„Srovnání s databází několika set zvířat z celé střední Evropy ukázalo, že jedinec pocházel z karpatské populace. DNA děděná po mateřské linii nese variantu, která je nejčastější u vlků ze středního a západního Slovenska a polských Beskyd,“ uvedl molekulární ekolog Pavel Hulva z Univerzity Karlovy.
Podle něho se naopak zjištěná varianta vůbec nevyskytuje u takzvané středoevropské nížinné populace vlka, která obývá převážně západní Polsko a Německo a zahrnuje i české smečky v Podbezdězí a na Broumovsku. Právě k takovému původu sraženého vlka se ochránci přírody zprvu přikláněli.
Znamená to také, že vlk musel na Vysočinu urazit stovky kilometrů. To však u těchto šelem není až tak výjimečné. „S mnohasetkilometrovými přesuny se můžeme setkat zejména u mladých samců, kteří hledají nové teritorium,“ vysvětlil Jan Piňos, mluvčí Hnutí Duha, které na sraženého vlka upozornilo.
„Vlka, který přešel na Jihlavsko až z Karpat, je velká škoda. Výskyt vlků na česko-slovenském pomezí je v posledních letech spíše sporadický a mrzí nás, že zvíře už nenajde partnera pro založení další smečky,“ dodal expert na velké šelmy z hnutí Miroslav Kutal.
Na Vysočině se vlk objevil i loni, zachytila ho fotopast
Čtyřicetikilového samce na počátku března nalezl u stého kilometru dálnice jeden z místních obyvatel. Ochránci přírody si jeho tělo odvezli na prozkoumání (více čtěte zde).
Šumavský park chystá chovatele ovcí na příchod vlků, škody hradí stát |
Výskyt vlků na Vysočině je v posledních letech výjimečný. Jedna z legend hovoří o tom, že poslední vlk na Vysočině byl zastřelen 2. ledna 1830 nedaleko Roženeckých pasek ve Žďárských vrších, kde má dokonce svůj pomník.
Zdá se však, že jde opravdu jen o legendu. Něco jiného totiž říká Václav Hlaváč, vedoucí střediska Ochrany přirody a krajiny v Havlíčkově Brodě. „Velmi blízko inkriminovaného místa se vlk vyskytoval i na jaře roku 2016. Zvíře bylo zachyceno na fotopast a pak podle neověřených údajů místních obyvatel rovněž uhynulo po srážce s vozidlem,“ konstatoval.
Vysočina tak podle ochránců získává důležitou roli v migraci těchto zvířat. O to víc je mrzí, že k úhynům této zvěře pod koly aut dochází, případně je pohyb zvířat značně omezen bariérami podél důležitých silničních staveb.
Fotopast zachytila v Jeseníkách vlka, naposledy se tu objevil před 11 lety:
Místo, kde byl vlk nalezen na dálnici D1 a pravděpodobná oblast odkud do Čech přišel
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz