Mezi roky 2012 a 2018 byl na jemnickém zámku v pronájmu řád cyriaků. Chtěli tu vybudovat sanatorium pro válečné veterány. Leč záměr byl nad jejich možnosti. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jemnice kvůli zdražování o rok urychlí rekonstrukci části svého zámku

  • 0
Rostoucí ceny stavebních materiálů i prací donutily Jemnici, aby uspíšila opravy střechy zámku. Rekonstrukci v hodnotě 27 milionů korun mělo přitom město rozplánovanou do roku 2024. Vzhledem k situaci na trhu ji však chce dokončit již v příštím roce. Bude tak muset naráz zaplatit osm milionů.

Podle odhadu, který vychází z cen roku 2020, vyjde celková obnova zámeckého areálu na 620 milionů korun. „V dnešních cenách už jsme ale klidně na 800 až 900 milionech korun. Přitom roční rozpočet Jemnice je sto milionů, na investice nám jich zbývá asi dvacet,“ uvedl starosta čtyřtisícového města na Třebíčsku Miloň Slabý.

Město zámek získalo v devadesátých letech, když jej opustila armáda. Snažilo se pak najít strategického partnera, který by zdevastovanou, ale památkáři velmi ceněnou památku oživil. Úspěšné však nebylo. V roce 2012 si zámek na padesát let pronajal od radnice například řád Křižovníků s červeným srdcem – cyriaků, vedený tehdejším generálním převorem a také hercem Jiřím Stanislavem (1946–2020).

Velkolepé plány na vybudování sanatoria pro válečné veterány byly však tehdy nad síly a možnosti cyriaků, kteří tak po zhruba šesti letech dostali od radnice ze zámku výpověď. K dohodě pak ovšem nedošlo ani s dalšími potenciálními investory, proto hlavní starost o cennou památku zůstává i nadále na Jemnici.

Město objekt vzhledem ke svým finančním možnostem dává dohromady po částech – z vlastního rozpočtu i s přispěním dotací. Oprava střechy začala v roce 2016, a to pracemi na krovu a stropech, které poškodila dřevomorka. Od té doby už obnova střechy stála asi 19 milionů korun, přičemž 6,7 milionu pokryla dotace.

Lovecký salon může sloužit jako obřadní síň

„Práce letošní etapy jsou již víceméně dokončeny, a to i díky příkladné spolupráci vlastníka, kterým je město Jemnice, jak s odbornou organizací památkové péče, tak i s realizátory prací,“ konstatovala Lada Nohavicová z územního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), která na celou akci dohlíží.

Mimo opravy střechy město investovalo rovněž do obnovy několika sálů v přízemí třípodlažního zámku, kde vznikly výstavní prostory. „Dále se plánuje také restaurování takzvaného Loveckého salonku a obnova zámeckého parostrojního pivovaru,“ nastínila mluvčí NPÚ Ilona Ampapová.

Lovecký salon může městu sloužit následně i jako obřadní síň. Odhady nákladů na jeho úpravy jsou podle loňských cen přibližně 1,6 milionu korun. Oprava by se mohla zaplatit z darů místních lidí a firem.

„Chtěl bych, aby to byla obřadní síň pro svatby a vítání občánků a aby to lidé, i tím, že se budou třeba podílet finančně, vzali jako patriotismus,“ řekl k tomu Slabý.

Před zámkem bývalo cvičiště, nyní je tam park

Kromě výstav jsou návštěvníkům k dispozici také komentované prohlídky zámku, v němž se dochovalo v autentické podobě mohutné zdobené schodiště, některé zdobené stropy, malby nebo dřevěné obložení.

Mezi častými návštěvníky jsou podle starosty také lidé, kteří v Jemnici absolvovali za minulého režimu vojenskou službu. V té době však bylo místo parku před zámkem cvičiště. Park už se ale před lety vrátil ke své původní úpravě, obnovena tam byla i kašna. Letos město do obnovy květinových záhonů a mlatových cest v parku investovalo 1,5 milionu korun.

Na prohlídku zámku mohou zájemci během letních prázdnin zavítat denně kromě úterý, a to vždy mezi 9. a 16. hodinou. Aktuálně je tam k vidění i několik výstav. Jedna z nich se vztahuje například k uplynutí 80 let od zániku Židovské náboženské obce v Jemnici.

Zámek vznikl přestavbou královského hradu patrně z poloviny 13. století, který byl v 16. století přestavěn na čtyřkřídlý zámek s otevřenou arkádovou chodbou. Později byl barokizován a další přestavby pak probíhaly až do počátku minulého století.