Cheb se vrátil do roku 1945, i tentokrát vyhráli Američané

  10:29aktualizováno  10:29
Když před více než sedmi desítkami let dobyla americká armáda Cheb, vyžádaly si čtyři dny trvající boje životy 71 amerických a 200 německých vojáků. Padlo také mnoho civilistů. Cheb si nyní tuto událost připomněl. Kromě komentované bitvy o radnici mohli návštěvníci také vidět přehlídku dobové vojenské techniky. A to jak na náměstí Krále Jiřího, tak i na Chebském hradě.

Před chebskou radnicí stojí několik německých vojenských transportérů, kolem muži v uniformách SS, vzduchem zní úsečné povely v němčině. Klid před bouří však netrvá dlouho. 

Židovskou ulicí pronikají do spodní části náměstí Krále Jiřího americké jednotky. Překvapení Němci začínají střílet, Američané palbu opětují, kryjí se za vozidly a za kamennou kašnou s Herkulem, přebíhají náměstí kolem Špalíčku a pomalu postupují k radnici. Po chvíli je dobojováno. Na obou stranách jsou ranění a padlí, ale co je důležité, Cheb je dobyt.

Fotogalerie

„My jsme si tou vzpomínkovou akcí připomněli výročí konce 2. světové války. Měli jsme pozvané spolky jednak z místního kraje, jednak ze vzdálenějších koutů republiky,“ uvádí kastelán chebského hradu Tomáš Dostál, který měl na starosti přípravu bitvy. 

„Lidé mohli vidět vojáky americké armády, britské jednotky, nebo třeba habartovské četníky, a jejich německé oponenty. Na náměstí se odehrála fiktivní bitva. Ty události samozřejmě nevycházely ze skutečných reálií, to je třeba zdůraznit, ale dopadly tak, jak měly. Takže i tentokrát německá armáda prohrála,“ popisuje Dostál boj, ve kterém nechyběly ani hlučné pyrotechnické efekty. 

Podle jeho slov trvala příprava akce několik měsíců a nejsložitější bylo vyřídit veškerá povolení. „Potvrzení od policie, zajištění záboru náměstí, asistence hasičů nebo spolupráce policie a strážníků přímo při akci. Připravit akci tak, aby se nikomu nic nestalo a aby vše odpovídalo bezpečnostním požadavkům, to je oříšek,“ doplňuje.

Technika z celé republiky

Vzpomínková akce k 73. výročí ukončení 2. světové války se konala ve spolupráci s nadšenci z Klubu vojenské historie Ocelová pěst. V Chebu se ale objevili „vojáci“ a technika ze všech koutů republiky.

„Tady stojí například americké kolové průzkumné vozidlo M8, vedle obrněný polopásový transportér Half-track a průzkumné vozidlo Scout Car,“ ukazuje muž ve zvláštní helmě. Spolubojovníci mu neřeknou jinak než John Jelly. 

V sousedství americké techniky pak mohou lidé obdivovat třeba německé obojživelné vozidlo VW 166 nebo lehký německý nákladní automobil Steyr 1500. „Postavil jsem ho celý od základu. Trvalo mi to asi tři roky. Náhradní díly jsem sháněl po burzách, co nešlo sehnat, to jsem musel udělat znovu,“ uvádí hrdý majitel Jakub Vojáček. Jeho osmiválec si prý na sto kilometrů vezme 30 litrů naturalu 95 včetně aditiv a je schopen uhánět rychlostí 90 kilometrů v hodině. „Vidíte tu karoserii čumáku? Ta má design velmi podobný legendárnímu brouku,“ doplňuje.

Bitva na náměstí sice skončila, ale po celou neděli mohou lidé nahlédnout do vojenských ležení znepřátelených armád z období 2. světové války v areálu Chebského hradu.

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Thermal smazal po kritice fotky nových pokojů. Byly nekvalitní, říká hotel

Motivy 54. ročníku filmového festivalu na fasádě hotelu Thermal.

Hotel Thermal stáhl ze svého facebookového profilu krátce po zveřejnění fotografie nových pokojů. Ty vyvolaly v diskuzi...

Další z rubriky

Zápis do UNESCO je jen začátek, říká znalec krušnohorských památek

Michal Urban z o.p.s. Montanregion Krušné hory - Erzgebirge.

Roky práce mají za sebou lidé, kteří přivedli krušnohorské hornické památky do UNESCO. O jejich zápisu rozhodl před...

Rizikovou křižovatku na Chebsku nahradí kruhový objezd, práce omezí provoz

Zahájení stavby okružní křižovatky v centru Velké Hleďsebi.

V centru obce Velká Hleďsebe vzniká na hlavní příjezdové cestě od Mariánských Lázní nová okružní křižovatka. Nahradí...

Budoucnost parku miniatur ještě není jasná, rozhodne se do konce roku

Modeláři dokončují model zámku Hluboká v mariánskolázeňském miniaturparku...

Do konce roku chtějí mít v Mariánských Lázních jasno, co bude dál s parkem Boheminium. Jedna z nejnavštěvovanějších...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz