Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Opatov se obává, že může kvůli komerční stáčírně přijít o pitnou vodu

  8:51
Již od osmdesátých let minulého století se hovoří o tom, že by se v lokalitě vrchu Špilberk u Opatova na Jihlavsku mohla vybudovat komerční stáčírna pitné vody. Voda by se následně čerpala do lahví a mířila na trh. Jenže dlouhá léta se nic nedělo, a nyní jsou proto místní zaskočení, protože záměr nečekaně ožil.

Vedení Opatova bylo zaskočeno tím, že komerční stáčírna, která měla stát do roku 2011, se po mnoha letech nečinnosti najednou začala stavět. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po revoluci se vlastníci dotčených pozemků střídali a žádný z majitelů záměr nedotáhl do úspěšného finále. Naposledy se do projektu na začátku druhého tisíciletí pustil Jiří Vajdík a jeho společnost Antia Watters. Firma získala potřebná povolení a stáčírna měla stát do roku 2011.

Po dlouhých letech, kdy se zdálo, že projekt nadobro usnul, se však letos v létě na jižním svahu Špilberku, který je kilometr od Opatova, začalo budovat.

„Firma s obcí po celou tu dobu absolutně nekomunikovala. Nikoho ani ve snu nenapadlo, že by po tolika letech ten záměr vstal z popela. Před dvěma měsíci tam najednou najely bagry a začaly stavět stáčírnu,“ říká starosta Opatova Jan Petr.

Vodu plánuje investor získávat z pěti vrtů, které byly již v minulosti vybudované. Dva jsou v katastru Opatova a tři v prameništi v katastru sousedící obce Zbilidy.

Společnost má povolený komerční odběr vody až na 500 tisíc kubíků ročně a vlastní také všechna další potřebná povolení pro svůj záměr. Na projekt se v prvním desetiletí s úspěchem dělala i studie EIA, která zkoumala vliv na životní prostředí.

Ale jak poukazuje starosta Opatova, před mnoha lety byla jiná situace a zemi nesužovalo dlouhodobé sucho a nedostatek podzemní vody. „Dnes už by takovou stavbu nikdo nepovolil,“ domnívá se Petr.

Bude nové posouzení od hydrologa

Obec se obává, že tak výrazným odběrem vody v sousedství vlastního vrtu může přijít o svůj zdroj pitné vody.

„Odběr až půl milionu kubíků vody ročně je nepředstavitelné množství. Podle mého ani odborníci nedokážou přesně říci, co udělá do budoucna se stavem podzemních a povrchových vod,“ obává se starosta následků čerpání.

Kdo by situaci mohl změnit, je vodoprávní úřad jihlavského magistrátu, který by mohl omezit čerpání. Obec Opatov proto vstoupila do vodoprávního řízení a požaduje provedení nových poloprovozních čerpacích zkoušek.

Setkání dotčených stran se uskutečnilo minulý týden v Jihlavě. Kromě zástupců Opatova a Zbilid byli na schůzce i zástupci Povodí Moravy a investora.

„Jednání se účastnil i hydrogeolog, který bude vyzván, aby zpracoval aktualizované hydrogeologické posouzení, zda je možno odebírat tak velké množství vody. Jestli je tam vůbec taková zásoba vody a jestli dojde k ovlivnění okolních studní. Jednání dále pokračuje,“ uvedl k výsledkům schůzky mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Zbilidy se zavázaly, že proti investorovi nepůjdou

Další obcí, které se stáčírna vody dotkne, jsou Zbilidy. Ty jsou však vázány smlouvou s investorem, která byla uzavřena v roce 2004.

„Tato smlouva nám neumožňuje provádět jakékoliv faktické nebo právní kroky, které by znemožnily výstavbu stáčírny a balírny vody pod poměrně vysokou finanční pokutou. V roce 2004 to odsouhlasilo tehdejší zastupitelstvo a bohužel, jak jsme se na parametry smlouvy dívali, nejde s tím moc hnout,“ krčí rameny současný starosta Zbilid Jiří Huďa.

Ani Opatov se stáčírně vody v letech 2004 a 2005 nebránil. Obec totiž měla získávat přepadovou vodu z vrtů do obecního vodovodu. Zastupitelé tehdy také věřili, že by ve stáčírně mohlo získat zaměstnání až několik desítek obyvatel.

Jenomže když firma přestala s obcí komunikovat a projekt na dlouhé roky usnul, byl Opatov nucen zřídit si vlastní vrt a vodojem s přívodem pitné vody do obce. Jeho kolaudace se uskutečnila v roce 2016.

Stanovisko investora se MF DNES marně snažila získat několik dní. Předsedu představenstva i jeho místopředsedu opakovaně kontaktovala telefonicky i e-mailem. Jiří Vajdík starší slíbil telefonický rozhovor, ale nakonec se ve smluvený čas odvolal na špatné spojení a pak už telefony nezvedal a nereagoval ani na SMS zprávy.

Jak se místopředseda představenstva Jiří Vajdík mladší před dvěma měsíci vyjádřil pro Český rozhlas, jejich záměr v Opatově trvá. Otázku, zda je v místě dostatek vody, zodpovědět nechtěl. „Do té doby, než ten projekt bude nastartovaný, bych to nerad komentoval,“ řekl v srpnu.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíJihlavaTřebíčŽďár nad SázavouHumpolecHavlíčkův BrodPelhřimov, další

  • Nejčtenější

Nehoda devíti aut a kamionů zavřela na dvě hodiny dálnici D1 u Velkého Meziříčí

Dálnici D1 směrem na Prahu na 144. kilometru u Velkého Meziříčí na Žďársku v půl deváté ráno uzavřela hromadná nehoda...

Eso bez fotky: NHL poznává Vejmelku. Dobře, že dostal svobodu, vidí táta

Premium Připravoval se svědomitě a na leccos. Nejen na rychlejší hokej a zdatnější soupeře, ale i na další aspekty života v...

Řidič chtěl vjet pod náklaďák, za pokus o vraždu spolujezdce dostal 9 let

Za pokus o vraždu šestnáctiletého spolujezdce v autě, které ujíždělo policejním hlídkám, si Tomáš Kocourek definitivně...

Nasouvání nového mostu přes Sázavu se v Havlíčkově Brodě chýlí ke konci

Obyvatelům východní části Havlíčkova Brodu se nyní z oken naskýtá nezvyklý pohled. Mohou sledovat, jak se nad řeku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Most u Dvorců museli dělníci stavět znova, průjezdný bude od listopadu

Řidičům na Vysočině brzy zmizí jedna zásadní uzavírka. Stavbaři prakticky dokončili na silnici 602 poblíž Dvorců u...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Budova pro krajské úředníky se prodraží, na vině je vyšší cena vybavení

Práce na výstavbě nové budovy pro úředníky Krajského úřadu Kraje Vysočina jsou v plném proudu. Administrativní prostory...

Na Zelené hoře září oltář, okna i dlažba. Poutní kostel po opravě otevírá

Dlouho do noci se v posledních dnech svítilo v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Do finiše totiž...

Sportovci i studenti ve Žďáře se dočkají nové haly, využijí ji i horolezci

Dlouhé roky čekání studentů žďárské střední průmyslové školy a gymnázia na pořádnou tělocvičnu se chýlí ke konci. Ještě...

Stavbu druhé sportovní haly v Brodě odložilo zrušení dotačního titulu

Stavba druhé sportovní haly v Havlíčkově Brodě se odkládá minimálně do příštího roku. Národní sportovní agentura...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...