Kvůli stavbě kruhového objezdu klesly tržby obchodníkům až o polovinu

  10:56aktualizováno  10:56
Obchodníci a živnostníci doplácejí na probíhající stavbu nového kruhového objezdu u kina Vesmír v Pelhřimově. Zákazníci se kvůli uzavírkám do jejich provozoven těžko dostávají a obchodům klesají tržby až o polovinu. Řešení neexistuje, musíte to do září vydržet, vzkazuje jim radnice.

Stavba kruhové křižovatky u pelhřimovského kina Vesmír výrazně zasáhla do podnikání obchodníků v okolí. Skrz uzavírky a jednosměrky se k nim zákazníci těžko dostávají. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Eva Šebestová z Pelhřimova se před více než třemi lety rozhodla, že si otevře vlastní obchod se zdravou výživou. Zřídila si ho v centru města. V místech, kde se potkávají tři ulice: Tylova, Solní a Pod Kalvárií. Krámek dostal příznačný název - obchod Na Rozcestí.

A na rozcestí se momentálně do jisté míry ocitla i jeho majitelka. V dubnu započatá stavba kruhové křižovatky u kina Vesmír, která je od obchůdku vzdálená něco málo přes sto metrů, totiž výrazně zasáhla do jejího podnikání.

„Od dubna, co se křižovatka uzavřela, mám asi polovinu zákazníků. Už teď jsou tržby na úrovni těch špatných letních měsíců. Nevím, jak to tady do září doklepu,“ posteskla si Eva Šebestová nad současnou situací.

Zmíněná křižovatka se uzavřela první dubnový den. Práce na ní by měly být hotové do 20. srpna.

Okamžitý propad. Zmizeli náhodní kolemjdoucí

Podle Šebestové se úbytek zákazníků a tržeb projevil prakticky okamžitě. Když srovnává obrat se stejným obdobím loňského roku, mluví o třetinovém poklesu. Co se týká počtu zákazníků, tam je pokles ještě výraznější. Chodí jich pouze polovina.

Fotogalerie

„Zmizeli takoví ti náhodní kolemjdoucí, kteří se zastavili pro něco na sváču. Drobnější nákupy prakticky odpadly. Kvůli nim sem nikdo nejde,“ popisuje Eva Šebestová.

Jako hlavní důvod vidí to, že se přirozený koridor pěších zákazníků kvůli rozkopané ulici změnil. Jedna skupina chodců podle ní nyní volí cestu Děkanskou zahradou. Na druhé straně od obchodu pak procházejí Jirsíkovou ulicí.

A úplně jednoduché to není ani pro ty, kteří cestují autem. Kvůli jednosměrné ulici musejí objíždět velkou část historického centra města, aby se ke krámku dostali.

„A jet po Pražské, stát tam na semaforech v koloně, čekat deset minut, než vás protisměr pustí doleva… Je to tak složité a zdlouhavé, že to řada lidí radši vzdá a jde si nakoupit jinam, nebo to do nekonečna odkládá,“ dodává majitelka obchůdku.

Živnostník musí navigovat i dlouholeté dodavatele

Není jediným živnostníkem, kterého současná situace postihla. Zhruba o sto metrů dál od obchodu Na Rozcestí má v Tylově ulici svoji prodejnu elektro zboží Luboš Šiler.

Jde o zavedenou provozovnu, funguje zde už od roku 1991. Na rozdíl od Evy Šebestové tak má již pevnější skupinu zákazníků. Ani to ho však neochránilo od toho, aby se mu v současných dnech výrazně nesnížily tržby.

„Pokles je velký, zhruba polovina. Kdo se nemusí dopravit do centra, tak sem vyloženě nejede. Příjezdové trasy konkrétně do Tylovy ulice jsou složité,“ potvrzuje Šiler.

Podle jeho vyprávění mají v posledních dnech problém dostat se do jeho obchodu nejen zákazníci, ale také dlouhodobí dodavatelé. Několikrát je prý musel po telefonu navádět, aby se v jednosměrných ulicích neztratili.

Pro své zákazníky má na svých webových stránkách dokonce mapku, kde je zakreslená cesta, jak se středem města prosmýknout. „Jenže jsme přístupní jen z nejvzdálenějšího konce a to není dobré,“ povzdechne si Šiler.

Obchodníci musejí vydržet, vzkazuje vedení města

I proto se společně s Evou Šebestovou vydali na pelhřimovskou radnici, kde měli jednání se starostou Františkem Kučerou. „Šli jsme se zeptat, co by nám doporučil, koho oslovit, aby nám pomohl,“ líčí majitelka prodejny zdravé výživy.

„Chápeme, že se ten kruháč musí udělat. Ale ta doba je dlouhá, vidina, že bude hotový až v srpnu… Je to dlouhá doba, když platíte nájem. Bojíme se toho, že jak se klienti naučí chodit jinam, tak už tam pak i zůstanou,“ dodává Šiler.

Podle starosty však nezbývá obchodníkům nic jiného než se obrnit trpělivostí a danou situaci nějak přestát.

„Kdyby neměli přístup z žádné strany, tak by to bylo něco jiného. Ale když mají přístup po chodníku a okolo po ulici, nelze uvažovat o jakékoliv náhradě,“ pronesl Kučera.

Situaci navíc obchodníkům může ztížit i to, že se v jejich okolí začaly vyměňovat v zemi uložené rozvody tepla. „S tím se ale nedá nic dělat. Musí se to zvládnout během léta před začátkem topné sezony,“ dodává starosta.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Vysočina potřebuje rychlou železnici a opravenou D1, zaznělo na konferenci

Konference MAFRA event se tentokrát uskutečnila v Jihlavě. Věnovala se Kraji...

Kvalita života na Vysočině se zlepšuje. Shodli se na tom účastníci páteční konference Lepší místo pro život, jež se...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz