Lidé v Karlových Varech přišli před místní konzulát Ruské federace protestovat proti ruskému terorismu. Dohlížela na ně policie. (19. dubna 2021) | foto: MAFRA

Nejsme ruská gubernie, zaznělo před konzulátem ve Varech. A hořely svíčky

  • 5
„Na procházku, na procházku? „Jo, jo. Vždyť je tak krásně.“ Tak se v podvečer zdravili lidé před ruským konzulátem v Karlových Varech. čistě náhodou se tady sešly postupně asi dvě desítky lidí, aby zapálením svíček uctili památku obětí výbuchu munice ve Vrběticích. Zároveň tak vyjádřili i svůj postoj k chování Ruské federace na území České republiky.

 „Jde o absolutně neakceptovatelné chování diktatury na území suverénního státu. Od roku 1968 asi největší kousnuti do suverenity této země. Svíčky jsou za to všechno,“ vyjádřil se na sociálních sítích Dominik Jandl, jeden z účastníků pokojného protestu.

„Nejsme ruská gubernie,“ objevilo se také na jednom z plakátů. Na chodníku před konzulátem pak účastníci položili několik svíček, vzkazů i zkrvavený dřevěný kříž.

Na poklidnou akci dohlíželo několik policistů. Mnoho práce ale neměli.

Důvodem k protestu lidí jsou víkendové informace o podezření na zapojení ruských agentů do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Česko kvůli zprávě o možné účasti ruských zpravodajských služeb při výbuchu vyhostilo 18 lidí z ruského velvyslanectví v Praze, kteří byli identifikováni jako pracovníci ruských tajných služeb. Moskva reagovala vypovězením 20 zaměstnanců české ambasády v Rusku.