Kdo bude vládnout městům v kraji? Koalice se rodí i bez tanečků

  8:50aktualizováno  8:50
Zatímco v Karlových Varech trvají povolební námluvy často i do půlnoci, v některých městech nic takového neznají. Na radnicích už začíná být po koaličních vyjednáváních jasno, kdo bude vládnout. Starostovat v Sokolově začne Jan Picka. V Bečově i jinde se zastupitelé dohodli i bez povolebních tanečků.
Na radnicích v Karlovarském kraji se už rodí koalice a začíná být jasno, kdo města povede. Ilustrační snímek

Na radnicích v Karlovarském kraji se už rodí koalice a začíná být jasno, kdo města povede. Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

V Bečově nad Teplou měli jasno hned po volbách. „V devítičlenném zastupitelstvu přibyl jeden nováček - žena. Místo koalice budeme mít dohodu všech zastupitelů. Pokud se to povede, bude to velmi nezvyklé a zajímavé,“ řekla starostka Olga Haláková.

Vzpomíná, jak se dříve v patnáctičlenném zastupitelstvu často hrálo na různé většiny a koaliční smlouvy.

Kdo bude vládnout?

na radnicích v kraji

Sokolov
Koalice: ČSSD, ANO, Hnutí pro město Sokolov (ODS a nezávislí)
Starosta: Jan Picka (ČSSD) místostarostové: Renata Oulehlová (ANO), Karel Jakobec (ODS)

Loket nad Ohří
Koalice: jednání pokračují
Starosta: Zdeněk Bednář (TOP 09)

Jáchymov
Koalice: TOP 09, ODS, KDU-ČSL
Starosta: Bronislav Grulich (TOP 09)

Abertamy
Koalice: bez koalice
Starosta: Zdeněk Lakatoš (HNHRM)

Františkovy Lázně
Koalice: PRO Poctivě, Rozumně, Odpovědně a Alternativa pro Frantovky.
Starosta: Otakar Skala (PRO) 1. místostarosta: František Šnajdauf (Alternativa) 2. místostarosta: v jednání

Také v Ostrově jsou karty dávno rozdané. „Zastupitelstvo bychom mohli svolat třeba hned, svou jedenáctku máme jistou,“ komentoval situaci týden po volbách ostrovský starosta Pavel Čekan.

Stejně jako v Bečově si totiž v Ostrově na koalici nehrají. V minulém volebním období fungovala radnice pod vládou ČSSD, jejíž záměry podporovala TOP 09 a tiše i KSČM. Ačkoliv dvě posledně jmenované strany letos ve volbách ztratily, potřebnou většinu jedenácti hlasů v zastupitelstvu kompenzuje zisk sociální demokracie.

Přesto se Pavel Čekan nevzdává naděje, že získá ještě další hlasy pro politiku, kterou chce v následujících čtyřech letech v Ostrově prosazovat.

„Na pondělní večer jsme měli naplánované jednání se zvolenými kandidáty za hnutí Ostrováci,“ řekl starosta. Ostrováci získali v jednadvacetičlenném zastupitelstvu tři mandáty.

Dnes má být známo, kdo konkrétně ze vznikající koalice KOA, ANO a Karlovaráci usedne do tří křesel náměstka primátora a radních.

V Sokolově jsou po jednání z minulého pátku jména starosty a místostarosty jasná. Město bude řídit trojkoalice složená z ČSSD, hnutí ANO a Hnutí pro město Sokolov 2014 (ODS a nezávislí). Dohodli se na tom v pátek zástupci těchto tří volebních stran. V devítičlenné radě si ČSSD, Ano a Hnutí pro město Sokolov rozdělí křesla v poměru 3:3:2. Poslední křeslo radního dostane opozice, zřejmě KSČM.

První místostarostka od revoluce

Sociální demokraté obsadí stejně jako v minulém volebním období post starosty. Prvním mužem města se stane místní lídr ČSSD Jan Picka, ředitel městského domu kultury. Poprvé od roku 1989 se do nejužšího vedení radnice prosadila žena. Místostarostkou za hnutí ANO bude Renata Oulehlová, šéfka známého dobrovolnického sdružení Střípky. Dalším místostarostou za Hnutí pro město Sokolov se stane Karel Jakobec z ODS.

„Šlo to hladce. Tento týden se potkáme kvůli sepsání koaliční smlouvy. Nemáme problém ani s požadavkem ANO, aby hospodaření města a městských organizací prověřil audit,“ řekl Jan Picka.

Není si vědom žádného zádrhele, na kterém by ještě mohla rodící se spolupráce ztroskotat. „Všichni žijeme v tomto městě dlouho a víme, kde ho tlačí bota,“ podotkl Picka.

Na Chebsku je jasno jen ve Františkových Lázních. Tady vytvořily koalici vítězná PRO Poctivě, Rozumně, Odpovědně a Alternativa pro Frantovky. Společně obsadí v jedenáctičlenném zastupitelstvu sedm křesel. Zbylá čtyři připadla hnutí Františkovy Lázně - sdružení místních bývalého starosty Ivo Mlátilíka, které bude pracovat v opozici.

Novým starostou by se měl stát lídr vítězné PRO Otakar Skala, prvním místostarostou bude František Šnajdauf z kandidátky Alternativy.

„S největší pravděpodobností budeme mít místostarosty dva. Kdo bude tím druhým, v tom jasno zatím nemáme,“ prozradil budoucí starosta Skala a dodal, že koaliční partneři v současnosti pracují na textu smlouvy o spolupráci. Hotovo by mělo být do konce týdne.

Žádná koaliční smlouva, jen džentlmenská dohoda

V Aši chtějí strany vytvořit koalici bez písemné smlouvy, pouze na základě džentlmenské dohody. „Zastoupení v radě by měly mít Hnutí nezávislých, KSČM, TOP 09, ODS a PRO Sport a Zdraví. Budoucí koalice by tak měla pět členů. To je ale jen návrh, o kterém se ještě bude jednat. Jasno bychom mohli mít ve středu,“ uvedl dosavadní starosta Dalibor Blažek.

Blažek s největší pravděpodobností povede město i nadále. Vzhledem k problémům s registrací jedné z kandidátek Ašští stále nevědí, zda o platnosti voleb nebude nakonec rozhodovat soud.

Nejsložitější situace je v Chebu. Výsledky voleb jsou velmi vyrovnané, sestavit koalici proto bude velmi těžké. Vítězná VPM zde získala jen šest křesel. Po pěti mandátech obdržely ČSSD, ANO, KSČM. Čtyři křesla patří ODS, tři Koalici pro Cheb a dvě Svobodným. Mezi VPM a ČSSD přitom nepanuje shoda ohledně obsazení postu starosty.

Obě strany by v čele města chtěly vidět své zástupce. „Jako vítěz voleb bychom měli získat post starosty my,“ myslí si lídr VPM Miroslav Plevný. Jméno kandidáta zatím prozradit nechce.

S plány na spolupráci VPM oslovila také ANO. „S nimi budeme mít schůzku tento týden. Oslovili jsme i menší strany a mám dojem, že by mohly na náš návrh přistoupit. Ale nic není v tuto chvíli dořešené, budeme dál jednat a zvažovat další alternativy,“ dodal Plevný.

Autoři: , , ,

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Další z rubriky

Léčba čtením. Dobrovolníci zpříjemňují pacientům dlouhý čas na lůžku

Jedenáctiletá Tereza Komáromy chodí pravidelně číst pacientům do ostrovské...

Alespoň jednou týdně se zastaví v ostrovské nemocnici jedenáctiletá Terezka Komáromy. Není nemocná, je mladou...

V Ohři je spousta zajímavostí, nemusíte ani k moři, říká autor knihy

Jan Matějů, geolog, botanik a zoolog karlovarského muzea, s novou knihou Ryby a...

I v místních vodách existuje pod hladinou rozmanitý život, který stojí za prozkoumání. Tvrdí to Jan Matějů, odborník v...

V Karlových Varech se srazila tři auta, na místě je šest raněných

Při nehodě tří osobních aut v Karlových Varech se zranilo šest lidí (23. 3....

Na průtahu Karlovými Vary, na hlavním tahu I/6, se v sobotu před polednem srazila tři auta. Při havárii se zranilo šest...

Najdete na iDNES.cz