Kdo bude vládnout městům v kraji? Koalice se rodí i bez tanečků

  8:50aktualizováno  8:50
Zatímco v Karlových Varech trvají povolební námluvy často i do půlnoci, v některých městech nic takového neznají. Na radnicích už začíná být po koaličních vyjednáváních jasno, kdo bude vládnout. Starostovat v Sokolově začne Jan Picka. V Bečově i jinde se zastupitelé dohodli i bez povolebních tanečků.
Na radnicích v Karlovarském kraji se už rodí koalice a začíná být jasno, kdo města povede. Ilustrační snímek

Na radnicích v Karlovarském kraji se už rodí koalice a začíná být jasno, kdo města povede. Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

V Bečově nad Teplou měli jasno hned po volbách. „V devítičlenném zastupitelstvu přibyl jeden nováček - žena. Místo koalice budeme mít dohodu všech zastupitelů. Pokud se to povede, bude to velmi nezvyklé a zajímavé,“ řekla starostka Olga Haláková.

Vzpomíná, jak se dříve v patnáctičlenném zastupitelstvu často hrálo na různé většiny a koaliční smlouvy.

Kdo bude vládnout?

na radnicích v kraji

Sokolov
Koalice: ČSSD, ANO, Hnutí pro město Sokolov (ODS a nezávislí)
Starosta: Jan Picka (ČSSD) místostarostové: Renata Oulehlová (ANO), Karel Jakobec (ODS)

Loket nad Ohří
Koalice: jednání pokračují
Starosta: Zdeněk Bednář (TOP 09)

Jáchymov
Koalice: TOP 09, ODS, KDU-ČSL
Starosta: Bronislav Grulich (TOP 09)

Abertamy
Koalice: bez koalice
Starosta: Zdeněk Lakatoš (HNHRM)

Františkovy Lázně
Koalice: PRO Poctivě, Rozumně, Odpovědně a Alternativa pro Frantovky.
Starosta: Otakar Skala (PRO) 1. místostarosta: František Šnajdauf (Alternativa) 2. místostarosta: v jednání

Také v Ostrově jsou karty dávno rozdané. „Zastupitelstvo bychom mohli svolat třeba hned, svou jedenáctku máme jistou,“ komentoval situaci týden po volbách ostrovský starosta Pavel Čekan.

Stejně jako v Bečově si totiž v Ostrově na koalici nehrají. V minulém volebním období fungovala radnice pod vládou ČSSD, jejíž záměry podporovala TOP 09 a tiše i KSČM. Ačkoliv dvě posledně jmenované strany letos ve volbách ztratily, potřebnou většinu jedenácti hlasů v zastupitelstvu kompenzuje zisk sociální demokracie.

Přesto se Pavel Čekan nevzdává naděje, že získá ještě další hlasy pro politiku, kterou chce v následujících čtyřech letech v Ostrově prosazovat.

„Na pondělní večer jsme měli naplánované jednání se zvolenými kandidáty za hnutí Ostrováci,“ řekl starosta. Ostrováci získali v jednadvacetičlenném zastupitelstvu tři mandáty.

Dnes má být známo, kdo konkrétně ze vznikající koalice KOA, ANO a Karlovaráci usedne do tří křesel náměstka primátora a radních.

V Sokolově jsou po jednání z minulého pátku jména starosty a místostarosty jasná. Město bude řídit trojkoalice složená z ČSSD, hnutí ANO a Hnutí pro město Sokolov 2014 (ODS a nezávislí). Dohodli se na tom v pátek zástupci těchto tří volebních stran. V devítičlenné radě si ČSSD, Ano a Hnutí pro město Sokolov rozdělí křesla v poměru 3:3:2. Poslední křeslo radního dostane opozice, zřejmě KSČM.

První místostarostka od revoluce

Sociální demokraté obsadí stejně jako v minulém volebním období post starosty. Prvním mužem města se stane místní lídr ČSSD Jan Picka, ředitel městského domu kultury. Poprvé od roku 1989 se do nejužšího vedení radnice prosadila žena. Místostarostkou za hnutí ANO bude Renata Oulehlová, šéfka známého dobrovolnického sdružení Střípky. Dalším místostarostou za Hnutí pro město Sokolov se stane Karel Jakobec z ODS.

