Mezi firmami v Karlovarském kraji je největší poptávka po řemeslnících. Tu by mohly uspokojit posily z Vietnamu. (Ilustrační snímek)

Mezi firmami v Karlovarském kraji je největší poptávka po řemeslnících. Tu by mohly uspokojit posily z Vietnamu. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Salač, MAFRA

Děravý trh práce zaplní specialisté z Vietnamu, věří Karlovarský kraj

  • 8
Až z dalekého Vietnamu by měli do Karlovarského kraje dorazit kvalifikovaní lidé do malých a středních podniků, ale také do příspěvkových organizací v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb.

Karlovarský kraj se tak stane průkopníkem partnerství v České republice. Stát totiž nemá s Vietnamem uzavřenou smlouvu o získávání nových pracovníků. Zástupci kraje podepsali letos s vietnamským velvyslancem memorandum o vzájemné spolupráci.

„Zároveň vznikla pracovní skupina, která řeší konkrétní podobu spolupráce. Je pro nás klíčové získat nové pracovníky do oblasti zdravotnictví či sociálních služeb, kde dlouhodobě chybí,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová.

Jakýmsi garantem projektu získávání kvalifikovaných sil z Vietnamu je Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje. „Od zaměstnavatelů seženeme požadavky na pracovní pozice, které pak předáme krajskému úřadu. Ten je postoupí na vietnamskou ambasádu,“ potvrdil ředitel hospodářské komory Stanislav Kříž.

Velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky pak ve spolupráci s jejich agenturami bude shánět potřebné lidi.

„Vietnam má v oblasti vývozu pracovní síly velké zkušenosti. Přes 600 tisíc lidí pracuje ve více než 40 zemích světa. Česká republika však nemá s Vietnamem uzavřenou potřebnou smlouvu o získávání nových pracovníků, která by proces významně urychlila,“ řekl na pracovním setkání v Karlových Varech velvyslanec Ho Minh Tuan.

Karlovarský kraj by vzhledem k těmto okolnostem chtěl iniciovat vznik projektu, díky němuž by bylo možné rychleji sehnat kvalifikované pracovníky z Vietnamu, obdobně jako je to v případě projektu Ukrajina či připravovaného Srbska.

Vietnam ovšem zdaleka není jedinou exotickou zemí, odkud do regionu míří pracovní síly. Další je například himálajský stát Nepál. Nepálci pracují například v podniku Nejdecká česárna vlny.

„Rozhodli jsme se pro ně vzhledem k vynikajícím zkušenostem z Mosilany Brno, která je naším největším tuzemským odběratelem. Pracuje zde už více než rok několik desítek Nepálců,“ uvedl ředitel závodu Ladislav Mikeš.

Jedním z dalších důvodů je fakt, že vedle češtiny se hlavní komunikace v podniku vede v angličtině. „A ta je na nepálských školách povinná,“ vysvětlil ředitel. I tak ale nejdecká skupina prošla přípravkou z češtiny v rozsahu 60 hodin. „Zatím zde máme sedm Nepálců, záhy jich ale bude dvanáct. Kmenovými zaměstnanci se stanou na dva roky,“ dodal Ladislav Mikeš.

Situace na trhu práce v Karlovarském kraji se v posledních měsících radikálně změnila. „Podíl nezaměstnaných se výrazně snížil. V současné době na 7200 uchazečů o zaměstnání připadá 6500 volných míst. Zhruba polovina z nich je nabízena zahraničním zájemcům. Poptávka tedy značně převyšuje nabídku, ale my ji nejsme schopni uspokojit,“ popsala stav věci Petra Dolejšová z krajské pobočky Úřadu práce.