení i turisté, kterým se tím cestování značně zjednoduší. Věřím, že zakoupit jízdenku v autobuse bude tak jednoduché, jako když jsem si kupujete v obchodě čokoládu,“ uvedl s mírnou nadsázkou chebský starosta Petr Navrátil.

Podobně se na technologickou novinku dívá i sokolovský starosta Jan Picka: „Jsem rád, že cestujícím můžeme nabídnout kvalitnější služby.“

V autobusech, vybavených novými platebními terminály, lze platit jak plné, tak i poloviční jízdné. Zda je to v konkrétním voze možné, poznají cestující podle speciální nálepky.

Terminály by za čas měly umožnit i to, že by zde mohli platit také držitelé jiných dopravních karet, například Karlovarské či Plzeňské karty.

„Základní myšlenkou, pokud to řeknu zjednodušeně, je, aby bylo možné jednou kartou platit za dopravu po celém kraji. A protože jsme navázáni na plzeňský dopravní podnik, tak i v Plzni,“ uvedl ředitel Suchan. Podobný systém už funguje v řadě krajských měst i na vybraných meziměstských linkách.

Náklady na pořízení nové odbavovací technologie byly kolem sedmi milionů korun. Podle slov ředitele Suchana se nový systém odbavování letos neprojeví ani ve výši dotací od měst, která si MHD objednávají, ani v ceně jízdného.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Pravoslavní očistili svou duši mrazivou koupelí u Svatošských skal

Pravoslavní věřící oslavili svátek Zjevení Páně očistnou koupelí v ledové vodě...

Ve sváteční náladě dorazilo během soboty několik desítek pravoslavných věřících do výletní restaurace Jan Svatoš ve...

Lidé z chebské čtvrti Háje se poprvé projdou po opravené lávce

Téměř po roce se ve čtvrtek po rekonstrukci otevírá lávka do chebské čtvrti...

Lávka do Hájů se po téměř po roce otevírá pro pěší. Obyvatelé chebské čtvrti se po několika měsících dostanou nejkratší...

Do štol pod Komorní hůrkou se lidé poprvé podívají snad už v srpnu

Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR umisťuje do  štoly v sopce...

Do Goethovy štoly pod Komorní hůrkou se co nevidět vrátí výzkumníci. Letos mají v plánu prokopat zbylou část chodby až...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK/MONTÉR VÝTAHŮ (35-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz