Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

  11:17
Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v zařízení, kde děti nedostávají klasické známky a pedagogům tykají, vypadá.
V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi. Na snímku si prvňáčci a průvodci povídají v kruhu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Je chvilka před půl devátou a na chodbě jihlavské soukromé ScioŠkoly je živo. Děti se převlékají, zdraví se a připravují na vyučování, které za chvíli začne.

Velký chumel žáčků je u několika dospělých. „Ahoj Radko, ahoj Ondro,“ nadšeně se s nimi vítají, tulí se k nim a objímají je.

Ano, slyšíte správně. Děti svým učitelům na alternativní škole tykají a oslovují je křestním jménem.

„Rozhodně jsme se nesetkali s tím, že by tykání snižovalo naši autoritu. Ba právě naopak. Dětem to přijde lidštější a budujeme si tím vzájemně hezký vztah a důvěru,“ vysvětluje Radka Matějíčková, zástupkyně ředitelky jihlavské školy.

Ta vznikla loni v září a patří do vzdělávací sítě založené Ondřejem Štefflem, „otcem“ prvního soukromého gymnázia PORG a majitelem agentury Scio.

Rozdílů mezi klasickou školou a ScioŠkolou je ovšem mnohem víc. Na ScioŠkole se třeba vůbec nesetkáte s pojmem učitel. Říká se jim tu průvodci a na tuto pozici není nutné mít pedagogické vzdělání.

„Důležitější je vztah a přístup k dětem. Naši průvodci procházejí složitým výběrovým řízením. A ve výuce pak působí opravdu jako průvodci. Nechávají děti, aby si na věci přišly samy, a hodně s nimi diskutují,“ upřesňuje Matějíčková.

Chceme více matematiky a češtiny, žádaly děti

Ve ScioŠkole nenajdete ani obvyklý školní zvonek, děti nedostávají domácí úkoly ani známky.

„Klademe důraz na jejich zodpovědnost. Říkáme jim, že ony samy jsou zodpovědné za to, co se naučí. Naši žáci neznají stres z učení, neznají žádný nátlak. Do školy se těší a možná vás překvapí, že jedním z nejoblíbenějších předmětů je matematika,“ směje se zástupkyně ředitelky.

Děti si dokonce přály navýšit počty hodin matematiky a češtiny. A škola jim to umožnila. Hlas žáků a průvodců tady má stejnou váhu.

Stejně tak samotné děti přišly s nápadem na zákaz používání mobilních telefonů ve škole. Určily si mobilní zónu a časy, kdy po telefonech mohou sáhnout. A dokonce si odhlasovaly, že pokud to někdo poruší, průvodce mu mobil zabaví.

Jednotlivé třídy, kde je maximálně 16 dětí, jsou věkově smíšené. Pouze prvňáčci mají svou vlastní, oddělenou výuku.

Také předměty jsou poněkud odlišné od běžné základní školy. V samostatných 45minutových blocích – podobně jako na klasické škole – se učí jen čeština, matematika a angličtina. Ostatní předměty jsou spojené do projektového vyučování či do předmětu svět v souvislostech.

„Děti vedeme k samostatnosti. Snažíme se, aby se u nich co nejdříve rozvinula studijní autonomie. Naučí je to, aby se dokázaly jedné věci věnovat soustavně a samostatně,“ vysvětluje Matějíčková.

V rozvrhu hodin najdete i název samorost nebo kolej

Zároveň ukazuje na předmět v rozvrhu, který to umožňuje a nese název samorost. To je čas, který má dítě vyhrazený pro svou aktivitu. Samo se sebou si sepíše smlouvu a stanoví si, čeho chce v následujícím měsíci, čtrnácti dnech nebo týdnu dosáhnout. Potom si vyhledá průvodce, který bude jeho garantem. Témata jsou různá. Například: vypočítám 400 příkladů z matematiky, vytvořím budku pro ptáka, složím píseň v angličtině...

V rozvrhu najdete také kolonku s názvem kolej. To jsou skupiny, kde se scházejí děti napříč ročníky a společně tráví čas při řešení problémů nebo plánováním společných aktivit. „Všechny děti se tak navzájem znají. Sedmáci jsou vzorem pro prvňáky a samozřejmě to působí jako prevence šikany a dalších rizikových faktorů,“ zdůrazňuje zástupkyně ředitelky školy.

Vyučování vždy začíná shromážděním všech žáků a průvodců v hale, kde má kdokoli šanci vystoupit s podnětem směřujícím k chodu školy. Ustanovují se tam pravidla, řeší stížnosti a navrhují změny.

Pak už se děti rozcházejí do tříd. V jedné z nich se učí dohromady druháci a třeťáci český jazyk. Ti starší procvičují vyjmenovaná slova, mladší sedí v kroužku kolem průvodkyně Hany Doležalové. „Proč myslíte, že je část textu napsaná červeně,“ ptá se. Děti se hlásí a nahlas zkoumají, proč tomu tak je.

Ve vedlejší třídě se třeťáci a čtvrťáci učí matematiku podle metody profesora Hejného. Děti právě mají geometrii a pracují s kružítky na zadaném úkolu. „Ondro, já nevím, jak to mám udělat,“ hlásí Kryštof svému průvodci matematikou.

Ten se rozhlédne a osloví dalšího chlapce. „Šímo, ty jsi říkal, že víš, jak na to. Co kdybys to dětem vysvětlil,“ vyzývá dalšího klučinu, který se ochotně chopí svého úkolu.

Přechodu výš se nebojí

Škola má momentálně 62 žáků a zakládá si na individuálním přístupu, což umožňuje malý počet dětí ve třídách. Maximem je zde patnáct žáků. Školné činí 4 700 korun měsíčně. Kromě dětí, které chodí od první třídy, je zde také řada těch, které přešly z klasické školy.

„Občas se setkáme s tím, že děti, které k nám přijdou z klasického systému, s námi chtějí bojovat, podobně jako to dělaly s učiteli. Ale my se je snažíme přesvědčit, že to není správná cesta. Že jsme na jedné lodi a společným cílem je jejich vzdělání,“ říká Matějíčková.

A mladým studentům se na ScioŠkole líbí víc než na běžné „základce“. „Je to tady volnější a svobodnější. Nemáme známky, nemusíme se tolik učit jako na normální škole. Líbí se mi, že se učíme sami od sebe a neučí nás tolik učitelé. Na normální škole jsme si třeba jeden den něco vysvětlovali a druhý jsme na to hned psali test. Museli jsme si to do hlavy rychle nadrtit, ale pak jsme to stejně zapomněli,“ porovnává sedmačka Denisa Neprašová, která do ScioŠkoly přešla v pololetí.

Jenže jak děti z alternativní školy, zvyklé na jiný režim práce, zvládnou přechod na střední školu?

„Předpoklad je, že dítě v 9. ročníku bude schopno navrátit se do klasického systému. Náš deváťák bude mít klasické znalosti jako z běžné základky, ale bonusem bude studijní autonomie, systematické, soustředěné a samostatné pracování na určité věci. Bude mít i rozvinuté sociální dovednosti,“ neobává se problémů Matějíčková.

  • Nejčtenější

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdy mám pocit, že jsem právě spadl z Měsíce, komentuje Jiří Holík dnešní svět

Premium Legendární hokejový útočník Jiří Holík na první pohled vypadá, jako by se ho ubíhající čas absolutně netýkal. V...

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec Dukly ve čtvrtfinále se dal čekat, dusno kolem demolice haly ale ne

Jihlavští hokejisté zakončili premiérovou sezonu ve vynuceném vyhnanství postupem do play off. Majitel klubu, jímž je...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

Druhé místo je určitě úspěch, tvrdí finalista MS v rybníkovém hokeji

Do dvou metrů chybí hokejovému obránci Lukáši Hortovi jen pár centimetrů. Šestadvacetiletý čahoun, který hraje krajskou...

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

Radar téměř vymýtil přestupky. Havlíčkův Brod rozhodl, že ho přestěhuje

Během letošního roku se „úspěšný“ silniční radar zřejmě přestěhuje z Krátké Vsi do havlíčkobrodské místní části...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...