Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

Model vzácného relikviáře svatého Maura soutěží mezi vězeňským uměním

  8:46
Dotykový model slavného relikviáře sv. Maura, který je dílem vězňů z Horního Slavkova, nyní obdivují v polském Sztumu. Koná se tam již 16. ročník mezinárodní soutěže vězeňského umění. Jak si povede český relikviář, bude jasné po oficiálním vyhlášení výsledků 7. června.

Haptický model relikviáře svatého Maura. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Když dotykový model relikviáře sv. Maura ve věznici v Horním Slavkově vznikal, nikdo tehdy netušil, že se tím otevírá nová etapa poznávání památek Česka. Do nejmenších podrobností přesná kopie unikátního relikviáře původně vznikla jako pomůcka pro zrakově postižené.

Fotogalerie

Brzy se však stala vynikajícím pomocníkem při nejrůznějších vzdělávacích aktivitách pro děti i dospělé, a to i mimo areál zámku.

„Výsledné dílo se může v Čechách bez nadsázky řadit mezi průkopnické. Využíváme ho nejen při aktivitách pro děti a lidi se zrakovým postižením přímo v zámku, ale i mimo něj. Jeho prostřednictvím můžeme vyprávět příběh relikviáře i těm, kteří se k nám do hradozámeckého areálu nedostanou. Například obyvatelům stacionářů, léčeben či seniorům. Lidé tak nechodí za památkou, ale památka přijde za nimi,“ uvádí kastelán hradu a zámku Bečov Tomáš Wizovský.

Dotykový model relikviáře sv. Maura vznikl v roce 2011 jako výsledek spolupráce Státního hradu a zámku Bečov, Věznice Horní Slavkov a pražské Přírodní školy. Právě při návštěvě jejích studentů, mezi nimiž nechyběly zrakově postižené děti, vyšlo najevo, jak výhodný by mohl být model vystaveného unikátu, kterého by se děti mohly bez obav dotýkat.

Vězně práce na relikviáři bavila

Následná výroba modelu probíhala ve Věznici Horní Slavkov v truhlárně a modelářské dílně více než tři měsíce.

„Nejdříve bylo důležité zaujmout odsouzené a nadchnout je pro práci. To se povedlo, protože od začátku věděli, že tvoří jedinečné dílo. Truhlář, který schránku vyráběl, byl relikviářem nadšený a práce ho velmi bavila,“ vzpomíná Radek Jirsa z vězeňské služby, pod jehož vedením model vznikl.

Na práci truhláře navazovala výroba sošek a reliéfů v modelářské dílně, která ve věznici úspěšně funguje už deset let a v níž odsouzení staví modely hradů, zámků a jiných historických a technických objektů.

„Velmi důležitá byla provázanost a spolupráce mezi oběma dílnami. Aby byl výrobek plně funkční, museli modeláři při výrobě dbát na přesnost a dokonalé zpracování detailů. Odsouzení byli výrobou tak zaujati, že mnohokrát zapomínali i na to, v jakém prostředí žijí. Často ani nechtěli opustit dílny. Bylo úžasné sledovat, jak při práci přemýšleli, s jakou vervou a nasazením pracovali. Jak společně diskutovali a řešili jednotlivé problémy, které s postupující výrobou přibývaly,“ doplňuje Radek Jirsa.

Ten si na modelu relikviáře cení ještě jednoho detailu. Podle jeho slov všichni odsouzení, kteří na něm pracovali, se už do křížku se zákonem nedostali a žijí řádným životem.

Pohnutý osud vzácné památky

  • Relikviář sv. Maura byl vyroben mezi lety 1225 - 1230 na zakázku benediktýnského kláštera ve městě Florennes, které leží na území dnešní Belgie. Sloužil pro uložení ostatků sv. Jana Křtitele, sv. Maura, sv. Timoteje a sv. Apolináře. Po Velké francouzské revoluci byl klášter ve Florennes zrušen.
  • Relikviář se ocitl v sakristii farního kostela mezi nepotřebným nábytkem. Od církevní rady jej roku 1838 odkoupil tehdejší majitel bečovského panství Alfréd de BeaufortSpontin, který jej nechal opravit. Roku 1888 byl relikviář zapůjčen na výstavu do Bruselu a roku 1889 jej Beaufortové nechali přemístit na svůj zámek v Bečově nad Teplou. V roce 1945, po vydání tzv. Benešových dekretů, museli BeaufortSpontinové opustit republiku. Relikviář byl uschován do zásypu podlahy hradní kaple Navštívení Panny Marie.
  • V roce 1984 projevil zájem obchodník z USA pan Danny Douglas o odkoupení blíže neurčené historické památky ukryté na území Československa. K vyjednávání byl přizván také tým kriminalistů, kterému se zhruba po roce podařilo odhalit identitu předmětu. Dne 5. listopadu 1985 byl relikviář v zásypu hradní kaple objeven. Důsledkem nevhodného uložení ve vlhké zemi byla památka ve velmi špatném stavu, jenž vyžadoval odborné restaurování.
  • Restaurátorské práce byly naplno započaty v roce 1991 a trvaly jedenáct let. Od roku 2002 je relikviář sv. Maura, který je spolu s korunovačními klenoty nejcennější zlatnickou památkou České republiky, vystaven opět na zámku Bečov.

19. března 2015

  • Nejčtenější

Když třísknou telefonem, voláme znovu. Studentky pomáhají hygieně

Dvacet budoucích sestřiček vypomáhá tam, kde je jich teď zapotřebí nejvíc. Jednou z nich budou diplomované dětské...

Lidi ovlivňuje internet, teď kvůli covidu shánějí vitamin D, říká lékárnice

Premium Lidé si v druhé vlně epidemie nemoci covid-19 dělají zásoby léků, které dlouhodobě užívají. Bojí se, co bude dál. Jsou...

Začíná nám chybět personál i postele, hlásí nemocnice v Karlovarském kraji

Dvě největší nemocnice v Karlovarském kraji, karlovarská a chebská, už mají téměř naplněnou kapacitu pro intenzivní...

Chebská studentka se kvůli pandemii učí čínštinu online přes půl světa

Když se po skončení středoškolských studií na gymnáziu Lenka Ištvaníková z Chebu rozhlížela po světě a zvažovala kam...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvládneme to, ale na úkor zdravotníků, tvrdí primář sokolovské interny

Sokolovská nemocnice patří v regionu k zařízením, kde mají covidová lůžka intenzivní péče a denně tu bojují o životy...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Opatrovník okradl muže s omezenou svéprávností, nechával si jeho důchod

Sokolovští kriminalisté stíhají třiačtyřicetiletého muže z Habartova, který jako opatrovník okradl svého svěřence s...

Lázeňský hotel chystá rekonvalescenci pro vyléčené z covidu, kúru otestuje

Únava, svalové napětí či potíže s dýcháním. To jsou problémy, se kterými se často potýkají lidé po prodělání onemocnění...

Mariánskolázeňské vody pronikají na arabský trh, Aqua Maria má certifikát

Mariánskolázeňské minerální vody budou moci ochutnat i v Perském zálivu, konkrétně ve Spojených arabských emirátech....

Gang prodával kilogramy pervitinu a marihuany, dealerům hrozí až 18 let

Policisté na Chebsku rozbili gang dealerů drog. Zatkli pětici pachatelů, kteří v Karlovarském kraji ve velkém prodávali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...