Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Brodští parkouristé mají sen, chtějí zbudovat první halu na Vysočině

  8:43
Havlíčkův Brod by se mohl stát prvním městem na Vysočině a teprve čtvrtým v České republice, v němž by zájemci našli krytou halu na parkour. S ambiciózním plánem přišli členové oddílu Leap parkour. I když nadějný plán nyní dostal velkou trhlinu, parkouristé se svého snu nevzdávají.

Protože jsou ve skupině pouze studenti a někteří z nich docházejí na stavební školu, už si v předstihu zpracovali návrhy, co vše by v hale mělo být. Představu mají jasnou. | foto: Leap parkour Havlíčkův Brod

„Je to jako když děti sní o tom, jak budou popeláři, nebo mladí kluci o tom, jak rychlé budou mít auto. My jsme si vysnili, že budeme mít parkourovou halu,“ říká Vojtěch Gruber.

Jednadvacetiletý student fakulty tělesné výchovy a sportu je jedním ze šesti trenérů oddílu Leap parkour. Ten v Havlíčkově Brodě vznikl před necelými čtyřmi roky. Zaměřuje se na trénink parkouru - tedy zdolávání překážek v městské zástavbě. Ale nevyhýbá se ani jiným druhům souvisejících sportů a cvičení.

„Hledáme bezpečné zázemí. Chceme v něm pomáhat lidem k pohybu obecně. Spojíme tu různé sporty, jako je workout, parkour, posilování, gymnastika. Budou se tu setkávat podobně smýšlející lidé,“ vysvětluje Gruber.

Parkouristé se před několika dny na sociální síti pochlubili, že prostory už našli. Ve čtvrtou parkourovou halu v republice po Plzni, Praze a Ostravě se měl proměnit bývalý armádní společenský sál v Čechovce. Jenže jak se teď zdá, z plánu sejde a oddíl bude hledat dál.

Domluva se nenaplnila

„Už jsme byli s majitelem domluveni na smlouvě o pronájmu. Bohužel se ale nedohodl se stávajícím nájemcem na ukončení smlouvy. Šlo by to až od Nového roku a ani to není úplně jisté. Když už je ten sen na dosah, nechceme čekat další rok,“ objasňuje Vojtěch Gruber.

Fotogalerie

Protože jsou ve skupině pouze studenti a někteří z nich docházejí na stavební školu, už si v předstihu zpracovali návrhy, co vše by v hale mělo být. Vedle překážek je základem molitanová jáma na trénování salt, odpružené podlahy a množství žíněnek. V hale by chtěli i velkou trampolínu.

Přitom se členové oddílu, z nichž nejstaršímu je teprve dvaadvacet let, nespoléhají na žádné dotace a granty. Na vybavení chtějí použít vlastní peníze, které si dokázal oddíl v posledních letech vydělat. Jeho činnost se totiž rozjela do netušených rozměrů.

Kroužek a letní tábor

„Leap parkour jsme zakládali v době, kdy jsme byli jen tři. Když jsme cvičili, tak kolem nás děti běhaly a skákaly. Jejich maminky nás oslovily, zda bychom dětem nedali nějaké základy,“ popisuje Gruber.

Parkouristé pro děti brzy začali pořádat různé workshopy. „Napadlo nás, proč rovnou nemít oficiální kroužek. Zřídili jsme ho při základní škole Štáflova,“ říká student. To už byl oddíl registrovaný jako spolek. Jejich kroužek se mezitím rozrostl na tři skupiny, celkem je v Leap parkour registrováno osm desítek dětí ze širokého okolí Brodu.

Mladí parkouristé však jdou ještě dál. Loni poprvé pro děti uspořádali letní tábor, takzvaný Parkour Camp. Hned první rok se setkal s úspěchem.

„Dětem se to hrozně líbilo, vracely se nadšené. Rodiče nám pak psali pozitivní komentáře, že děti celý týden po návratu nemluvily doma o něčem jiném,“ usmívá se Gruber. Tábor oddíl pořádá i letos. A do toho Leap parkour prodává pod vlastní značkou oblečení a doplňky.

