Strany a hnutí ukázaly kandidátní listiny. Cesta k volbám je otevřená

  11:51aktualizováno  11:51
Strany a hnutí usilující o křesla v městských a obecních zastupitelstvech ukázaly kandidátní listiny pro podzimní komunální volby v Karlovarském kraji. O hlasy zde bude bojovat celkem třicet uskupení a přes 80 procent nezávislých kandidátů. Platí že čím větší město, tím více kandidátek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Například v Karlových Varech je jich zaregistrovaných patnáct, což je o tři více než v roce 2014, kdy se komunální volby konaly naposledy.

Primátor Petr Kulhánek a lidé z dvanáct let existující Karlovarské občanské alternativy (KOA) by přitom rádi svou osmiletou práci ve vedení radnice obhájili.

1Primátor chce obhájit post

„Myslím, že máme čisté svědomí a i po dvanácti letech platí, že naše hnutí není na prodej. Snažíme se měřit každému stejným metrem, což je pro některé skupiny či osoby nepřijatelné,“ řekl primátor. V současné době má KOA v zastupitelstvu deset mandátů, které by si ráda udržela.

2Z grandhotelu na magistrát?

Petra Kulhánka vyzvou na souboj o jeho křeslo zkušení politici i nováčci. Mezi ně patří například jednička karlovarského hnutí ANO. Stala se jí ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer-Ferklová.

„Politiku znám především z té druhé strany, kdy věčně nadávám, že něco nejde. Je to pro mě výzva a zkusím věci změnit,“ uvedla v červenci ke své kandidatuře.

3Kolonáda, to je i nové hnutí

Do politiky se chce vrhnout coby lídr uskupení Kolonáda - Hnutí patriotů také karlovarský architekt Alexandr Mikoláš, podnikatel, učitel a hudebník Karel Zemek za Změnu pro Karlovy Vary za podpory Občanské konzervativní strany či manažer obchodní společnosti Petr Prokop za Krásné Karlovy Vary. Za Petrem Prokopem stojí coby dvojka bývalá karlovarská radní a současná zastupitelka za primátorovu KOA Iveta Hejnová.

Získat křeslo prvního muže Karlových Varů se snaží také někteří nynější radní. Například Jan Klíma z KDU-ČSL se postavil do čela společné kandidátky se Stranou svobodných občanů, Stranou zelených a Unie pro sport a zdraví. Primátorův první náměstek Čestmír Bruštík (dříve ANO, nyní Volní) zase vede kandidátku PRO Zdraví a Sport.

To, zda bude v komunálních volbách kandidovat, přitom nechtěl do poslední chvíle prozradit. „Dostal jsem nabídku od pana předsedy a rád bych dokončil práci, kterou jsem začal dělat, a to včetně sportovišť, ať už se jedná o AC Start a tak dále. Spojení zdraví a sportu se věnuji celou dobu,“ vysvětlil.

4Také ČSSD sází na nováčka

Dalšími lídry v krajském městě jsou za Piráty politolog Jindřich Čermák, za ČSSD zcela neokoukaná Radomíra Poláčková, za KSČM rovněž méně známý Martin Mareš, za hnutí O co jim jde usiluje o hlasy voličů stavební inženýr Otmar Homolka, za hnutí Karlovaráci chirurg Josef März, za ODS a její partnery projektant Petr Bursík, za STAN a TOP 09 geograf Jiří Brož a za SPD živnostník a středoškolský učitel Jaroslav Biskup.

5Síly poměří i současný starosta se svým předchůdcem

O dvě kandidátky více než před čtyřmi lety má i Cheb. Zatímco v roce 2014 jich bylo 11, nyní o křesla v zastupitelstvu usiluje 13 uskupení. V čele hnutí ANO stojí současný starosta Zdeněk Hrkal, kterému se postaví například před Vánoci odvolaní členové vedení radnice. Exstarosta Antonín Jalovec je lídrem Volby pro město, bývalá místostarosta Gabriela Licková zase stojí v čele Hnutí 2018.

Na žádné kandidátce se ale neobjevil exstarosta a krajský zastupitel Petr Navrátil, který byl zvolený za ČSSD. V těchto komunálních volbách se rozhodl nekandidovat.

„Zatím ještě zůstávám krajským zastupitelem, takže politice se budu věnovat tam a doufám, že budu moct spolupracovat s novým vedením města. Rád mu budu k dispozici a pomůžu, když to bude jen trochu možné. Jinak se hodlám hodně věnovat rodině,“ řekl.

Pouhých devět kandidátek oproti předchozím jedenácti bude mít v podzimních volbách Sokolov. Protože se na Sokolovsku současně konají i volby do Senátu, populární politici zkoušejí štěstí také v nich. O post starosty i senátora se uchází současný první muž města Jan Picka z ČSSD.

6Starosta Picka zkouší i Senát

Ten ovšem neuznává kumulaci funkcí. Pro jaký post by se v případě dvojitého úspěchu rozhodl, nechtěl předjímat. „Nechávám to na lidech. Ti rozhodnou, kam bude směřovat moje cesta po podzimních volbách,“ uvedl před časem. V podobné situaci je i Eva Valjentová z KSČM. Například lídrem ANO se ale stal Erik Klimeš, kandidátka na senátorku, kterou je místostarostka Renata Oulehlová, je dvojkou.

Ve Františkových Lázních kandiduje sedm uskupení, v Mariánských Lázních jich je deset a v Ostrově devět.

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Další z rubriky

Na výměnu kotlů mohou lidé dostat až 70 milionů, zažádají elektronicky

Ilustrační snímek

Další desítky domácností můžou letos požádat o kotlíkové dotace, prostřednictvím kterých si mohou vyměnit staré kotle...

Koalice ve Varech sklízí kritiku, opozici se nelíbí rozpočet a MHD zdarma

Magistrát města Karlovy Vary.

Novému vedení karlovarské radnice končí pomyslná doba hájení. Vláda lázeňského města v čele s primátorkou Andreou...

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz