Frekventovanou dopravní tepnu v Brodě musí firma předělat, už podruhé

  13:17aktualizováno  13:17
Kdo bude od pondělí projíždět Havlíčkovým Brodem, měl by se obrnit ještě větší trpělivostí než obvykle. Pokládat se bude nový asfaltový povrch na výpadovce k Jihlavě, v Lidické ulici. Kyvadlový provoz budou řídit semafory. Už teď tu přitom bývají několikakilometrové kolony.

Dopravní tepnu mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou od pondělí zúží opětovná oprava vozovky na Lidické ulici. Ve zhruba sedmset metrů dlouhém úseku se až do 4. května bude jezdit kyvadlově pouze jedním směrem. | foto: Luboš Vácha

Příjezd do Havlíčkova Brodu od Jihlavy je v dopravní špičce o nervy. Jeden kamion za druhým, mezi nimi osobní vozy, to vše stojí v dlouhatánské koloně, která se táhne od světelné křižovatky u hotelu Slunce daleko před město. Cesta z místní části Svatý Kříž trvající obvykle dvě minuty se protáhne i na mnoho desítek minut.

A bude ještě hůř. Od pondělka se Lidická ulice zúží do jednoho pruhu. Semafory tam budou pouštět vozy kyvadlově v jednom a druhém směru. Omezení má trvat do 4. května. Týkat se bude zhruba 700 metrů dlouhého úseku od čerpací stanice Shell až k přechodu pro chodce za křižovatkou s ulicemi Sekaninova, U Borové a Nad Skalkou.

Důvodem je opětovná oprava povrchu vozovky. „Děje se tak v rámci reklamačního řízení. Ve vozovce je řada nerovností a výtluků. Je potřeba položit nový povrch,“ vysvětlila ředitelka jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marie Tesařová.

Práce však přinesou do už tak kritického úseku další problémy. Rekonstrukce je rozdělena na čtyři etapy. Úsek bude podélně rozdělen na dvě části, zvlášť se bude dělat levá a pravá strana silnice.

„Brod bude skoro měsíc úplně neprůjezdný,“ obává se v příspěvku na sociálních sítích Vít Krajíček. Podobné obavy sdílí i vedení radnice. Příjezdu do Havlíčkova Brodu od Jihlavy bude rozumnější se po dobu oprav vyhnout.

Omezení se dotkne také autobusů

Příjezd do města bude ztížen i o časování provizorních semaforů regulujících kyvadlový provoz. „Budeme apelovat na policii, aby zajistila nastavení provizorních semaforů tak, aby měla auta jedoucí z města delší dobu zelenou než auta, která do města přijíždějí,“ konstatoval vedoucí městského odboru dopravy Martin Stehno.

Úprava je podle něho nutná pro to, aby se neucpala největší světelná křižovatka u hotelu Slunce a v podstatě celá Masarykova ulice. Křižovatka je od omezení jen pár stovek metrů. „S přenastavením těchto semaforů nepočítáme,“ dodal Stehno.

Omezení se dotkne také autobusových spojů. Meziměstské linky budou obousměrně jezdit ulicemi Havířská a Průmyslová, posunou a vypustí se tak některé zastávky. Drobné úpravy dozná i linka číslo 5 městské dopravy. Ta nebude zastavovat u bývalé zemědělské školy.

S komplikacemi musí počítat i obyvatelé ve slepých ulicích Nad Skalkou a U Borové, které na Lidickou ulici ústí. A stejně tak lidé, kteří jezdí do zdejší průmyslové oblasti. „Příjezdy k areálům právnických osob budou zajištěny po domluvě se zhotovitelem stavby,“ upozorňuje radnice. Podle průběhu prací budou uzavřeny i odbočky do ulic Sekaninova a Jihlavská.

ŘSD uplatnilo další reklamaci

Všechny tyto problémy se očekávají jen kvůli tomu, že stavební firma Colas, která ulici před pěti lety kompletně opravovala, neudělala svou práci kvalitně. ŘSD uplatnilo další reklamaci a stavební firma musí už podruhé dílo předělat.

