Pět týraných psů z množírny na Vysočině našlo útočiště v Ostrovském Macíku. Na...

Pět týraných psů z množírny na Vysočině našlo útočiště v Ostrovském Macíku. Na snímku Ferda. | foto: Ostrovský Macík, z.s.

Týrání zvířat často odhalí občané, úřady loni v kraji odebraly šest psů

  • 0
Šest zubožených psů z Karlovarského kraje putovalo v loňském roce do útulků. Popud k odebrání zanedbaných mazlíčků dala krajská veterinární správa. Ta při svých kontrolách odhalila hned dvacet porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

„V loňském roce naši inspektoři provedli celkem 181 kontrol u hospodářských i zájmových zvířat,“ uvedla ředitelka krajské veterinární správy Mária Slepičková.

Ze zákona veterinární správa nesmí týraná zvířata chovatelům odebírat, ale může dát podnět obci s rozšířenou působností. „Krajská veterinární správa provede kontrolu a v případě, že se jedná o týrání zvířat, podá podnět na jejich odebrání,“ vysvětlila Slepičková.

Když se podaří týrané zvíře chovateli nebo majiteli odebrat, psi putují vždy do útulků v Ostrově, Karlových Varech, Sokolově, Horním Slavkově nebo Mariánských Lázních.

„V Ostrově máme velký psí útulek Bety. Pokud po městě pobíhá zatoulaný pes, tak ho odchytí městská policie a přiveze k nám. V případě, že daná obec nemá svůj vlastní útulek, tak se domluví s někým, kdo ho má. Musí totiž městu jako provozovateli uhradit poplatek. Podmínky mezi jednotlivými subjekty záleží na jejich vztazích,“ vysvětlila předsedkyně spolku Macík Hana Šimková.

Hospodářským zvířatům je nutné nalézt nového chovatele

Ta zároveň upozorňuje na další možnost, jak se postarat o nechtěného psa. Pokud se stane, že nemůže zůstat v rodině, například kvůli alergii nebo z důvodů úmrtí páníčka, může být převezen do útulku Bety, pokud tam ovšem mají volné místo. Pak mu začnou hledat nový domov.

„Jedná-li se o hospodářská zvířata jako jsou koně a krávy, je nutné najít chovatele, který je schopný jim poskytnout náhradní péči. To může být problém, protože náhradní chovatel musí mít nejen volné ustajovací prostory, ale v zimě i dostatečné množství krmiv. S touto potřebou při podzimním vytváření zásob chovatelé většinou nepočítají, proto jsou i případy, kdy je týraný dobytek přemístěn mimo kraj. V minulosti byli takto přemístěni koně k chovateli do Plzeňského kraje,“ řekla Slepičková.

Na zanedbaná zvířata často upozorňují i občané, kteří jsou podle Slepičkové velmi všímaví. „Velká část kontrol u domácích zvířat je na základě podnětu právě od nich,“ potvrdila.

Inspektoři ale nechodí jen na udání. Mají i vlastní naplánované kontroly, které se odvíjejí od vyhodnocení rizik. „Jsou to hlavně kontroly chovů hospodářských zvířat. Ty jsou zaměřeny na dodržování minimálních standardů chovu. Tyto kontroly provádíme za účelem zjištění oprávněnosti pobírání zemědělských dotací. Dále provádíme dozor na jatkách, kde dohlížíme na dodržování podmínek zákona na ochranu zvířat proti týrání při porážce. Kromě toho provádíme i kontroly útulků pro zvířata,“ vyjmenovala Slepičková.

Ostrovský Macík se ujal zbídačených psů (7. února 2018)

8. února 2018

Někdy se ale stane, že se kontrola zkomplikuje. „Jsou případy, kdy kontrolu pro rozsáhlost nelze dokončit tentýž den, nebo musíme přijít opakovaně v doprovodu policie, protože chovatel inspektora do chovu nepustí,“ řekla ředitelka.

V loňském roce krajská veterinární správa řešila i ptačí chřipku. Předzvěstí nemoci byly uhynulé labutě na řece Ohři. „Celkem bylo v Karlovarském kraji nalezeno třináct kusů divokých ptáků, u kterých byla prokázána ptačí chřipka,“ uvedla Slepičková.

V Karlovarském kraji nakonec veterinární správa objevila čtyři ohniska nákazy u domácí drůbeže. Z toho byly dva malochovy a dva velkochovy. „Oba patřily firmě Zephyr Františkovy Lázně a.s.,“ informovala Slepičková. Celkem bylo v kraji nutno utratit 31 632 kusů drůbeže.

Žena získala týrané psy z kamenického domu hrůzy (2. února 2018)

3. února 2018