1Bazén hotelu Thermal, vřed v centru města
První ze „silné pětky“ je bazénový komplex hotelu Thermal. Na jeho stav, kdy po vypuštění stále více chátrá, upozornili Karlovaráci jako na jeden z nejožehavějších problémů města v nedávné anketě. Do osudu otevřeného bazénu však nemá město možnost zasahovat. Prostřednictvím společnosti Thermal F totiž patří státu.
„Velmi silně si uvědomujeme, že současný stav a vzhled bazénového areálu není udržitelný. Dalším pustnutím může být ohrožena i dokončená nominace Karlových Varů na Seznam světového dědictví UNESCO,“ vyjádřil před nedávnem své obavy primátor Karlových Varů Petr Kulhánek.
Z vedení společnosti Thermal F přišla alespoň částečně povzbuzující zpráva. Její šéfové jednají s potenciálním zájemcem o provozování komplexu.
„Vždy jsem tvrdil, že nemáme s bazénem problém něco udělat, pokud to bude mít smysl. A to, s čím nyní přišel potenciální nájemce, smysl má. Na rozdíl od pouhé opravy stávajícího stavu,“ konstatoval šéf společnosti Thermal F Ivan Chadima.
Náklady na rekonstrukci bazénového komplexu přitom už v minulosti odborníci propočetli na 150 milionů korun.
2Bývalý hotel Barrandov, ostuda v Hůrkách
Kdysi to bývalo snad i oblíbené ubytovací zařízení. Dnes se o někdejším hotelu Barrandov nedá mluvit v jiných souvislostech než chátrání či ruina. Podle katastru nemovitostí je majitelem areálu společnost RCI – management se sídlem v Praze 10 – Dolních Měcholupech. Jednatelka společnosti má pak adresu trvalého bydliště v Moskvě.
Obchodní rejstřík mluví o této firmě jako o společnosti zabývající se pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Zrovna tak by měla poskytovat služby zajišťující řádný provoz nemovitostí, bytů a nebytových prostor. V případě hotelu Barrandov evidentně podnikatelský záměr nevyšel.
„Situace zde se už řadu let nemění, posteskl si náměstek karlovarského primátora Jiří Klsák. Jednání s majiteli podobných objektů je ovšem v gesci stavebního úřadu,“ konstatoval.
3Stará vodárna byla noclehárnou bezdomovců
Ani samo město ovšem nemá tak úplně čisté svědomí. Důkazem toho je objekt bývalé vodárny v Tuhnicích v těsném sousedství atletického stadionu, multifunkční haly či haly pro míčové sporty. V nedávné minulosti se spekulovalo o možnosti využívat chátrající areál, který byl donedávna spíš noclehárnou bezdomovců, jako zázemí pro tato sportoviště.
Všechny díly seriálu Ostudná místa |
Zatím nejucelenější a v očích radnice nejzásadnějším materiálem, který se podrobně zabývá potenciálem bývalé vodárny, je studie Futura – nová vodárna, která v těchto dnech bojuje o přízeň veřejnosti v anketě Stavby Karlovarského kraje v kategorii projektů. Autory architektonického návrhu jsou Jana Šemberová a Petr Čumr.
„Cilem projektu je vytvoření moderního komerčního víceúčelového centra nabízejícího služby zaměřené na volnočasové, profesní a zážitkové aktivity tak, aby uspokojily různorodé potřeby místních obyvatel a návštěvníků Karlovarska,“ píší autoři návrhu na stránkách ankety.
Smělý projekt má celou řadu součástí. Mimo jiné hotel, sportovní a taneční sál, galerii či zázemí nedalekého areálu Meandr Ohře.
„Toto řešení je líbivé a pro město zásadní,“ konstatoval náměstek Klsák. Má ale podle jeho názoru jeden zásadní nedostatek. Nemluví se v něm o konkrétních termínech realizace.
4Mototechna, nedostavěné monstrum
Do mapy míst, která vzbuzují spíš odpor, stále ještě patří objekt zamýšlené Mototechny na rozcestí U Koníčka a bývalý pivovar na Sokolovské ulici. V obou případech se ale rýsuje možné zlepšení.
Skelet Mototechny začal vyrůstat v době, kdy byla nejžhavější novinkou na českém motoristickém trhu Škoda Favorit. Zatímco automobilový svět od té doby urazil pořádný kus cesty, monstrum ze železobetonu zůstává stále stejné. Nehotové.
Rozvoji této lokality v minulosti bránil fakt, že pozemek a samotná budova měly různé majitele. Nyní jsou ale podle katastru nemovitostí majiteli pouze jednatelé společnosti Auto Drásta.
Vyjádření jednatelů se pro jejich zaneprázdnění nepodařilo zajistit, snahy o scelení vlastnických struktur však chápou na karlovarské radnici jako dobré znamení. „Je to pro nás signálem, že by se tam mohlo začít konečně něco dít, konstatoval náměstek Michal Riško.
5S bývalým pivovarem to vypadá nadějně
Podobně optimisticky se jeví i budoucí osud někdejšího pivovaru v Rybářích na Sokolovské ulici. Jeho aktuálním majitelem je společnost AF Company, za níž stojí podnikatel Alisher Kasymov.
„A to je člověk, za kterým je v Karlových Varech namísto slibů vidět konkrétní výsledky,“ poukázal náměstek Jiří Klsák na fakt, že mezi projekty, které podnikatel dotáhl do zdárného konce, patří vybudování mezinárodní školy v Toscaně, úpravy areálu Gejzírparku či nynější rekonstrukce Poštovního dvora.
„Karlovy Vary a své záměry nezradil, nejeví se jako tunelář,“ dodal Klsák.
Které z ostudných míst Karlových Varů nejvíc potřebuje nápravu?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 30. června 2018. Anketa je uzavřena.