Lidickou ulici nejprve v roce 2014 kompletně rekonstruovala.

Jenže už po roce provozu uplatňovalo ŘSD reklamaci poprvé. „Ve vozovce se znovu objevují vyjeté koleje, a co já považuji za nejhorší, jsou tam i výtluky,“ popisovala na podzim roku 2015 Marie Tesařová.

Tehdy je firma řešila odfrézováním a záplatováním nejhorších míst. Postupně se problémy objevily znovu a tentokrát už musí stavební firma povrch odfrézovat kompletně a položit ho znovu.

Část výpadovky na Jihlavu v Lidické ulici v Havlíčkově Brodě bude od pondělí zúžena do jednoho jízdního pruhu. Omezení na 700 metrech bude během čtyř etap trvat do 4. května.

Část výpadovky na Jihlavu v Lidické ulici v Havlíčkově Brodě bude od pondělí zúžena do jednoho jízdního pruhu. Omezení na 700 metrech bude během čtyř etap trvat do 4. května.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

VIDEO: Při střetu auta s náklaďákem u Jihlavy zemřel řidič a dítě

Při nehodě na silnici 602 z Jihlavy do Velkého Beranova, při které došlo ke...

Dva lidské životy vyhasly odpoledne na silnici 602 u Jihlavy, kde se ve směru na Helenín čelně střetly osobní a...

VIDEO: Majitel pokácel stromy na mezinárodní cyklotrasu, spor pokračuje

Majitel znovu zahradil cyklostezku z Jihlavy na Třebíč. Zdatnější cyklisté přes...

Frekventovaná cyklotrasa z Jihlavy do Třebíče je znovu zatarasená. Přes cestu leží kolem třiceti pokácených stromů....

S výtahem spíš poletíte nahoru, než spadnete dolů, říká zkušený technik

Jan Havel se od poloviny osmdesátých let profesně zabývá výtahy. Opravuje je,...

Jan Havel starší se narodil v roce 1954. Od poloviny osmdesátých let se profesně zabývá výtahy – opravuje je, provádí...

Druhá liga: Budějovice odskočily Jihlavě na devět bodů, Brno je třetí

Momentka z utkání Prostějov (v bílo-modrém) vs. Sokolov. Jan Polák (s míčem)...

Fotbalisté Českých Budějovic porazili ve 23. kole druhé ligy Táborsko 4:0 a v čele odskočili Jihlavě na rozdíl devíti...

Na tahu z Jihlavy na Brod kolabuje doprava, radní chtějí zavést mýtné

Opětovná rekonstrukce povrchu vozovky na Lidické ulici v Havlíčkově Brodě, a s...

Doprava od Jihlavy směrem k Havlíčkovu Brodu začala tento týden opět kolabovat. Na vině je opětovná reklamace a oprava...

Další z rubriky

V Brodě se stovky ptáků zabijí nárazem do skla, město je chce ochránit

Krytý plavecký bazén je pro ptáky v Havlíčkově Brodě podle ornitologů největším...

Stovky až tisíce ptáků ročně podle odhadu ochránců přírody zahynou v Havlíčkově Brodě po nárazu do skla. Radnice by s...

Řidič pořádně nezabrzdil náklaďák. Při opravě kola ho vozidlo srazilo

Zásah letecké záchranné služby na Brněnsku. (Ilustrační snímek)

Chybu, která ho stála život, udělal řidič nákladního auta, který zastavil v Pelhřimově, aby opravil kolo. Šofér...

Do zahrad nikdy nechodím bez nůžek, říkávala zesnulá žďárská hraběnka

Tamara Kinská zemřela ve středu 17. dubna v Paříži – v kruhu svých blízkých....

I když jsou šlechtické tituly již od první republiky zrušeny, snad nikdo ve Žďáře nad Sázavou neřekl Tamaře Kinské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz