Jsme v UNESCO, hlásí turistům nová božídarská socha. Odolá i orkánu

  • 2
Šest metrů vysoká kovová socha nad kruhovým objezdem na Božím Daru upozorňuje návštěvníky, že vstupují na území památky světového dědictví UNESCO. Dílo českého sochaře Václava Fialy připomíná zápis na seznam památek světového dědictví, kterého se Hornickému regionu Erzgebirge/Krušnohoří dostalo v roce 2019.

Nové umělecké dílo je umístěné na návrší nad kruhovým objezdem v Božím Daru. Díky tomu je dobře viditelné jak při příjezdu od Jáchymova a Klínovce, tak od hraničního přechodu mezi Českou republikou a německou spolkovou zemí Sasko. 

Právě umístění v prostoru, kde často panuje nevlídné počasí, donutilo autora, aby sochu koncipoval jako odolnou větrům. Vzdorovala by tak i  orkánu.

„Hornictví dávalo lidem v Krušných horách po staletí obživu a víra jim pomáhala v nesnadných životních podmínkách přežít,“ vysvětlil symboly hornictví a víry autor uměleckého díla Václav Fiala. 

Ocelová konstrukce skulptury tak obsahuje jak znak hornictví, zkřížený mlátek a želízko, umístěný do portálu štoly se vsazeným klenákem, tak i obrys kostela s křížem jako symbolem víry navrchu. „K víře v Boha se odvolává nejen hornický pozdrav zdař bůh, ale i název města Božího Daru,“ doplnil Fiala.

Sochu nechala zhotovit obecně prospěšná společnost Montanregion Krušné hory – Erzgebirge ve spolupráci s městem Boží Dar. Je součástí projektu Zdař Bůh, světové dědictví! spolufinancovaného Evropskou unií v rámci Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014-2020.

Na české straně hranice se v rámci projektu Montanregion Krušné hory – Erzgebirge dostalo na seznam UNESCO celkem pět lokalit. Podle starosty Božího Daru Jana Horníka ovšem zatím bohužel nevstoupil tento fakt v takovou známost, jakou by očekával.

„Vstoupil do toho covid,“ posteskl si Horník. „V červenci 2019 vše vypadalo nadějně, v březnu 2020 ale přišla pandemie a my přišli o celou sezonu,“ vysvětlil božídarský starosta.

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří

  • Krajina průmyslových památek a sbírek leží v příhraniční oblasti mezi německou spolkovou zemí Sasko a severozápadem Čech. 
  • Vyznačuje se množstvím historických technologických památek stejně jako četnými památkami a sbírkami souvisejícími s historickým těžebním průmyslem regionu. Identita a autentičnost krajiny hornického dědictví Krušných hor na obou stranách německo-české hranice nemá nikde na světě obdobu.
  • V červenci 2019 byl region zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. 
  • Na seznam se z tohoto významného historického regionu dostalo celkem 22 lokalit, z nichž 17 se nachází v Sasku a 5 vesměs větších je na území ČR.

Zdroj: wikipedia

Teď se ale podle jeho zkušeností začíná zájem turistů opět rozvíjet. „V informačních centrech se lidé ptají po památkách UNESCO,“ potvrdil. 

Jednou z nich je i štola Johannes na Zlatém Kopci nedaleko Božího Daru. „Pozitivní je, že návštěvnost štoly zůstala stejná, možná byla i o trochu vyšší. Počítali jsme ale s třicetiprocentním nárůstem počtu turistů, což se nenaplnilo,“ řekl Jan Horník.

I tak ale byly podle Daniely Tautermannové z božídarského infocentra všechny letní termíny prohlídek naplněné do posledního místa.

Zvýšený zájem je podle někdejšího správce areálu Rudé věže smrti v Dolním Žďaru Lubomíra Modrovičě i o tuto připomínku stinné stránky historie regionu. „Sice už tam turisty neprovázím, ale co vím, navštíví věž smrti o víkendech zhruba stovka lidí, což je oproti minulosti nárůst,“ potvrdil.