Na dostizích v Karlových Varech se sešla šlechta. Klobouky braly dech

  • 42
Poprvé bez možnost sázet na výsledky dostihů, i bez finančního příspěvku města. Dvě novinky, které se pořadateli tradičního setkání šlechticů v Karlových Varech Oronu Michaeli Kalkertovi moc nelíbily. Přesto na Karlovy vary nedá dopustit, což dokazuje i tím, že setkání pořádá už potřiadvacáté.

„Sázky dělají dostihy,“ posteskl si Kalkert poté, co se dozvěděl, že společnost, která zprostředkovává vsázky na výsledky dostihů, nedostala licenci. To podle jeho názoru povede k úpadku dostihů. 

„Je to pro mě osobně nepochopitelné. Ale na koníčky si nevsadíte ani v jiných českých městech. Sázky přitom k dostihům neodmyslitelně patří,“ komentoval situaci organizátor setkání šlechty, která si každoročně dává dostaveníčko právě na karlovarském závodišti v rámci prvního dostihového dne sezony.

Chyběl příspěvek od města

Druhá věc, které Orona Michaela Kalkerta letos nepotěšila, byl výpadek příspěvku od města. Karlovy Vary každoročně podporovaly setkání šlechty částkou 150 tisíc korun. Letos poprvé tuto částku radnice neposkytla. 

„V minulých letech příspěvek vyplácela ze svého rozpočtu přímo kancelář primátora. My jsme však chtěli, aby o tom rozhodovaly komise města, případně jeho nadace. Zjistím, proč se letos příspěvek vyplacen nebyl. Ale setkání šlechty patří mezi akce, které podporovat chceme,“ reagovala na výtku ze strany organizátorů primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová s tím, že v dalších letech se na pomoc od města mohou určitě spolehnout.

Podle Kalkerta přitom jak organizátoři, tak účastníci pravidelného setkání šlechty utratí v Karlových Varech za tři dny více než 200 tisíc euro, tedy přes pět milionů korun. „Letos je ovšem účast na akci slabší, přijelo asi 500 šlechticů,“ podotkl Kalkert. 

V uplynulých letech jezdilo do Karlových Varů přibližně šest stovek lidí. Účast na letošním setkání podle jeho organizátora ovlivnil i fakt, že dva páry, které jinak pravidelně jezdí, měly o víkendu svatbu. „Jednu v Londýně, druhou v Hannoveru,“ vysvětlil organizátor.

Karlovarské setkání má zvuk

Oron Michael Kalkert získal vloni čestné občanství Karlových Varů. „Zajímavé je, že kdekoliv se představím, dávají mě hned do souvislosti s karlovarským setkáním. Mám z toho samozřejmě radost i proto, že jsem se stal čestným občanem města,“ řekl Kalkert. 

Jeho rod je s českým lázeňským městem úzce spjat už od 19. století. Kalkertovi předci se do lázní jezdili léčit, což mu dodnes připomíná lázeňský pohárek z roku 1898, jeho prarodiče se u pramenů v roce 1906 dokonce zasnoubili. „A mezi mé předky patří i rod Dientzenhoferů. Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer je autorem karlovarského kostela svaté Maří Magdaleny,“ dodal Kalkert.

Program setkání šlechty má léty zaběhlý program, který se liší jen v detailech. Například zaměřením tradičního bálu. „Ten letošní se nese v duchu padesátých let, tedy doby, v níž zářila Audrey Hepburn,“ řekl organizátor. Jsou ale věci, které se nemění. Jednou z nich je závod mladých šlechticů na dřevěných koních. Ten letošní ovládl Ludwig Büttow z Německa.