Tesaři staví v Chebu krov postaru, lidé vidí v praxi středověkou geometrii

  14:55aktualizováno  14:55
Na náměstí Krále Jiřího v Chebu vzniká bez moderních pomůcek a železných hřebíků zmenšená kopie nejstaršího krovu v České republice. Ten stojí nad presbytářem chebského františkánského kláštera a od jeho vztyčení letos uplyne rovných sedm století. Kopie vzniká v rámci projektu Tesařská dílna.

Cílem Tesařské dílny je vzkřísit historické postupy práce se dřevem, ukázat um starých mistrů a dokázat, že fyzikální zákony, o nichž se děti učí za základních školách, v praxi skutečně fungují.

Program týdenního workshopu vyvrcholí v sobotu, kdy začínají Dny evropského dědictví. Na každý den je pro veřejnost připravený zajímavý program. 

Dopoledne je určené pro předškoláky a děti základních škol z Chebu a okolí. Unikátní projekt s řadou výchovně – vzdělávacích úkolů ale navštíví i některé střední školy. Každodenně od 15 hodin pak organizátoři přichystali zajímavé ukázky pro veřejnost. 

Například v úterý se lidé dozvěděli, jak se ve středověku dřevo v lese vybíralo, kácelo, dopravovalo do města a připravovalo na opracování. Viděli v praxi středověkou geometrii, tesaři předvedli historické vytyčování konstrukce.

Půdorys krovu vyznačili jen za pomoci kružnic vyrytých do připravené podesty. Rozměřili také délky jednotlivých trámů. A to vše pěkně postaru. 

U každé stavby vznikl tesařský dvůr

Zajímavé byly informace o středověkých délkových mírách, například že existoval takzvaný chebský loket, který měl délku přes půl metru. 

Fotogalerie

Stavební historik Michal Panáček a David Otáhal přihlížejícím vysvětlili, že u každé stavby vznikl tesařský dvůr, kde parta tesařů krov nejprve kompletně sestavila, opatřila značkami a poté rozebrala, aby bylo možné trámy a další součásti konstrukce po jednom vytáhnout na vrchol domu a tam krov opětovně vztyčit.

Středa je věnována ukázkám tradičního opracování kmenů a historickým tesařským nástrojům a pomůckám, které tehdejší stavitelé při zpracování dřeva využívali. Lidé se dozvědí, jak se které nástroje jmenovaly, co uměly a jak vypadaly. 

Odborníci také vysvětlí, jak věda známá jako dendrochronologie dokáže určit stáří dřeva či datovat, kdy byl který strom skácený. Vyloží, co to jsou letokruhy, jaký je rozdíl mezi letním a zimním dřevem, předvedou odebírání vzorku dřeva pro výzkum a objasní, jak se prostřednictvím metody zaměřené na měření šířek letokruhů dokážou přenést hluboko do minulosti.

Pozednice, krokev nebo hambalek

Čtvrtek je věnovaný tradičním tesařským spojům, jako je plátování a čepování, či výrobě dřevěných hřebů. Na praktických ukázkách tesaři předvedou, jak se ve středověku dřevěné konstrukce spojovaly bez použití železa. Ukážou, jak se testovala pevnost spojů tak, aby výsledná konstrukce byla stabilní.

V pátek tesaři jednotlivé trámy sestaví a vysvětlí, na základě jakých fyzikálních zákonů krov funguje. Objasní význam značek na jednotlivých částech krovu a pojmenují základní prvky konstrukce. Některé z názvů se používají dodnes. Lidé se dozvědí, co je například pozednice, krokev, hambalek, vazný trám nebo třeba ondřejský kříž. 

Dokončeny budou také přípravy k vlastnímu vztyčení dřevěné konstrukce, které se uskuteční v sobotu. Tehdy na náměstí lidé uvidí, jak fungují jednoduché nástroje, například kladka, vrátek či středověký jeřáb. Pohánět je bude výhradně lidská síla. 

Hotový krov poté tesaři zafixují, stabilizují a nakonec ozdobí glajchou, což je opentlený stromek. Při obřadu pod širým nebem se dílu dostane požehnání. Hotový krov ozdobí altán komunitní zahrady v Májové ulici.

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Ztracený hoch s autismem spadl do řeky, vypátrali ho na poslední chvíli

Policista Petr Balog skočil pro chlapce do řeky Ohře.

Takřka na poslední chvíli se policii podařilo vypátrat autistického chlapce, který v neděli ujel rodičům ze zahrady na...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Další z rubriky

Centrum Varů rozzáří festival světla, tvůrci mají tentokrát volnou ruku

Videomapping na budovu Císařských lázní v Karlových Varech u příležitosti oslav...

Už počtvrté se Karlovy Vary rozzáří při festivalu světla. V pátek a sobotu čeká na návštěvníky v lázeňském centru sedm...

V Karlovarském kraji prudce stoupl zájem o hornické památky

Prohlídka Rudé věži smrti, významné památky zapsané v UNESCO. (13. září 2019)

Krušnohorským městům v Karlovarském kraji stoupla během prázdninových měsíců návštěvnost. Pocítili to i správci...

Sbírka pomůže zachránit Rudou věž smrti, symbol utrpení muklů

Prohlídka Rudé věži smrti, významné památky zapsané v UNESCO. (13. září 2019)

V moderní mezinárodní památník se vzdělávacím centrem a pravidelným kulturním programem se má v budoucnu proměnit Rudá...

Advantage Consulting, s.r.o.
REGIONÁLNÍ MANAŽER - RETAIL

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz