Třebíčský větrný mlýn otevřel turistům i své vnitřní prostory. Návštěvníci...

Třebíčský větrný mlýn otevřel turistům i své vnitřní prostory. Návštěvníci uvnitř najdou v jednotlivých patrech několik různých expozic. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

S větrným mlýnem se radnice trefila, do Třebíče láká tisícovky turistů

  • 3
Historický větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči, který nechala radnice opravit a zpřístupnit jako unikátní technickou památku, turisty láká. Svědčí o tom množství návštěvníků, kteří si už přišli mlýn prohlédnout. Podle radnice dorazily za červenec více než tři tisícovky turistů, včetně zahraničních.

Turisty zajímají nejenom točící se lopaty, ale i expozice koželužství i ukázka sklepních prostor. A rovněž původních suchých toalet v suterénu budovy.

„Jejich rekonstrukce se natolik povedla, že jsme museli sedátka překrýt plexisklem. Několik návštěvníků se totiž úspěšně rozhodlo dnes už zabetonované toalety použít,“ usmívá se Jaromíra Hanáčková, ředitelka Městského kulturního střediska.

Ve mlýně také lidé vidí, jak se v kuželovité stavbě bydlelo poté, co se tam přestalo s mletím dřevní hmoty.

Do větrníku míří zejména rodiny s dětmi. Pro ně je připravena soutěž. Mohou navrhovat jméno pro velkého dřevěného černého kocoura, který má své místo v expozici dobového bydlení, společně s figurínou pana Ondráčka, posledního obyvatele mlýna.

„Návrhy jmen píšou děti na lístečky přímo ve mlýně. Zatím se nám sešly asi tři stovky lístků se jmény Kancimourek, Čertík, Mikeš, Třebík či Felix. Děti mohou kocourkovi navrhovat jména až do konce prázdnin. Poté návrhy vyhodnotíme a výherce odměníme,“ avizuje Jaromíra Hanáčková.

Úspěch slaví podle ní také akce Za větrník na větrník. Speciální zákusek s hruškovým přelivem nabízí jako regionální specialitu sedm třebíčských cukráren a kaváren.

Každý, kdo si pochutná na této sladkosti, může navštívit větrný mlýn zdarma. Této možnosti využilo za červenec 475 turistů. Zákusků se však prodalo daleko víc.

„Podle informací cukráren zákazníci velmi často možnost návštěvy mlýna nevyužijí a vlaječku, která vstup zdarma umožňuje, nechají na talířku. Třebíčské větrníky jdou ale na dračku, vlaječek jsme cukrárnám a kavárnám dodali už víc než dva tisíce,“ upřesnila Jaromíra Hanáčková.

Mlýn je výjimka, na památkách návštěvnost klesá

Zámek v Náměšti nad Oslavou se letos návštěvníkům představí v novém. Lidé uvidí...

„Hlavní je, že od nás lidé odcházejí spokojeni,“ říká kastelán zámku v Náměšti nad Oslavou Marek Buš. Oproti loňsku se v červenci návštěvnost této památky snížila o 30 procent.

Loňský velký zájem, kdy většina památek čelila po letním uvolnění protikoronavirových restrikcí náporu turistů, se letos neopakuje. Po uplynutí zhruba tří čtvrtin prázdnin hovoří provozovatelé vesměs o průměrné či podprůměrné sezoně.

„V červenci jsme zaznamenali 25 procent pokles v návštěvnosti oproti loňsku. Od Asociace nestátních otevřených památek i z dalších zdrojů máme informace, že ostatní památky na tom byly až na výjimky podobně - pokles byl oproti loňsku v průměru o třetinu,“ uvedla Martina Sedláková, mluvčí žďárského zámku, na který o těchto prázdninách zatím zavítalo kolem sedmi tisíc platících lidí. Další tam ale míří na jednorázové akce či do volně přístupného areálu.

„Domníváme se, že se jedná o důsledek komfortnějšího cestování do zahraničí oproti loňsku a uplatňování již uhrazených voucherů u cestovních kanceláří. Zároveň vnímáme trend, kdy narůstá počet lidí, kteří tráví dovolenou v přírodě aktivní turistikou,“ řekla Sedláková s tím, že za srpen se však rýsují o něco příznivější čísla.

Také zámek v Náměšti nad Oslavou se stal toto léto cílem menšího počtu lidí. „Ke konci července jsme ve srovnání s loňskem měli návštěvnost zhruba o 30 procent nižší. A samozřejmě je to zcela nesrovnatelné s rokem 2019,“ vyjádřil se Marek Buš, kastelán zámku. Rozdíl vidí v tom, že loni šlo v létě otevřít bez omezení. Tuto sezonu už tu ale nějaká opatření jsou a ne každý je ochotný se tomu přizpůsobit. „Pro nás však není stěžejní, kolik lidí přichází, ale zda od nás odcházejí spokojení, a to se naštěstí daří,“ dodal Buš.

Přibližně stejnou návštěvnost jako loni hlásí velkomeziříčský zámek, v jehož areálu sídlí i městské muzeum. „Jedinou změnou je, že letos v červnu k nám chodily školní výlety - celkem deset tříd. Loni tu škola nebyla žádná, jelikož to kvůli uzavření škol nebylo ani možné,“ sdělila Lucie Pavelcová z muzea.