Cheb se pyšní krovem, který pamatuje Karla IV., unikát připomene výstava

  8:40aktualizováno  8:40
Historickým unikátem, který budí zájem i v zahraničí, jsou krovy měšťanských domů v historickém centru Chebu. Nejstaršímu bude letos 700 let, což připomene i výstava.

Součástí střechy nad presbytářem františkánského kláštera je nejstarší krov v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Když v roce 1319 stavěli tesaři nad presbytářem františkánského kláštera v Chebu krov, byly budoucímu císaři římskému a králi českému Karlu IV. tři roky.

O sedm století později vyšlo najevo, že právě tato konstrukce je nejstarším dendrochronologicky datovaným krovem na území České republiky. V rámci tohoto výročí chystá chebská radnice spolu s Nadačním fondem Historický Cheb řadu významných akcí.

„Na květen chystáme výstavu, která nejstarší krov návštěvníkům představí,“ uvedla předsedkyně správní rady fondu Marcela Brabačová, která se na chebské radnici věnuje cestovnímu ruchu.

„Lidé se zde seznámí s původní a současnou podobou dřevěné konstrukce, kterou jsme získali díky podrobnému zaměření a průzkumu. Výstavu také doplní odborné přednášky a komentované prohlídky unikátu,“ řekla Brabačová s tím, že ve stejném termínu se ve františkánském kostele uskuteční také výstava rovného tuctu modelů krovů nejrůznějších historických staveb v měřítku 1:20.

Městu kolekci zapůjčí katedra stavební historie a památkové péče Technické univerzity, jež sídlí v německém Mnichově.

Podle starých postupů

V září pak začne v parku na terase barokního opevnění Chebského hradu stavba nového altánu. Tesaři budou stavět celou konstrukci podle starých postupů, takových, které jsou zdokumentovány na chebských krovech. A lidé se jim budou moci dívat pod ruce.

Fotogalerie

„V rámci workshopu by se pak měli dozvědět, jak se dříve se dřevem pracovalo, jak se zpracovávaly trámy nebo jak se počítala spotřeba materiálu na krov. Celou stavbu bude komentovat stavební historik, který odpoví na dotazy. Hotovo by mělo být na Den evropského dědictví, tedy v sobotu 7. září,“ řekla Brabačová s tím, že při samotné stavbě se nebudou nudit ani děti.

Organizátoři pro ně chystají doprovodné akce, školní skupiny si mohou užít pracovní listy s tématy, jako je například geometrické vytyčování stavby, osekávání trámů či výroba prvků se spoji. V sobotu se pak uskuteční tradiční oslava dokončení stavby.

V rámci sedmistého výročí se v říjnu do Chebu sjedou odborníci na krovy z různých koutů Evropy. Účast na konferenci přislíbili členové celoněmecké pracovní skupiny Arbeitskreis Dachwerke, zástupci Spolkového památkového úřadu, odborníci z Vídně a mnozí další. Cílem jednání bude najít co nejlepší způsoby, jak představit historický unikát nejen odborné, ale široké veřejnosti.

S tím pomůže Chebským i krajská destinační agentura Živý kraj, která si podle Brabačové zvolila chebské krovy jako jedno ze stěžejních témat pro letošní rok. Představí je hned v únoru na pražském veletrhu Holiday World.

„Chebské krovy jsou unikát. V žádném jiném českém nebo moravském městě není dochován tak pestrý, ucelený a početný soubor historických krovů. I v rámci Evropy jde o jedinečnou kolekci, s níž jsou svým významem srovnatelné pouze některé konstrukce v západní Evropě, například ve švýcarské Basileji,“ dodal stavební historik Michal Panáček, který se o chebské krovy dlouhodobě zajímá.

Nejčtenější

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Na úpravně vody u Božího Daru se pod těžkým sněhem propadla střecha

V úpravně vody v Myslivnách u Božího Daru se pod tíhou sněhu propadla střecha....

Pod vrstvou těžkého sněhu se propadla střecha vodárny v Myslivnách u Božího Daru na Karlovarsku. Kvůli zajištění...

Žena vtrhla do cizího bytu, házela nádobím a u dveří stavěla barikádu

Ilustrační snímek

Policie obvinila ženu, která před časem vtrhla do bytu v Karlových Varech a chovala se tam nepříčetně. Vyhazovala...

Pro Čechy je stále důležitá cena, míní zakladatel Kávové akademie

Jan Malík otevřel kávovou akademii v Hroznětínské ulici v Ostrově.

Lidé už dobrou kávu ocenit umí, kultovní turek však jen tak nevymizí, tvrdí Jan Malík, pro kterého je příprava kávy...

Násilníci na ulici přepadávali lidi a chtěli peníze, jednoho muže zbili

Ilustrační snímek

Policisté chytili dvojici lupičů, kteří na Karlovarsku přepadávali lidi na ulici a chtěli po nich peníze. K dopadení...

Další z rubriky

Už tu nechceme záchytku, produkuje bezdomovce, zlobí se sokolovští radní

Úklid na sokolovské záchytné protialkoholní stanici.

Tři desítky nových bezdomovců „vyprodukovala“ Sokolovu za poslední dva roky tamní protialkoholní záchytná stanice. Ve...

Záchranáři mají nového pomocníka, robotický pacient dýchá i sténá bolestí

Nové robotizované simulátory pacientů má ve výbavě krajská záchranka v...

Záchranáři v Karlovarském kraji mají k dispozici nové lidské robotické pacienty, díky kterým bude jejich trénink daleko...

Prezident Zeman v březnu popáté navštíví Karlovarský kraj

Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v obci Krásná v Karlovarském kraji...

Pátou návštěvu prezidenta Miloše Zemana očekává Karlovarský kraj. Na třídenní pobyt dorazí i se svou manželkou Ivanou a...

Najdete na iDNES.cz