Karlovy Vary možná budou mít svoji La Défense

  10:52aktualizováno  10:52
U dolního nádraží v Karlových Varech chce firma Lordship postavit promenádní prostory, s možností ubytování, řadou služeb a třeba i s obchody.

Na pravém břehu řeky Ohře v Karlových Varech u dolniho nádraží má vzniknout nová promenáda. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

.Představte si, že jdete po moderní promenádě obklopené zelení, vzrostlými stromy a třeba i prosklenými domy. Uprostřed zóny si pak zajdete do obchodu pro lázeňské zboží v podobě oplatků či lázeňských pohárků.

Dámy si volnou chvíli zpříjemní posezením u kadeřníka nebo na kosmetice a pak si s celou rodinou pochutnají v restauraci třeba na Karlovarských knedlících nebo v cukrárně o kus dál na zmrzlině.

Firma Lordship koupila pozemky od ČD

Tyto smělé plány, které se prozatím dají s trochou nadsázky zařadit do kategorie sci-fi, by se mohly za pár let stát skutečností. Firma Lordship totiž plánuje v centru Karlových Varů zásadní změnu. Proměnit chce několik hektarů léta chátrajícího území kolem dolního vlakového nádraží na pravém břehu řeky Ohře.

Konkrétně mezi Plynárenskou lávkou a Chebským mostem. Firma koupila asi 15 hektarů pozemků od Českých drah (ČD) v rámci projektu, který počítá s revitalizací území.

Najít investora a prodat mu pozemky kolem dolního nádraží se ČD rozhodly po opakovaných výzvách města, aby se problém zanedbaného území řešil. Podle magistrátu už existují studie a do deseti let sem plánuje investor nalít miliardy korun.

Projekt nezastavila ani ekonomická krize

"I přes krizi příprava projektu pokračuje a vznikla už třetí varianta. Investor tu chce objekty pro obchody, služby, ubytování a vytvořit i nový promenádní prostor," potvrdil náměstek primátora Tomáš Hybner.

Stavět má firma Gamma Property, patří jí 80 procent pozemků

Konkrétně by stavěla firma Gamma Property, která patří právě do developerské skupiny Lordship. Vlastní už v okolí dolního nádraží asi 80 procent pozemků. Jde o jakési dva obdélníky.

Větší z nich o velikosti asi sto krát tisíc metrů, sahá od zmiňované Plynárenské lávky k Chebskému mostu a lemuje ho řeka Ohře a koleje dolního nádraží. Nyní jsou zde zahrádky, u Ohře velký travnatý pás se vzrostlými stromy a o kus dál staré budovy Českých drah. Menší obdélník zahrnuje parkoviště autobusů až po autobazar v Tuhnicích. Stavbaři budou muset přihlédnout i k ekologické zátěži plochy.

Promenáda

Když se vše podaří zrealizovat, lidé budou moci z lázeňského území korzovat dále přes Thermal až na konec Masarykovy třídy, kde by se napojili na zmiňované nábřeží Ohře a dále by mohli pokračovat směrem až na Doubí. Nová pěší zóna začínající u řeky by tak mohla být dlouhá skoro tři kilometry.

"Rozsáhlý projekt bude rozdělený do několika etap a zrealizovat by se měl asi do deseti let," řekl v pondělí  jeden ze zaměstnanců společnosti Lordship s tím, že podrobnější informace má pouze jednatel firmy, který nyní čerpá dovolenou.

"Řádově půjde o miliardy korun s tím, že částečně jsou to naše vlastní peníze, částečně bankovní úvěry a většinou také přizveme nějakého investičního partnera," řekl už dříve generální ředitel firmy Lordship a.s. Martin Pilka.

 "Chceme zde navázat na tradici lázeňství. V prostoru za kolejemi pak vytvořit prostor pro relaxaci v příjemném parkovém prostředí," popisoval Pilka.

Promenáda by mohla napodobit francouzskou La Défense

Jak celé území bude nakonec přesně vypadat není úplně přesně jasné. V návrzích se počítalo i s částečnou demolicí současné budovy nádraží a s tím, že by koleje měly zmizet v podzemí. Obchodně správní centrum města by se tak rozšířilo až k nábřeží Ohře.

Zastupitelé se přiklánějí k návrhům, aby zástavba respektovala tradiční karlovarskou architekturu nebo by mohlo jít o část Karlových Varů typu La Défense.

Lordship je významným investorem, developerem a správcem nemovitostí, který působí na realitním trhu ve střední Evropě od roku 1991. Ve svém portfoliu má řadu administrativních budov v Praze a v Brně, dále hotely a maloobchodní projekty. I přes krizi chystá firma další nové projekty.

Nová zóna v Karlových Varech má vzniknout na 15 hektarech pozemků ČD v okolí karlovarského dolního nádraží.


Autor:

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

VIDEO: Sněžení a silný vítr odřízly krušnohorský Boží Dar od světa

V závějích zapadlo na Božím Daru několik aut

Sněžení a silný vítr odřízly od dopravního spojení krušnohorský Boží Dar. Policie ráno uzavřela silnici I/25 z...

Na silnici z Plzně na Vary se srazila dvě auta, zranění jsou tři lidé

Nehoda dvou osobních vozidel zkomplikovala dopravu za Plzní směrem na Karlovy...

Vážná dopravní nehoda zkomplikovala ráno dopravu na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary. Srazila se zde osobní vozidla...

Další z rubriky

Sněhu je v Krušných horách dost, běžkaři ale nesmějí do stop v lesích

Správci běžkařských tras v Krušných horách nedoporučují běžkařům vstup všude...

Sněhu i v nižších polohách se konečně dočkali běžkaři v Karlovarském kraji. Spolu s ním ale dorazil i vítr....

Policisté chytili cizince, který chodil onanovat před chebskou školku

Ilustrační snímek

Chebští policisté dopadli Němce, který se několikrát ukájel před jednou z tamních mateřských škol, vždy pozdě večer....

Plný košík hub lze přinést z lesa i v zimě, rostou i pod sněhem

Penízovka sametonohá, jedlá.

Letošní zima přeje houbám. Teploty kolem nuly, které až donedávna v Karlovarském kraji vládly, způsobily, že plodnice...

Najdete na iDNES.cz