To vše mu vydělává. Proto základní kapitál na zprovoznění parkourové haly chtěli hradit sami.

„Spadáme sice pod Českou gymnastickou federaci a možná by tam nějaká šance na podporu byla, ale chceme si to udělat sami. Nežádali jsme ani město. To už vystavělo venkovní parkourové hřiště - za což jsme velice vděčni - které není široko daleko,“ dodává mladý sportovec.

Je to styl života

Jak ale dodává, venkovní hřiště je pouze sezonní záležitost. A není vhodné pro nováčky.

„Při špatném a deštivém počasí není zrovna bezpečné, všechno klouže. A třeba salta se na tvrdé podložce trénovat nedají. Na to je třeba právě molitanová jáma,“ vysvětluje.

O parkour je mezi mladými lidmi čím dál větší zájem. Gruber je přesvědčen, že by si hala rychle našla spoustu stálých hostů. Parkour totiž podle něho není jen koníček, ale i styl života. A na to mnoho zájemců slyší. Láká je i začlenění do přátelské a podporující komunity.

„Jde o rozvoj těla. Říkám, že člověk nemůže umřít bez toho, aby věděl, co všechno jeho tělo dokáže. Jde o to být připraven na nečekané situace, které život přinese. Aby byl člověk schopen někam skočit a někomu pomoci, nebo naopak vylézt na zeď, kdyby mu hrozilo nebezpečí. Být silný, abys byl užitečný, to je naše motto,“ dodává Vojtěch Gruber.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jiří Běhounek, Josef Zahradníček, Drahoslav Ryba, Radek Koten, Vít Kaňkovský, Blanka Lednická, Jan Tesař

  • Nejčtenější

Hledaní sourozenci z Jihlavy si prohlíželi Prahu, našli je při cestě domů

Policie našla dvě děti, které byly od úterního odpoledne nezvěstné. Sourozenci jsou v pořádku. Cestovali vlakem, ve...

Z Vysočiny vyjel konvoj s obřími nádržemi, přeruší proud a zatíží mosty

Z Kramolína na Třebíčsku ráno vyjel opravdu nadměrný náklad. Transport veze do Bratislavy obří nádrže na naftu. Každá...

Při sledování běžeckých scén se komparzistovi ze Zátopka rozbušilo srdce

Proč to nezkusit, tohle jsem ještě nedělal, řekl si před dvěma roky žďárský amatérský sportovec Vojtěch Klement, když...

Kliment o Bröndby, reprezentaci i Wernerovi. Jak blízko měl do Sparty?

Premium Možná ho máte zafixovaného jako muže jediného zápasu: před šesti lety si hattrickem proti Srbsku vystřílel korunu krále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samice kriticky ohroženého prasete pohrdla ubikací zoo, šla rodit do výběhu

Kriticky ohrožená prasata visajanská negroská se podařilo rozmnožit v jihlavské zoo. Pruhované klubko, které si samice...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Zastavte přípravu infocentra pod Zelenou horou, žádají lidé v petici

Proti plánované výstavbě informačního a turistického centra Zelená hora a navazující infrastruktury na jihozápadním...

Stát se musí postarat o hasiče, říká lídr KSČM na Vysočině Zahradníček

Seriál předvolebních rozhovorů MF DNES a iDNES.cz s lídry jednotlivých stran, hnutí, formací a koalic na Vysočině...

Nezřizujte nové ordinace ve velkých městech, ale na venkově, volá Běhounek

Do klání o křesla v Poslanecké sněmovně vede vysočinskou kandidátku ČSSD místopředseda strany, poslanec, lékař a...

Jihlavští sportovci mají problém, firma na výměnu tartanu nenastoupila

Už v červenci měly být dokončeny práce na obnově tartanu atletické dráhy v areálu Sportovního stadionu Na Stoupách v...

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...