S odhalováním padělaných uměleckých prací má řadu zkušeností i oddělení chemie a fyziky Kriminalistického ústavu Policie ČR. | foto: Muzeum Karlovy Vary

Výstava o padělcích ukáže, jak nenaletět při investici do umění

  • 0
Výstavu o padělatelích, kterou lze aktuálně navštívit v Muzeu Karlovy Vary na Staré louce, doplní nyní první ze tří přednášek plánovaných k prezentovanému tématu. Koná se ve čtvrtek 27. července od 17 hodin a má název Originál nebo falzum? Ivana Turková z oddělení chemie a fyziky Kriminalistického ústavu Policie ČR zavede posluchače do světa forenzní laboratoře.

„Na základě vědeckých analýz jim odhalí falza obrazů českých autorů, která se vyskytla na našem trhu s uměleckými předměty,“ uvedl Lev Havlíček z karlovarského muzea.

Rozkrývání praktik prodejců sporných uměleckých děl je běh na dlouhou trať. Jak ukazuje řada ukončených případů, díky špičkové instrumentální technice a zkušenostem znalců Kriminalistického ústavu Policie ČR byla ale mnohá falza odhalena.

Nových uměleckých děl si cení nejenom sbírkotvorné instituce, ale také soukromí sběratelé. Kromě doplňku interiéru mnohdy představují dobrou finanční investici. „Na našem trhu se častěji objevují sporná umělecká díla předních českých autorů hlavně z 20. století. Falza starších mistrů jsou spíše vzácnější,“ podotkl k přednášce Havlíček.

Spory o autentičnost obrazu a v minulosti i velké soudní procesy ukázaly na jeden z faktů. Expertizní posudky i od některých uznávaných autorit, opřené o posouzení „estetičnosti“ nebo jen „rukopisu“ díla, které mohou být do jisté míry subjektivní, ještě nemusí být vždy zárukou správného závěru.

19. března 2019