Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Zdraví nám neleží u nohou, péče o tělo je důležitá, říká balneoložka

  9:49
Imunita, odolnost vůči nemocem, pevné nervy. To jsou v době pandemie témata, která zajímají snad každého. Jak při zvyšování obranyschopnosti a posilování nervové soustavy pomáhají lázně? V rozhovoru to vysvětluje odbornice na balneologii Veronika Všetečková.

Veronika Všetečková se dlouhá léta věnuje lázeňství a alternativním způsobům léčby. | foto: archiv Veroniky Všetečkové

Veronika Všetečková se už více než patnáct let věnuje metodice celostní medicíny a rozvoji nových terapií na bázi naturopatie. „Pro mne byly lázně vždy synonymem zastavení, jakéhosi spočinutí těla i ducha, které má velký efekt na restart celého imunitního systému,“ podotýká Všetečková.

Pojďme odhlédnout od toho, že v kraji řádí nákaza novým typem koronaviru a poznamenává všechny oblasti života včetně lázeňství. Můžete obecně zmínit, v čem je pobyt v lázních pro člověka přínosný?
Příroda má mnohem větší moc, než si dokážeme připustit. Tato moc může pracovat i pro nás. A právě tohoto potenciálu se využívá v lázeňství, které stojí na dvou pilířích. Na spojení přírodních zdrojů a lékařské vědy, které může přinést dlouhodobé výsledky v souvislosti s upevněním stability v oblasti zdraví.

Jak v lázních působí síla přírody?
Má schopnost aktivovat samoléčebné síly člověka skrze přírodní zdroje, pomoci mu opravit nefunkční vzorce lidského přístupu a naučit ho správné péči o lidské tělo, ale také mysl. Dnešní doba poukazuje na to, že zdraví nám neleží u nohou. Současná krizová situace kolem nového typu viru dokonce ovlivňuje mnohem víc než zdraví. Vstupuje do našich životů velmi razantně. Pandemie není jen testem schopnosti vzájemně si pomáhat, být zodpovědní, vstřícní a ohleduplní, ale také nám všem připomíná, jak významné mohou pro lidstvo být ty nejjednodušší a nejdostupnější věci. Procházky v lese, čistá léčivá pramenitá voda a samozřejmě dobře známé lázeňské procedury.

Výsledky ale nepřijdou samy a hned...
Mnoho z nás považuje stále za samozřejmé, že dostane nějaký „zázračný“ lék s „okamžitým“ účinkem. Ztratili jsme spojení sami se sebou, chybí nám intuice, neumíme naslouchat řeči těla. Důležitý atribut, kterým je třeba podpořit jakýkoliv léčebný přístup, je také trpělivost. Z pohledu člověka, který si sám prošel vážným onemocněním ve věku 26 let, mohu říci, že prevence a přístup ke zdraví skrze přírodní zdroje a metodiky, jež lázeňství nabízí, je cesta k trvalému zdraví. Za svoje uzdravení vděčím nejen tradiční západní medicíně, ale také přírodní léčbě a změně myšlenkových vzorců skrze přírodní postupy. V tomto ohledu, nyní už i z pohledu specialisty na lázeňství, si dovoluji tvrdit, že lázeňství projde velkou obrodou a do budoucna ho vidím jako nedílnou součást systému zdravotnictví.

Zdraví nekončí u jednotlivce, který je sám o sobě součástí mnohem většího celku. Zdraví jednotlivce odráží zdraví celé společnosti a naší planety Země. Je to výchozí bod, ze kterého všichni jednáme a nastavujeme kvalitu našeho života. Od úrovně zdraví národa se odvíjí také jeho úroveň ekonomická a sociální. Tyto další následné úrovně jsou dnes viditelně narušeny. Současná situace je příkladem toho, kde začíná  produktivita naší společnosti.

Fotogalerie

Lázeňství je v těchto dnech komplikováno koronavirem, přesto doporučila byste lidem nějaké procedury, které by mohli využít v jarním období?

Jaro je vždy obdobím probouzení ze zimy a detoxikace. Můžeme se zaměřit na očistu těla skrze různé druhy půstů, pití ovocných a zeleninových šťáv, bylinných čajů, odlehčení jídelníčku. Právě lázně nabízí nejen individuální sestavení jarní diety, která se lépe dodržuje v cizím prostředí než doma, ale souběžně s dočasnou změnou stravy kombinuje vhodné koupele, masáže, cvičení, vycházky do přírody. Tímto celostním přístupem se podporuje vylučování toxinů z organismu a mentální očista přetíženého nervového systému.

Důležitým prvkem každé detoxikace je pitný režim. A kde jinde než v lázních je možné využívat nespočet minerálních pramenů k pitným kúrám. Síla minerálního pramene má mnohem větší dynamiku než stolní voda. Navíc se obvykle pije od zdroje, což z něho doslova dělá „živou vodu“ plnou drahocenných přírodních minerálů.

Pro jaký věk jsou lázně nejvhodnější?
Lázně jsou destinací pro všechny věkové skupiny. Všechny jsou v současné době nějakým způsobem zdravotně ohroženy. Měli bychom se učit, jak se správně starat o svoje zdraví, jak v sobě aktivovat vnitřní síly, kdy se umět zastavit nebo vypnout. Dokonce už i děti je třeba tomu učit a nechat je absolvovat lázeňské procedury pro posílení imunity.

