Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Utekl jsem za hranice, abych si zachránil život, říká disident z Aše

  15:33
Ještě dnes si osmašedesátiletý Jari Vassinger z Aše pamatuje na otřesné podmínky, které zažil jako mladík v komunistickém vězení. Tehdy si myslel, že zemře. V betonové cele bez nábytku, topení a s mizernou stravou strávil společně se spoluvězněm 45 mrazivých dní.

Účastník odboje a odporu proti komunismu Jari Vassinger je známým výtvarníkem zejména v Německu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jari Vassinger si tehdy sáhl na samé dno. „Bylo to takové vězení ve vězení. Zostřená vazba. Aby člověka zlomili,“ vzpomíná disident na dobu, kdy mu bylo dvaadvacet a žil v Novém Jičíně. Do vězení se dostal za to, že spolu s přáteli protestovali proti okupaci Československa.

„Po městě jsme vylepili plakáty, které připomínaly odkaz Jana Palacha. Jeden mám ještě schovaný,“ vypráví. Paralelně s letáky vytvářel i plakát přirovnávající vojska Varšavské smlouvy k příšeře z jezera Loch Ness. Práci však nedokončil. V lednu 1970 byla skupina prozrazena a její členové zatčeni.

„Tehdy mě hluboce zasáhlo, že společně se mnou skončili ve vězení i moji rodiče,“ pokyvuje hlavou. Jari Vassinger byl odsouzen pro trestný čin pobuřování, přípravu k trestným činům, hanobení států světové socialistické soustavy a jejího představitele na 6 měsíců odnětí svobody. Krajský soud v Ostravě mu trest zvýšil na dvojnásobek.

K ohřáté šlichtě se podával kus tvrdého chleba

„365 dní, z toho 45 dní v díře. Namísto polévky ohřátá šlichta a kus tvrdého chleba, leckdy i s plísní. Bylo to hrozné, ale já to hltal, protože jsem měl hlad,“ pokračuje Vassinger, který i na této kapitole svého života našel pozitiva. Třeba to, že se naučil hrát šachy.

„Neměli jsme nic než kousek cihly ze zdi. Tou jsme na betonovou podlahu nakreslili šachovnici. Maličké figurky jsme uhnětli ze zbytečků chleba. Když na to přišli bachaři, dostali jsme patnáct dnů zostřené vazby navrch. Prý za ničení socialistického majetku,“ směje se Vassinger. Pak ale zvážní. Vypráví, jak po propuštění z věznice skončil v nemocnici. Šlo mu o život. Z mladého muže plného sil se za rok stala troska.

„Když jsem se trochu zmátořil, začal jsem pracovat. V telekomunikacích, kde jsem se dřív staral o rozhlas po drátě, jsem jako narušitel státu zůstat nemohl. Udělal jsem si tedy řidičák a začal jezdit s náklaďákem,“ pokračuje Vassinger. Jako odpůrce režimu byl stále pod dohledem policistů v civilu.

V továrně si zapomněl průkaz, stal se podvratným živlem

„Mám pocit, že tajní jen čekali, až udělám chybu. A to se stalo, když jsem si jednou v práci zapomněl průkaz zaměstnance. Spěchal jsem na autobus, a tak jsem se chtěl nenápadně protáhnout vrátnicí.“ Nepodařilo se a Jari Vassinger skončil jako podvratný živel opět před soudem. Obvinění? Prý vynášel z fabriky tajné materiály.

„Při vyšetřování jsem mohl zůstat na svobodě. I když jsem byl nevinný, věděl jsem, že na mě zas čeká vězení. A že tentokrát nemám šanci ho přežít. Došlo mi, že musím pryč. Měl jsem dobrého známého, který mi zařídil pas, a já s obrovským kusem štěstí vycestoval do tehdejší Jugoslávie. Byl to zázrak. Nikdo nic nesměl tušit. Nemohl jsem se ani pořádně rozloučit, abych nevzbudil podezření. Z Jugoslávie jsem cestoval do Itálie, Francie a pak do Německa, kde jsem měl příbuzné,“ doplňuje Vassinger.

Ve městě Wangen im Allgäu zakotvil. Dělal to, co bylo potřeba. Po čase se vrátil ke koníčku z dětství, ke kreslení. Začal portrétovat lidi na ulici, domy a zákoutí města, kde žil. Maloval štíty hospůdek, hrázděné domky a městské kašny, kterých je ve Wangen im Allgäu nepočítaně.

Z nepohodlné osoby se stal výtvarník

Obrázky se líbily, za pomoci známých uspořádal začínající umělec v tamní spořitelně výstavu. A protože touha tvořit vítězila nad vším ostatním, vystudoval po čase Státní akademii výtvarných umění ve Stuttgartu.

V začátcích se věnoval grafice a později přešel na práci s objekty a k ambalážím. Pracuje také se sklem. Učil na Lidové umělecké škole v Isny.

Nyní žije v Aši, odkud to má do svého druhého domova, do Německa, co by kamenem dohodil. Stále tvoří a vystavuje. Především v Německu patří ke známým uměleckým osobnostem.

Jariho Vassingera, který do emigrace nosil jméno Jaroslav Vašinka, ocenil vloni v září ministr obrany Vlastimil Picek jako účastníka odboje a odporu proti komunismu.

  • Nejčtenější

Tisíce středoškoláků vzdávají školu. Tratí na výdělcích, stát pak na daních

20. dubna 2024  13:56

Každý dvacátý středoškolák v Česku dobrovolně vzdá studium. Redakce iDNES.cz to zjistila ze...

Byla to moje blbost, řekl mladík, který zapálil obchod. Obžaloba žádá podmínku

22. dubna 2024  15:23

Podmíněný trest navrhuje státní zástupce Jan Kasal pro dvacetiletého Mária Baigera, který v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidiči opět projedou po mostech na Karlovarsku, ze kterých utekli stavbaři

25. dubna 2024  14:25

Téměř s rok a půl dlouhým zpožděním oproti původnímu plánu začaly motoristům sloužit dva mosty přes...

Žalobce žádá pro Limberského a společníky peněžitý trest za vydírání

23. dubna 2024  16:32

Peněžitý trest navrhuje státní zástupce pro čtyři aktéry schůzky v karlovarské kavárně, kterou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tady je něco navíc. Na hladině Bílé vody v Chodově plave umělý ostrov

23. dubna 2024  12:37

Řekli si o něj sami obyvatelé města. Umělý plovoucí ostrov uprostřed Bílé vody v Chodově na...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Hradec posílí lotyšský reprezentant Batna. Útočník Šik se vrací do Varů

27. dubna 2024  10:28,  aktualizováno  13:06

Hokejisty Hradce Králové posílí lotyšský reprezentační útočník Oskars Batna. Bronzový medailista z...

Hrad Vildštejn otevírá brány dětem, připravil jim Univerzitu hra(d)ní

27. dubna 2024  9:47

Přibližně před rokem napadlo Zuzanu Pumrovou a Jaroslava Bílka z hradu Vildštejn ve Skalné, že...

Místo dvou lvů jen jeden. Minerálka Magnesia po jedenácti letech mění logo

26. dubna 2024

Značka minerální vody Magnesia patřící do portfolia nápojářského gigantu Mattoni 1873 po jedenácti...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...