Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Oprava jihlavských nádraží musí počkat, přednost dostaly menší stanice

  10:11
Zatímco rekonstrukce nádraží ve Starči na Třebíčsku za 11 milionů korun vrcholí, podle starosty městyse tam nyní význam dráhy klesá. To v padesátitisícové Jihlavě, kam se sjíždějí vlaky ze tří stran, se naopak s dalším rozvojem železnice počítá. Jenže investice do obou stanic se tu opozdí.

Budova hlavního nádraží v Jihlavě si na svou rekonstrukci ještě nějaký rok bude muset počkat. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Na jihlavském městském nádraží se zatím nepodařilo najít projektanta, který by připravil budoucí terminál. Do výběrového řízení se totiž nikdo nepřihlásil.

A posouvá se i termín opravy budovy na hlavním nádraží. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) při tom před rokem avizovala, že rekonstrukce bude už letos. Nyní její mluvčí Kateřina Šubová mluví o letech 2020 až 2021.

„U hlavního jihlavského nádraží je uzavřena smlouva na zpracování záměru projektu. Momentálně probíhá zaměření objektu a následovat bude stavebně-technický průzkum. Příští rok by se měly rozběhnout práce na projektu pro stavební povolení. Letos realizujeme menší opravy v rámci běžné údržby,“ přiblížila Šubová.

Železničáři chtějí mimo jiné na hlavním nádraží opravit toalety pro cestující a zajistit bezbariérový přístup z prostoru před hlavní budovou, kam přijíždějí trolejbusy.

Podle loňských údajů měla stát oprava hlavního nádraží 65 milionů korun. „Jedná se o předpoklad, konkrétní částka vzejde z projektu. S ohledem na předpokládaný přesun větší části cestujících na městské nádraží se neplánují větší zásahy do stávajících prostor,“ doplnila Šubová.

S městským nádražím měla Jihlavu snahu, ale narazila na realitu

Naposledy se do budovy hlavního nádraží v Jihlavě výrazněji investovalo v roce 2002. Za patnáct milionů opravili vstupní halu. Na modernizaci tehdy milionem přispěla i jihlavská radnice.

Obsazenost nádražní budovy v patrech nad vstupní halou zůstane stejná. Sídlí tam organizační složky SŽDC. „K pronájmu bude třetí patro. Pronájem prostor je však složitý. A výhledově s posunem významu městského nádraží se situace nezlepší,“ předpokládá mluvčí Šubová.

Žádné přesnější termíny se zatím nedají sdělit, ani k rekonstrukci městského nádraží, jež se chystá už několik let.

Takto by jednou mohlo vypadat moderní městské nádraží v Jihlavě:

7. září 2017

„První stavební práce směřující k vybudování velkého centrálního terminálu na městském nádraží by mohly začít někdy v roce 2020,“ hlásil letos v dubnu náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný.

Jenže stihnout tento termín, to nebude jen tak. „Měli jsme výběrové řízení na projektanta, které dopadlo ‚hezky‘, protože se nikdo nepřihlásil. Ono jedna věc je mít snahu a druhá věc narazit na tvrdou realitu. Výběrové řízení budeme vypisovat znovu,“ ujistil náměstek primátora.

Terminál by v optimistické verzi mohl začít sloužit od roku 2022.

Ve Starči už práce vrcholí, koncem roku bude kolaudace

Naopak čilý stavební ruch již vrcholí ve stanici Stařeč na Třebíčsku, kudy jezdí vlaky mezi Okříškami, Moravskými Budějovicemi a Znojmem. „Aktuálně stavba vrcholí, kolaudaci předpokládáme do konce letošního roku. Prostory pro cestující či personál stanice se dispozičně nemění, prochází však kompletní opravou,“ popsala Kateřina Šubová.

SŽDC tam nechala nově vybudovat bezbariérový přístup od kolejiště pomocí rampy. Ve výpravní budově jsou nyní čtyři obsazené byty. Původně volné prostory správa využije jako archiv. Pronajímat v opravené budově nic nehodlá.

Stařečského starostu Čestmíra Linharta těší, že se budova konečně zásadně vylepší po mnoha letech. „Ale nemám radost, že to bude pouhá zastávka. Přitom to bývalo nádraží, které skutečně žilo. Vím to, sám jsem z něj jezdíval za prací do Jaroměřic,“ říká Linhart.

Podle něj v okolních zemích upřednostňují železnici více než v České republice. „Tady se dává přednost dopravě na pneumatikách,“ dodal.

Stařeč je unikát. Leží na hlavní trati, zastávku má však na vedlejší

Stařečské nádraží bylo kdysi skutečně významné. Do provozu bylo uvedeno v dubnu 1871. Sloužilo tehdy i pro obyvatele sedm kilometrů vzdálené Třebíče, kam dělníci koleje položili až později, v roce 1886. Mezi Třebíčí a městysem Stařeč jezdily velké dostavníky omnibusy, pojmuly až osmnáct pasažérů. Bohatí lidé omnibusem nejezdili, mívali třeba i kočáry se čtyřspřežím.

Stařeč je stále na Třebíčsku unikát. Leží poblíž hlavní železniční trati, zastávku však má na trati vedlejší. Léta zde usilují o zřízení zastávky na trati mezi Brnem a Jihlavou u Červené Hospody. Existují i snahy propojit novými kolejemi tuto trať s úsekem do Znojma. Zatím je ale vše ve fázi návrhů.

SŽDC zatím investuje v jiných místech Vysočiny. „Zahájili jsme komplexní rekonstrukci přibyslavské výpravní budovy. Ještě v letošním roce začneme s opravou střechy a kanalizace v Dobroníně. Letos se také dokončí oprava nádražní budovy v Bystřici nad Pernštejnem,“ vypočítala mluvčí Šubová.

V příštím roce chce správa zahájit investování do nádraží a stanic v Třebíči, Křižanově, Velkém Meziříčí a Ostrově nad Oslavou. „Zpracováváme také projektovou dokumentaci na rekonstrukci nádraží ve Světlé nad Sázavou,“ doplnila Kateřina Šubová.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé žďárské Hvězdy 2022? Koncert v Praze vyjde dráž, odpovídá Nečas senior

Chystají akci, kterou jim může závidět nejedna daleko věhlasnější hokejová bašta v republice. Do Žďáru nad Sázavou se...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Havlíčkův Brod potřebuje překladiště odpadů, přestaví kvůli tomu sběrný dvůr

Město Havlíčkův Brod se připravuje na velkou rekonstrukci areálu technických služeb v Reynkově ulici. Radnice nechá...

Původní brodské hradby nejsou tam, kde měly být, zjistili archeologové

Hradební opevnění Havlíčkova Brodu se vyvíjelo jinak, než se historici až dosud domnívali. Zjistili to archeologové při...

U Jihlavy začaly opravy dálničních mostků, výrazná omezení si nevyžádají

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo opravy dvou dálničních mostků na D1. Za rekonstrukce propustků pro menší potoky na...

Řešení havárie vodovodu v Jihlavě potrvá, musí se vyměnit 30 metrů potrubí

Oprava vodovodního potrubí v Žižkově ulici v Jihlavě se protáhne minimálně do konce příštího týdne. Havárii na...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...