Navštívit lázně dříve znamenalo odpočívat. Platí to i nyní, v dnešní uspěchané době?
Pro mne byly lázně vždy synonymem zastavení, jakéhosi spočinutí těla i ducha, které má velký efekt na restart celého imunitního systému. V tichu a klidu přírody se zklidňuje také lidská mysl, což s sebou nese příliv inspirace, nápadů. Najednou víme, jak vyřešit nějaký dlouhotrvající problém nebo nás napadne zásadní tvůrčí myšlenka, která změní celý náš život. Velké věci se dějí v klidu, nikoliv ve stresu a hluku. Mimochodem právě nalezení inspirace byl důvod, proč lázně navštěvovaly slavné osobnosti, jako například Goethe, Chopin, Nietzsche, Edison, Tolstoj, Wagner a mnoho dalších. V lázních tvořili, komponovali svá díla skrze rezonanci přírody.

Jsem přesvědčena o tom, že když se sladíme s přírodou, dokážeme ji respektovat a prokazovat jí patřičnou úctu, vydá nám svoje největší dary. Penězi nejde jejich hodnotu vyjádřit. A přesto je člověk může čerpat, když se do lázní vydá.

Mnozí z nás potřebují silné nervy. Poradíte, co dělat pro posílení nervového systému?
Jednou z cest je meditace, schopnost naladit se na sebe sama a spočinout ve svém vnitřním klidu. Meditace vřele doporučuji, jelikož mají výrazný efekt na zklidnění nervového systému a větší koncentraci. Podobný efekt má lázeňské prostředí. Procházky přírodou, ideálně o samotě, mají meditační účinky. Je třeba však praktikovat vědomé procházky a cíleně vnímat okolí i sebe. Nenechat mysl, aby se zabývala čímkoliv jiným. Procházka, při které myslíte na svoje problémy nebo ji celou propovídáte s někým, aniž byste vnímali sami sebe, má výrazně nižší účinek.

Terapie, která se praktikuje v přírodě, kdy cíleně vnímáme a vědomě meditujeme za pohybu, se nazývá Šinrin-joku. Praktikuje se v Japonsku. Tamní vědci se zabývají jejími účinky na imunitní systém a výsledky jsou více než zajímavé. Tato terapie se používá už i v Mariánských Lázních. Dochází při ní k výraznému zklidnění nervového systému, který je v dnešní době nejvíce ohrožen. Přemíra stresu a starostí může způsobit doslova kolaps, jež se pak okamžitě odrazí lavinovým efektem na dalších orgánech.

Je možné léčebný efekt lázní podpořit nějakými dalšími přírodními prostředky?
Za hlavní přírodní léčivo považuji stravu. Do ní pak spadá také využití různých bylin, probiotik, esenciálních olejů. Lázeňství má tu výhodu, že právě strava je jeden z pilířů lázeňské léčby i prevence. Nabízí řadu různých dietních režimů včetně půstů a pití zeleninových, ovocných šťáv pod dohledem zkušených odborníků. Je známou pravdou, že největší efektivnost léčby spočívá v celostním přístupu ke zdraví a ve správném zasazení jednotlivých kamínků do holistické mozaiky zdraví. Takové nastavení však vyžaduje velkou odbornost a rozsáhlé znalosti v oblasti přírodní medicíny. Skutečným expertem, který postupuje komplexně a s co nejvyšší odborností, jsou právě lázně.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíKarlovy VaryChebSokolovMariánské Lázně, , další

  • Nejčtenější

Zásahovka vtrhla do pěstíren konopí, zabavila auta a miliony v hotovosti

Kriminalisté rozprášili gang pěstitelů a dealerů marihuany v Karlovarském kraji. Při akci s krycím názvem Leguán v...

Doživotně odsouzený Tempel je na svobodě, okresní soud ho propustil

Okresní soud v Sokolově ve středu ráno rozhodl o propuštění Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou...

Tempel má být ihned propuštěn. Ústavní soud vyhověl stížnosti odsouzeného vraha

Ústavní soud v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku...

V Krušných horách je doma dvanáct vlků, ale nepatří k jedné smečce

V Krušných horách začal monitoring velkých šelem. Dobrovolníci, které do svých řad přijalo Hnutí Duha, budou v lokalitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Násilník bil družku a ničil ji i psychicky, do řezných ran si lil čistidlo

Půl roku snášela týrání od svého partnera čtyřiadvacetiletá žena ze Sokolova. O rok mladší násilník ji podle policie...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Ve Varech se jezdí bezpečně, říká statistika. Za cedulemi to už neplatí

Nejbezpečněji se v prvním pololetí letošního roku jezdilo v Karlových Varech. Vyplývá to ze šetření Generali České...

Studenti bojují o netradiční cenu, nejlepší bude řídit stáčírnu minerálky

Jedinečnou možnost podílet se na řízení velké firmy dostanou studenti Integrované střední školy technické a ekonomické...

Policie pátrá po dívce. Našel se dopis, v němž píše, že si ublíží

Policie pátrá po čtrnáctileté Miroslavě Horvátové z Kadaně, která v pátek odešla z hřiště v Karlových Varech poblíž...

Hasiči trénovali vyproštění lidí z vlaku, využili vagony ze srážky v Perninku

Ojedinělý třídenní výcvik mají za sebou hasiči v Karlovarském kraji. Trénovali záchranu lidí a vyprošťování při...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...