„Šlo to hladce. Tento týden se potkáme kvůli sepsání koaliční smlouvy. Nemáme problém ani s požadavkem ANO, aby hospodaření města a městských organizací prověřil audit,“ řekl Jan Picka.

Není si vědom žádného zádrhele, na kterém by ještě mohla rodící se spolupráce ztroskotat. „Všichni žijeme v tomto městě dlouho a víme, kde ho tlačí bota,“ podotkl Picka.

Na Chebsku je jasno jen ve Františkových Lázních. Tady vytvořily koalici vítězná PRO Poctivě, Rozumně, Odpovědně a Alternativa pro Frantovky. Společně obsadí v jedenáctičlenném zastupitelstvu sedm křesel. Zbylá čtyři připadla hnutí Františkovy Lázně - sdružení místních bývalého starosty Ivo Mlátilíka, které bude pracovat v opozici.

Novým starostou by se měl stát lídr vítězné PRO Otakar Skala, prvním místostarostou bude František Šnajdauf z kandidátky Alternativy.

„S největší pravděpodobností budeme mít místostarosty dva. Kdo bude tím druhým, v tom jasno zatím nemáme,“ prozradil budoucí starosta Skala a dodal, že koaliční partneři v současnosti pracují na textu smlouvy o spolupráci. Hotovo by mělo být do konce týdne.

Žádná koaliční smlouva, jen džentlmenská dohoda

V Aši chtějí strany vytvořit koalici bez písemné smlouvy, pouze na základě džentlmenské dohody. „Zastoupení v radě by měly mít Hnutí nezávislých, KSČM, TOP 09, ODS a PRO Sport a Zdraví. Budoucí koalice by tak měla pět členů. To je ale jen návrh, o kterém se ještě bude jednat. Jasno bychom mohli mít ve středu,“ uvedl dosavadní starosta Dalibor Blažek.

Blažek s největší pravděpodobností povede město i nadále. Vzhledem k problémům s registrací jedné z kandidátek Ašští stále nevědí, zda o platnosti voleb nebude nakonec rozhodovat soud.

Nejsložitější situace je v Chebu. Výsledky voleb jsou velmi vyrovnané, sestavit koalici proto bude velmi těžké. Vítězná VPM zde získala jen šest křesel. Po pěti mandátech obdržely ČSSD, ANO, KSČM. Čtyři křesla patří ODS, tři Koalici pro Cheb a dvě Svobodným. Mezi VPM a ČSSD přitom nepanuje shoda ohledně obsazení postu starosty.

Obě strany by v čele města chtěly vidět své zástupce. „Jako vítěz voleb bychom měli získat post starosty my,“ myslí si lídr VPM Miroslav Plevný. Jméno kandidáta zatím prozradit nechce.

S plány na spolupráci VPM oslovila také ANO. „S nimi budeme mít schůzku tento týden. Oslovili jsme i menší strany a mám dojem, že by mohly na náš návrh přistoupit. Ale nic není v tuto chvíli dořešené, budeme dál jednat a zvažovat další alternativy,“ dodal Plevný.

Autoři: , , ,

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Další z rubriky

Sítě, které ochrání vodáky, se na Chebském mostě objeví do konce týdne

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Do konce týdne se na Chebském mostě objeví speciální sítě. Mají ochránit vodáky na Ohři před kousky betonu, které hrozí...

Rizikovou křižovatku na Chebsku nahradí kruhový objezd, práce omezí provoz

Zahájení stavby okružní křižovatky v centru Velké Hleďsebi.

V centru obce Velká Hleďsebe vzniká na hlavní příjezdové cestě od Mariánských Lázní nová okružní křižovatka. Nahradí...

V přírodě má voda dobrou kvalitu, ukázaly kontroly hygieniků v kraji

Vodní nádrž Tatrovice. Přehrada, která je proslulá čistou vodou, se nachází...

Vesměs dobrá kvalita vody čeká v přírodních koupalištích plavce, kteří se o nadcházejícím teplém víkendu chystají k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz