Třídění odpadu v Chebu.

Třídění odpadu v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chebu se opět daří v třídění odpadu, lidé ho nemusejí nosit daleko

  • 1
V Chebu se loni vytřídilo rekordní množství odpadu. V barevných popelnicích skončilo 729 tun papíru, 533 tun plastů, 306 tun skla a 3 tuny kovů. Nárůst u těchto komodit činil v porovnání s rokem 2020 celkově 71 tun, tedy téměř pět procent. Je to už druhý rok po sobě, co v Chebu roste množství vytříděných surovin.

Starosta Antonín Jalovec se už dříve nechal slyšet, že nárůst je výsledkem předloňské kampaně na podporu třídění. V jejím rámci město vybavilo nádobami na tříděný papír, bioodpad a plast domy ve vilových čtvrtích

Jejich obyvatelům tak ulehčilo třídění přímo v domácnostech. Lidé tak už nemusejí odnášet separovaný odpad do vzdálenějších kontejnerů. 

Loni se také rozjely kampaně na podporu třídění i na sídlištích, rovněž odbor správy majetku prověřuje možnost používat na akcích města vratné obaly na nápoje. Například na Valdštejnských slavnostech nebo na vánočních trzích by se tak mohlo významně snížit množství odpadu, které tvoří právě jednorázové kelímky.

Více vytříděných komodit se projevilo i na vyšších odměnách. Za druhotné suroviny získalo město od EKO-KOMu za loňský rok zhruba 5,1 milionu korun, což je přibližně o půl milionu více než v roce 2020. Přesto je co zlepšovat. Náklady na svoz tříděného odpadu totiž vyšplhaly na přibližně osm milionů. Důvodem je, že přibývá sběrných míst i jednotlivých popelnic a také svozové trasy jsou delší. 

Město má rovněž rezervy ve sběru bioodpadu, zejména ve třídění rozložitelných zbytků z kuchyní. „Hnědé popelnice jsou bohužel využívány převážně na ukládání zbytků z údržby zahrádek. Kuchyňský rostlinný odpad ale většinou pořád končí v černých popelnicích. Podle prováděných rozborů je ho tam stále téměř čtvrtina. Zbytečně se pak vozí na skládku, kde se za uložení odpadu platí velmi vysoké částky,“ konstatoval mluvčí chebské radnice Tomáš Ivanič.

Navíc se loni zvýšilo i množství směsného odpadu z černých popelnic. Toho se během loňského roku svezlo z města přibližně 6 200 tun, tedy o 330 tun více než v roce 2020, kdy Chebští zaznamenali výrazný úbytek komunálu. V předloňském roce lidé vyprodukovali o téměř 750 tun méně směsného odpadu než v roce 2019, což představuje pokles o 12 procent. 

„A to přes skutečnost, že tehdy byli kvůli koronaviru víc doma, víc vařili, třídili a uklízeli,“ poznamenal chebský starosta Antonín Jalovec. Je ale pravda, že přibylo objemného odpadu ve sběrných dvorech.

V Chebu lidé zaplatí za svoz a likvidaci odpadů poplatek 700 korun za osobu a rok. Částka se neměnila už osm let. Každoročně do městské kasy přinese přibližně 22 milionů korun, což však náklady zdaleka nepokryje. 

Jen svoz odpadu aktuálně stojí město 35 milionů. Další náklady představují černé skládky či provoz sběrných dvorů. Ročně tak Chebští za vše kolem odpadů vydají z rozpočtu částku okolo 50 milionů korun.