Karlovy Vary možná budou mít svoji La Défense

  10:52aktualizováno  10:52
U dolního nádraží v Karlových Varech chce firma Lordship postavit promenádní prostory, s možností ubytování, řadou služeb a třeba i s obchody.

Na pravém břehu řeky Ohře v Karlových Varech u dolniho nádraží má vzniknout nová promenáda. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

.Představte si, že jdete po moderní promenádě obklopené zelení, vzrostlými stromy a třeba i prosklenými domy. Uprostřed zóny si pak zajdete do obchodu pro lázeňské zboží v podobě oplatků či lázeňských pohárků.

Dámy si volnou chvíli zpříjemní posezením u kadeřníka nebo na kosmetice a pak si s celou rodinou pochutnají v restauraci třeba na Karlovarských knedlících nebo v cukrárně o kus dál na zmrzlině.

Firma Lordship koupila pozemky od ČD

Tyto smělé plány, které se prozatím dají s trochou nadsázky zařadit do kategorie sci-fi, by se mohly za pár let stát skutečností. Firma Lordship totiž plánuje v centru Karlových Varů zásadní změnu. Proměnit chce několik hektarů léta chátrajícího území kolem dolního vlakového nádraží na pravém břehu řeky Ohře.

Konkrétně mezi Plynárenskou lávkou a Chebským mostem. Firma koupila asi 15 hektarů pozemků od Českých drah (ČD) v rámci projektu, který počítá s revitalizací území.

Najít investora a prodat mu pozemky kolem dolního nádraží se ČD rozhodly po opakovaných výzvách města, aby se problém zanedbaného území řešil. Podle magistrátu už existují studie a do deseti let sem plánuje investor nalít miliardy korun.

Projekt nezastavila ani ekonomická krize

"I přes krizi příprava projektu pokračuje a vznikla už třetí varianta. Investor tu chce objekty pro obchody, služby, ubytování a vytvořit i nový promenádní prostor," potvrdil náměstek primátora Tomáš Hybner.

Stavět má firma Gamma Property, patří jí 80 procent pozemků

Konkrétně by stavěla firma Gamma Property, která patří právě do developerské skupiny Lordship. Vlastní už v okolí dolního nádraží asi 80 procent pozemků. Jde o jakési dva obdélníky.

Větší z nich o velikosti asi sto krát tisíc metrů, sahá od zmiňované Plynárenské lávky k Chebskému mostu a lemuje ho řeka Ohře a koleje dolního nádraží. Nyní jsou zde zahrádky, u Ohře velký travnatý pás se vzrostlými stromy a o kus dál staré budovy Českých drah. Menší obdélník zahrnuje parkoviště autobusů až po autobazar v Tuhnicích. Stavbaři budou muset přihlédnout i k ekologické zátěži plochy.

Promenáda

Když se vše podaří zrealizovat, lidé budou moci z lázeňského území korzovat dále přes Thermal až na konec Masarykovy třídy, kde by se napojili na zmiňované nábřeží Ohře a dále by mohli pokračovat směrem až na Doubí. Nová pěší zóna začínající u řeky by tak mohla být dlouhá skoro tři kilometry.

"Rozsáhlý projekt bude rozdělený do několika etap a zrealizovat by se měl asi do deseti let," řekl v pondělí  jeden ze zaměstnanců společnosti Lordship s tím, že podrobnější informace má pouze jednatel firmy, který nyní čerpá dovolenou.

"Řádově půjde o miliardy korun s tím, že částečně jsou to naše vlastní peníze, částečně bankovní úvěry a většinou také přizveme nějakého investičního partnera," řekl už dříve generální ředitel firmy Lordship a.s. Martin Pilka.

 "Chceme zde navázat na tradici lázeňství. V prostoru za kolejemi pak vytvořit prostor pro relaxaci v příjemném parkovém prostředí," popisoval Pilka.

Promenáda by mohla napodobit francouzskou La Défense

Jak celé území bude nakonec přesně vypadat není úplně přesně jasné. V návrzích se počítalo i s částečnou demolicí současné budovy nádraží a s tím, že by koleje měly zmizet v podzemí. Obchodně správní centrum města by se tak rozšířilo až k nábřeží Ohře.

Zastupitelé se přiklánějí k návrhům, aby zástavba respektovala tradiční karlovarskou architekturu nebo by mohlo jít o část Karlových Varů typu La Défense.

Lordship je významným investorem, developerem a správcem nemovitostí, který působí na realitním trhu ve střední Evropě od roku 1991. Ve svém portfoliu má řadu administrativních budov v Praze a v Brně, dále hotely a maloobchodní projekty. I přes krizi chystá firma další nové projekty.

Nová zóna v Karlových Varech má vzniknout na 15 hektarech pozemků ČD v okolí karlovarského dolního nádraží.


Autor:

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Tajemné křeče ho ničily. Byla to bezmoc, vzpomíná Mensator

Trenér sokolovských brankářů Lukáš Mensator.

Bylo to pro něj tehdy zlaté play off od začátku do konce. Jen pár vteřin po zahajovacím vhazování prvního čtvrtfinále...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Z Chebského mostu může odpadávat beton, vodáky na Ohři ochrání síť

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Beton z římsy chodníků karlovarského Chebského mostu hrozí pádem do Ohře. Město proto musí místo neprodleně zajistit...

Tři největší karlovarské kolonády čekají velké opravy, začne se Vřídlem

Prohlídka karlovarské Vřídelní kolonády. (25. 1. 2019)

Desítky milionů korun investují do svých tří kolonád v lázeňském centru Karlovy Vary. Začnou rekonstrukcí té Vřídelní,...

Účet za Zemanovu návštěvu se Karlovarskému kraji podařilo srazit na půlku

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Karlovarský kraj dokončil vyúčtování páté prezidentské návštěvy Miloše Zemana v regionu. Vynaložil na ni přibližně...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz