Bitva o KV Arenu pokračuje, město se chystá na další soud

  8:47aktualizováno  8:47
Soud, v němž Karlovy Vary požadovaly po stavitelích KV Areny přes půl miliardy korun, bude mít pokračování. Vedení magistrátu se odvolá proti rozsudku, podle něhož město nemá dostat ani korunu. Karlovaráci varují, že městská pokladna přijde o další miliony.

Hala KV Arena v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pokusit se uspět u druhoinstančního soudu, anebo se smířit s porážkou po prvním kole? Koalice na magistrátu složená z hnutí KOA, ANO a Karlovaráci nebyla jednotná. Podání odvolání nakonec prošlo těsnou většinou.

„Stavba byla jednoznačně předražená. Svědčí o tom také fakt, že smlouva o dílo je neplatná. Utíkat z boje v polovině zápasu není rozumné. Navíc by to bylo v době, kdy rozsudek soudu prvního stupně není z našeho pohledu adekvátně zpracovaný a odůvodněný. A nepracuje s ustálenou judikaturou,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Vše začalo losovačkou

Na počátku potíží s KV Arenou byla takzvaná Karlovarská losovačka, při které magistrát vybral v roce 2006 stavitele KV Areny.

Jak se losovalo?
Organizováním výběrového řízení v době, kdy radnici ovládala koalice ODS a ČSSD, pověřilo město firmu Stormen. Nakonec ale losoval zástupce společnosti Stone Block. Sdružení firem Syner, Baustav a Metrostav, které nakonec miliardovou zakázku vyhrály, hledal losovatel přes půl minuty. Na ostatní mu stačily vteřiny.

Co také následovalo
Antimonopolní úřad udělil městu dvě půlmilionové pokuty. Karlovarský soud prohlásil, že smlouva o stavbě KV Areny je od počátku neplatná. Stát chce po městu 312 milionů (dotace na stavbu a penále).

Předpokládá, že i pokud odvolací Krajský soud v Plzni potvrdí prvoinstanční rozsudek karlovarského okresního soudu z února letošního roku, nebude nic prohrané. I poté lze využít možnost dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Osobně se spíše přikláním k tomu, že odvolání prohrajeme. Názor právní zástupkyně města je ale opačný. Šanci vidí padesát na padesát,“ řekla náměstkyně primátora za Karlovaráky Hana Zemanová.

Karlovaráci se odvolávat nechtěli s argumentem, že nemíní riskovat a raději ušetří peníze městské pokladny. Náklady za prohrané prvoinstanční řízení už vyšly na 49,3 miliony korun.

Právníci města za své služby dostali 3,5 milionu korun. Za podání odvolání musí město zaplatit soudní poplatek ve výši 4,1 milionu korun. Pokud by město prohrálo, muselo by odhadem zaplatit dalších 7 až 8 milionů korun.

KV Arenu postavilo sdružení firem Bau-stav, Metrostav a Syner na základě smlouvy o dílo ze dne 20.12. 2006. Když v roce 2010 nastoupila po vyhraných volbách KOA v čele s primátorem Petrem Kulhánkem, Karlovy Vary podaly na stavbaře žalobu. Tvrdily, že se stavbaři obohatili o 565,5 milionu korun.

Stavbu výstavního, sportovně kulturního a kongresového centra, jak se KV Arena oficiálně jmenuje, provázejí od samého počátku problémy. Necelý rok od podepsání smlouvy o dílo totiž dostal magistrát od antimonopolního úřadu půlmilionovou pokutu kvůli takzvané karlovarské losovačce, což bylo zmanipulované výběrové řízení.

V roce 2012 následovala další půlmilionová pokuta. Za vlády ODS a ČSSD na radnici stavbaři dostali zakázku na dodatečné práce na KV Areně za 100 milionů korun bez výběrového řízení.

Na základě těchto pokut si udělal finanční úřad kontrolu. A chce po magistrátu 312 milionů korun. Polovina této částky je státní dotace na KV Arenu a druhá polovina vyměřené penále.

„Požádali jsme o posečkání se splatností a o odpuštění sankce,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál. Protože město peníze nevrátilo, na aréně trvá zástavní právo, které letos v březnu uplatnil finanční úřad.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

V Karlových Varech se srazila tři auta, na místě je šest raněných

Při nehodě tří osobních aut v Karlových Varech se zranilo šest lidí (23. 3....

Na průtahu Karlovými Vary, na hlavním tahu I/6, se v sobotu před polednem srazila tři auta. Při havárii se zranilo šest...

Lidé z chebského sídliště Spáleniště budou parkovat u bývalé kotelny

Ulice V Zahradách v Chebu zaplněná zaparkovanými automobily.

Začátek další etapy revitalizace nejstaršího chebského sídliště Spáleniště je na spadnutí. Než ale začnou pracovat...

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na iDNES.cz