Plakáty nesmí na sloupy. Souboj o radnici se ve Stříbrné přiostřil

  12:03aktualizováno  12:03
Novotu okoukanou ve městech chtělo vnést hnutí Stříbrná harmonie do předvolební kampaně ve vesnici Stříbrná v Krušných horách na Sokolovsku. Politici už připevňovali deset plakátů na tvrdé podložce ke sloupům veřejného osvětlení. Ale tvrdě narazili u starosty Borise Jirsíka.
Kandidáti Stříbrné harmonie tvrdí, že starosta reklamu na sloupech zakázal naschvál, aby konkurence nemohla v přesvědčování voličů získat náskok. (ilustrační snímek)

Kandidáti Stříbrné harmonie tvrdí, že starosta reklamu na sloupech zakázal naschvál, aby konkurence nemohla v přesvědčování voličů získat náskok. (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Obecní úřad reprezentovaný starostou Jirsíkem reklamu na lampách zakázal a k předvolební agitaci nabídl pouze autobusové zastávky. Stříbrnou harmonii tím vyvedl z míry. Její kandidáti tvrdí, že to starosta udělal naschvál, aby konkurence nemohla v přesvědčování voličů získat náskok.

„Kartonové plakáty přichycené ke sloupu páskou bývají všude jinde úplně běžné. Třeba jako pozvánky do cirkusu nebo jako upoutávky na reklamní akce. Obecní úřad nám je nepovolil proto, že jsme konkurenční sdružení,“ řekl lídr Stříbrné harmonie Karel Hlavsa. Nijak se netají úmyslem sesadit po 24 letech Jirsíka z křesla starosty.

Boris Jirsík oponuje, že zaběhlá praxe ve vsi je taková, že plakáty se připínají jen na dřevěné zastávky. „Sloupy veřejného osvětlení jsou díky dotaci od kraje úplně nové, mohly by být poškozeny a korodovat. Není to nic proti žádné straně. Všechny tři mají stejné podmínky,“ řekl.

Hlavsa starostovu rozhodnutí nerozumí. Lepení nebo připínání plakátů podle něj poničí zastávky rozhodně víc, než by karton s páskou poškodil sloupy. „Atmosféra je tu napnutá jako struna. Starostovi se nelíbí, že vznikají nová volební sdružení. Chceme jeho starostování ukončit.“

Stříbrné harmonii se líbí, že Jirsík vesnici nezadlužil. Nic kloudného se prý v ní ale jinak neděje. „Udělali kanalizaci, plyn, silnici. Ale ukažte mi obec, která tohle v 21. století nemá. Chybí tu třeba pořádné dětské hřiště,“ poukázal devětatřicetiletý Hlavsa.

Má za sebou na 2. místě kandidátky známého gynekologa Josefa Bolena, u něhož doma pořádají mítinky s pohoštěním pro občany. Těch už k Bolenovi přišlo celkem asi 120.

„Pan starosta má asi strach, aby volby nedopadly jinak, než bývalo dosud zvykem. Pořádat setkání s lidmi, to není ve Stříbrné běžná věc,“ míní Bolen.

Boris Jirsík znovu kandiduje za nezávislé pod zkratkou Č1. Za poslední čtyři roky obec se 444 obyvateli pod jeho vedením zvládla další část kanalizace, nové veřejné osvětlení, veřejný rozhlas a opravu 80 procent místních silnic za 7 milionů korun.

„Bude mi 61 let a cítím únavu. Pokud nebude zbytí, tak do starostování ještě půjdu. Ale jsou tu mladší a docela jim fandím. Včetně pana Hlavsy,“ řekl Jirsík.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Další z rubriky

Sokolov postaví hned tři parkovací domy, řidiči si za ně připlatí

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Stovky parkovacích míst postrádají motoristé ze Sokolova. Radnice proto chystá výstavbu tří parkovacích domů na...

Nadměrnému nákladu musel ustoupit kruhový objezd, lampy i zeleň

Stavební úpravou prochází kruhový objezd na křižovatce ulic Husova a Hlavní v...

Chodov na Sokolovsku se připravuje na komplikace, které způsobí nadměrný náklad. Městem projede v dubnu. Kolona těžkých...

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

Najdete na iDNES.cz