Bývalá vysokoškolská kolej, takzvaný Modrý věžák v Chebu.

Bývalá vysokoškolská kolej, takzvaný Modrý věžák v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Modrý věžák v Chebu opět ožije, nabídne ubytovnu i malé byty

  • 0
Výšková budova v sousedství chebského sportovního areálu Lokomotivy, kterou místní znají jako Modrý věžák, v příštím roce konečně ožije. Už na jaře se první tři patra změní na ubytovnu.

Nebude se ale jednat o klasické zařízení pro lidi v obtížné situaci nebo pro sociálně slabé. Prostor poslouží výhradně jako krátkodobé ubytování pro hosty města, tamních sportovních klubů či kulturních institucí.

„Prostory, které před časem sloužily jako vysokoškolské koleje, pouze upravíme a vybavíme novým nábytkem. Ubytování zde bude mít ve správě Kulturní centrum Svoboda,“ upřesnil chebský starosta Antonín Jalovec.

Dodal, že město tak vyjde vstříc požadavkům organizací a klubů, kterým při pořádání nejrůznějších akcí chyběly ve městě ubytovací kapacity.

Vzniknou i malé byty

Dalším krokem při rekonstrukci domu bude vytvořit ve vyšších patrech tolik potřebné byty. I ty by podle slov starosty měly být hotové do konce příštího roku. „Vznikne zde osmačtyřicet bytových jednotek o velikosti garsoniéry nebo 1+1. O ty je v současné době největší zájem,“ dodal starosta.

Původně měl pro nájemní bydlení sloužit celý objekt. Snížením počtu bytů a vybudováním ubytovny město vyhoví požadavkům na potřebný počet parkovacích míst, kterých je v okolí nedostatek.

Rekonstrukce věžáku má přijít na přibližně deset milionů korun. Město ji bude hradit ze svého rozpočtu. Někteří opoziční zastupitelé však plán, který počítá s vytvořením malometrážních bytů, kritizují. Vadí jim, že zde nevzniknou sice menší, avšak plnohodnotné byty s několika pokoji, vhodné například pro rodiny s dětmi.

Modrý věžák sloužil původně k bydlení. Poté, co jej vážně poškodilo zemětřesení, se lidé museli vystěhovat. Po rekonstrukci začali objekt užívat jako koleje studenti Západočeské univerzity v Plzni, která má v Chebu ekonomickou fakultu. Jenže zájem o takový typ ubytování postupně klesal a univerzita už pro věžák nenašla využití. Proto jej chtěla prodat.

V polovině loňského roku dům koupilo město Cheb za necelých 26 milionů korun. Radnice plánovala, že objekt nabídne kraji jako přechodné ubytování pro klienty z domova pro seniory Skalka, který stál před náročnou rekonstrukcí. Jenže dům v řadě aspektů nárokům na takové ubytování nevyhovoval. Po několika měsících úvah se nakonec Chebští rozhodli vrátit Modrému věžáku původní účel a přestavět jej na byty.