ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Fotolia

V Karlovarském kraji zdraží voda i některé poplatky, uleví se pejskařům

  • 0
Obyvatelé Karlovarského kraje musejí v příštím roce počítat se zdražením v některých oblastech. Připlatí si třeba za vodu, vzrostou i některé místní poplatky.

Město Karlovy Vary o sto procent navyšuje poplatek za povolení vjezdu do lázeňského území, o několik procent se zvyšuje i cena vodného a stočného. Ta se ale od května bude zase snižovat, a to díky změně sazby DPH. 

V Mariánských Lázních ale mají dobrou zprávu pro majitele psů. Město se totiž rozhodlo poplatek nevybírat. Podle starosty Martina Kaliny bylo v roce 2018 ve městě registrováno 728 psů a městská kasa si díky tomu přišla na 318 tisíc korun. Většina pejskařů nejspíše využila možnosti přihlásit svého čtyřnohého miláčka na své rodiče, ti jako senioři platili nižší zvýhodněnou sazbu.

Skokového zvýšení počtu psů ve městě se starosta neobává. „Poplatek za psa byl dvě stě až tisíc korun, takže v sílu regulačního efektu v tomto případě moc nevěřím. Roční náklady na psa ale mohou klidně přesáhnout částku deset tisíc korun. Pokud je nemocný, může to být ještě víc,“ vysvětluje starosta. 

Evidenční efekt poplatku pak podle něj zajistí povinné čipování, navíc administrativa spojená s poplatky je pro město příliš drahá.

Vzhledem k tomu, že nový zákon zrušil poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a poplatek z ubytovací kapacity a zavedl nově poplatek z pobytu, musela na tuto změnu reagovat i města v regionu.

Provozovatelé hotelů či penzionů v Mariánských Lázních budou městu podle nové vyhlášky odvádět 21 korun za den pobytu hosta. Podle návrhu rozpočtu na rok 2020 očekává městská kasa příjem 17,8 milionu korun.

Změnu podoby poplatků za pobyt řeší také Karlovy Vary. „Vzhledem k tomu, že se legislativně jedná o jiný poplatek, než byly ty dosavadní, musí se všichni plátci, i ti dosavadní, nově registrovat do 15 dnů od účinnosti nových předpisů u správce poplatku, kterým je Magistrát města Karlovy Vary,“ upozorňuje mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. 

„Dosavadní poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt činil 15 korun za osobu a den, poplatek z ubytovací kapacity činil šest korun za osobu a den. Výše poplatku z pobytu činí v příštím roce jejich součet, tedy 21 korun za osobu a den,” dodal.

Vodné a stočné

v roce 2020 v Karlovarském kraji

  • Chevak Cheb
    Cena bez DPH 2019 80
    Cena s DPH 2019 92
    Cena bez DPH 2020 83
    Cena s DPH do IV/ 2020 95,46
    Cena s DPH od V/2020 91,30
  • Vodakva Karlovy Vary
    Cena bez DPH 2019 63,05
    Cena s DPH 2019 72,51
    Cena bez DPH 2020 64,62
    Cena s DPH do IV/ 2020 74,32
    Cena s DPH od V/2020 71,08

(cena v Kč je vždy za m³)

Ještě hlouběji budou muset do kapes sáhnout motorizovaní návštěvníci Karlových Varů. O sto procent se totiž v příštím roce zvýší poplatek za vjezd do lázeňského centra. Motoristé místo 50 korun zaplatí rovnou stovku. Město si od toho slibuje uklidnění dopravní situace v lázeňském území.

„Poplatek má být regulační. Při stávající ceně povolenky ovšem začal ztrácet smysl,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Trtek. To ostatně dokazuje i počet aut, která denně k pramenům zajíždějí. „Každý den jich je asi 2500,“ dodal Trtek.

Ceny poplatků za parkování se mění v Chebu a motoristům rozhodně vrásky na čele neudělají. Rezidentní parkovací karta pro modrou oblast č. 2 (ulice Valdštejnova, Obrněné brigády) na rok 2020 bude stát pro první auto pouze 100 korun. V této lokalitě probíhala podstatnou část letošního roku rekonstrukce komunikací. Snížením ceny karty chce město místním občanům vykompenzovat letošní omezené možnosti parkování.

„Rezidentní parkovací karta pro ostatní parkovací oblasti bude v případě prvního auta stát 600 korun. Ve „starých“ parkovacích zónách se dosud ročně platilo za celodenní rezidentní kartu 1 200 korun, v nových po dobu dolaďování systému jen 100 korun. Celodenní abonentní karta pak bude místo dosavadních pěti tisíc nově stát 3 500 korun,“ uvedl Tomáš Ivanič z chebské radnice.

Velkou položkou rodinných rozpočtů je ale vodné a stočné. V roce 2020 se cena vodného a stočného na území Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech zvýší v průměru o 2,5 %.

A tak se musí lidé připravit na změny. Ceny ale ovlivní plánovaná změna sazby DPH. Od května by tak mohly domácnosti za vodu platit méně (viz tabulka).