Na zahájení lázeňské sezony ve zchátralé Kyselce přišly stovky lidí

  9:25aktualizováno  9:25
Stovky lidí se přišly v sobotu podívat do zchátralých lázní v Kyselce na Karlovarsku na zahájení lázeňské sezony. Zájemci viděli i svěcení nejoblíbenějšího pramene zakladatele zdejších lázní Heinricha von Mattoniho. Předtím museli projít po lanovém mostě. Tolik lidí najednou tudy nikdy neprošlo ani před rokem 1992, kdy lázně ještě fungovaly.

Zahájení lázeňské sezony v Kyselce - Kysibelský velejuch. Muž představující Heinricha von Mattoniho zdraví přihlížející. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Za rok se na zahájení lázeňské sezony sejdeme znovu. A budeme se tu scházet tak dlouho, dokud nebudou lázně opraveny a my neotevřeme opravdovou lázeňskou sezonu," prohlásil Pavel P. Ries, dokumentarista a prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD).

Právě tahle asociace s nápadem na zahájení lázeňské sezony přišla. A jak členové říkají, nejedná se o recesi. Herce převlečeného za Heinricha Mattoniho, hudbu nebo třeba ostrostřelce sem pozvali, aby se o zpustlých lázních mluvilo. Je to podle nich poslední šance na záchranu národní kulturní památky.

Fotogalerie

Kyselka doplatila na neuskutečněné velkolepé plány několika majitelů, z nichž první získal lázně v roce 1995. Všichni slibovali, že cenné budovy opraví, nikdo slovo nedodržel.

"Nejvíc ze všeho mě štve stav lázeňských budov. Jediná opravená je ve vlastnictví obce. Žádný starosta nebude mít nikdy radost z toho, že se mu bortí půlka historického jádra vesnice," řekla starostka Petra Hoffmannová (nez.).

Firmám, které nechávaly lázně chátrat, přitom místní stavební úřad několikrát udělil pokuty. Některé je zaplatily, jiné nikoli. Zpravidla reagovaly tím, že vyhlásily konkurz, nebo rovnou bankrot.

"Obec bohužel nemá žádnou zákonnou kompetenci k tomu, aby nutila vlastníka k nápravě. Navíc ze zákona nejsme ani účastníkem stavebního řízení, neboť nám nepatří ani jeden ze sousedních pozemků," mrzí Petru Hoffmannovou.

Herec se napil jen symbolicky, pramen je znečištěný

Narozdíl od členů asociace však není takovou optimistkou, co se obnovy lázní týče. Byla by ráda, pokud by se nejprve pro budovy našlo alespoň využití. Byť by lázeňský provoz fungoval jen v jedné z nich, byl by to podle ní velký úspěch.

Herec v kostýmu Heinricha Mattoniho se při svěcení z Ottova pramene napil jen symbolicky. Rozbor totiž mluví jasně: pramen je znečištěný.

To je jedna z věcí, kterou členové asociace nemohou současnému majiteli několika budov, tedy Karlovarským minerálním vodám (KMV), odpustit.

"Je tu firma, která pramen těží a má z něj komerční úspěch. To je v pořádku. Vedle toho by ovšem mělo fungovat to samé, co bylo v Kyselce za Heinricha Mattoniho. Lázně komerčně využíval, a ty léčily lidi," zdůrazňuje Pavel Ries.

Asociace na zahájení sezony pozvala mnoho hostů, na seznamu však zcela chyběli zástupci KMV, včetně šéfa Alessandra Pasqualeho.

"Jednak prohlásil, že tuto akci považuje za šaškárnu, tedy nevidí důvod na ni zavítat, a za druhé si nemyslím, že by bylo vhodné zvát sem devastátora těchto míst," uvedl Pavel Ries.

Zda budou Karlovarské minerální vody první společností, která dodrží své sliby a do bývalých lázní investuje, bude jasné do konce roku. Alessandro Pasquale v březnu slíbil, že za opravy dvou domů zaplatí firma 60 milionů korun. (více čtěte zde)

Komplex je však mnohem větší a KMV hodlají investovat jen do svého majetku, tedy pěti objektů.

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Další z rubriky

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Thermal smazal po kritice fotky nových pokojů. Byly nekvalitní, říká hotel

Motivy 54. ročníku filmového festivalu na fasádě hotelu Thermal.

Hotel Thermal stáhl ze svého facebookového profilu krátce po zveřejnění fotografie nových pokojů. Ty vyvolaly v diskuzi...

Vzácná kachlová kamna, o která se vedl spor, se dočkají obnovy

Filip Prekop, archeolog Národního památkového ústavu v Lokti, zkoumá takzvaná...

Kachlová kamna z pozůstalosti keramika Williho Russe, o jejichž vlastnictví se v minulosti přel Loket s Karlovarským...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz