ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Hygienici nevědí, kolik lidí je po mariánskolázeňském plese v karanténě

  • 1
Pochybnosti stále panují kolem plesu v Mariánských Lázních, kterého se zúčastnil člověk nakažený koronavirem. Nesedí totiž počty lidí v karanténě, které zveřejňuje krajská hygienická stanice. Aktuálně jich je k 17. březnu 44, přičemž na plese bylo na 200 lidí.

Další karanténu však nařizují praktičtí lékaři. A právě na ně se podle výzvy hygieniků měli účastníci plesu obrátit.

„Na plese bylo hodně lidí, nebyly to však jen přímé kontakty s nakaženým. Ve spolupráci s krajským úřadem jsme všechny vyzvali, aby se obrátili na své praktické lékaře, kteří pak rozhodnou o karanténě,“ vysvětlila Michaela Zajíčková, mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje. 

Doplnila, že praktičtí lékaři nemají povinnost hygieniky informovat o tom, že někoho poslali do karantény. Problém je podle jejích slov v tom, že nelze dohledat, kdo na plese byl.

„Vstupenky jsou anonymní,“ podotkla mluvčí. I proto hygienici vydali veřejnou výzvu, která stále trvá.

„Pokud někoho indikujeme, snažíme se obvolat kontakty, které nám nakažený dal. Zjišťujeme od nich jak intenzitu styku, tak jejich aktuální zdravotní stav,“ popsala Zajíčková běžný postup. 

V mariánskolázeňském případě byl ovšem vzhledem k množství anonymních lidí tento postup neuskutečnitelný.

Alespoň částečně situaci hygienikům ulehčilo vedení hotelu, v němž se ples konal. „Dali jsme jim k dispozici seznam lidí z obsluhy,“ potvrdil bezprostředně po vyhlášení výzvy jednatel hotelu Marián Rapáč. Hotel je v současné době kvůli koronavirovým opatřením uzavřený.

Šíří se nepodložené zprávy, uvedl starosta

Jestli na výzvu lidé zareagují, záleží podle Michaely Zajíčkové na zodpovědnosti každého z nich. „My to ovlivnit nedokážeme,“ poznamenala.

V Mariánských Lázních koluje podle starosty Martina Kaliny v souvislosti s onemocněním COVID-19 mnoho nepodložených zpráv. Jak píše starosta na svém facebookovém profilu, jednou z nich je ta, že byli pozitivně testovaní lidé spatřeni v místních obchodních centrech. 

„Hovořili jsme jak s Policií České republiky, tak s městskou policií a nikdo z nich takto popisovaný incident nezaznamenal,“ ubezpečil prostřednictvím sociální sítě obyvatele Mariánských Lázní.

Situace je podle něj vážná, ale je třeba brát ji s rozvahou. „Jedinci, kteří tyto falešné zprávy rozšiřují, nechť si laskavě uvědomí, že šíření poplašné zprávy je zejména v této době velice nebezpečné a hlavně postihnutelné ze zákona. Pokud byste opravdu viděli osobu, o které víte, že je na ni uvalena karanténa, pohybovat se ve veřejných prostorách, kontaktujte bez prodlení Policii ČR. Dojít v klidu domů a pak nadávat na Facebooku vůbec ničemu nepomůže,“ dodal na svém profilu mariánskolázeňský starosta. 

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.