Oprava Císařských lázní ve Varech přijde na téměř půl miliardy korun

  8:58aktualizováno  8:58
Veřejnou zakázku na dlouho očekávanou rekonstrukci národní kulturní památky Císařské lázně v Karlových Varech vyhlásil Karlovarský kraj. Právě jemu budova patří. Oprava bude stát podle předpokladů 484 milionů korun bez DPH.

Císařské lázně v Karlových Varech | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nejnižší nabídkovou cenou se bude řídit výběr společnosti, která opraví Císařské lázně. Zadávací řízení už schválila krajská rada, a to formou otevřeného řízení v nadlimitním režimu.

Podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové je vyhlášení veřejné zakázky velmi významným krokem.

„Výrazně se jím posuneme k zahájení kompletní rekonstrukce Císařských lázní,“ uvedla. Zároveň připomněla, že tato národní kulturní památka už osmnáct let chátrá a čeká na opravu.

„Zatím se nikomu nepodařilo začít s celkovou obnovou budovy. Naši předchůdci totiž většinou plánovali velké zásahy do objektu, proto nikdy nezískali souhlasné stanovisko orgánů památkové péče,“ doplnila hejtmanka.

Fotogalerie

Nynější vedení kraje chce opravit Císařské lázně tak, aby nezasahovalo do jejich podoby. Lhůtu pro podávání nabídek stanovilo na 45 dní. Zadávací dokumentaci kraj poslal ke kontrole ministerstvu kultury, které na opravu uvolní 250 milionů korun. V rozpočtovém výhledu kraje je na rekonstrukci 200 milionů korun, Karlovy Vary pošlou 100 milionů.

Kraj nechal provést stavebně technický průzkum Císařských lázní a podle hejtmanky bude pečlivě kontrolovat průběh i financování stavebních prací.

Stav budovy si vyžádá sanaci spodní části, aby už nedocházelo k dalšímu poškozování základových konstrukcí, přízemí a vzlínání vlhkosti. V maximální možné míře mají být zachované a zrestaurované původní prvky uměleckořemeslné a výtvarné výzdoby.

Záměr počítá také s obnovou interiérů včetně dřevěných prvků, jako jsou obložení, dveřní a okenní výplně. V případě fasády je v plánu oprava omítek, kamenných sloupů a pilastrů, obkladů a dekorativních prvků. Střechu čeká výměna krytiny, repase klempířských a pasířských dekorativních prvků.

Koncertní sál

Samostatnou akci v Císařských lázních zvažují Karlovy Vary. Bývalé zastupitelstvo rozhodlo, že město do atria vestaví koncertní sál pro Karlovarský symfonický orchestr. Předběžné odhady činily 150 milionů korun. Současné vedení radnice kvůli tomu zadalo vypracování ověřovací studie. Ta má zjistit, zda je plán vůbec možný.

„Studie by měla být dokončená do poloviny července. Jak mám informaci od paní hejtmanky, tak s opravou Císařských lázní by se mělo začít na podzim, se zadávací dokumentací se teprve seznámím,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Pokud by podle ní studie ukázala, že zvažovaný sál není pro orchestr vhodný, využíval by se jako víceúčelový. „Myslíme, že by to mohlo městu i trochu pomoci, protože takový sál tady chybí,“ doplnila primátorka.

Festivalový klub Kaiser

Atrium Císařských lázní ožívá zejména během filmového festivalu. V jeho posledních ročnících se z něj stal klub Kaiser. Výkonný ředitel přehlídky Kryštof Mucha byl společně s kolegy přizvaný k diskusi ohledně využití prostoru. Jejich hlas považuje za poradní.

„Myslím si, že zasahovat do toho domu tak, aby se tam stavěl prostor pro symfonický orchestr, je podle mě strašně drahé a i nebezpečné. Je škoda, připravit se o tak unikátní prostor, který se dá využít pro tisíce jiných věcí během celého roku,“ řekl Kryštof Mucha. Zároveň dodal, že v Karlových Varech se může odehrávat spousta mimořádných jednorázových akcí, a to právě v Císařských lázních.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

V UNESCO už jsou, obcím ale chybí jazykově vybavení průvodci i ubytování

Hornické památky Krušnohoří jsou od soboty nově na seznamu UNESCO. Turisté si...

Radost i starosti navíc, tak reagují starostové obcí a měst Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge, které jsou nově...

Další z rubriky

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Policie hledá řidiče, jejichž kamery v autě mohly natočit lupiče s pistolí

Lupič s pistolí přepadl v pravé poledne prodavačku v Aši

Policie pátrá po lupiči, který se zbraní v ruce přepadl v pravé poledne prodejnu v Doubravě u Aše na Chebsku....

Najdete na iDNES.cz