Sněhová děla už pálí, lyžovat se možná bude příští víkend po Mikuláši

  9:08aktualizováno  9:08
Sjezdovka na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí, ale i Šacberk u Jihlavy už zasněžují. Počasí je ovšem nevyzpytatelné. V Lukách letos spustí novou čtyřsedadlovou lanovku. V Novém Městě na Moravě chtějí mít vše připraveno do prázdnin.

Díky poklesu teplot mohli pracovníci lyžařských areálů začít zasněžovat. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vlekaři na Vysočině už sporadicky zasněžují, většina z nich ale říká: Budeme rádi, když se u nás vleky dají do pohybu do vánočních prázdnin.

Jak se chystají

Fajtův kopec – Velké Meziříčí: Zasněžují, doporučují sledovat webkameru. Jedna jízda tu vyjde na 12 korun, hodina pro dospělého na 120 korun, dítě má slevu. Mají tu bodový systém, bod stojí 1 korunu, a systém lístků na 1, 2, 3, a 4 hodiny. Celodenní jízdenka včetně obědu v restauraci vyjde na 380 korun. Funguje tu lyžařská škola i půjčovna lyží

Luka nad Jihlavou: Zasněžování nasměrují tak, aby stihli otevřít do Vánoc. Mají bodový systém, jedna jízda tu vyjde asi na 13 korun. Letos zprovozní novou čtyřsedačkovou lanovku.

Křemešník: Zasněžování přichystají tak, aby stihli otevřít v poslední prosincové dekádě. Mají bodový systém, jízda tu vyjde na 8 korun.

Vysoká u Havlíčkova Brodu: Zatím kontrolují zařízení, zda jsou schopni zasněžovat. Mají bodový systém, ve všední den stojí jízda 8 korun, o víkendu 9 korun.

Ski areál Nový Jimramov: Zatím s intenzivním zasněžováním váhají, čekají na pořádné mrazivé počasí. Jedna jízda na velkém vleku vyjde na 10 korun, na malém vleku na 4 koruny. Letos přibyla sjezdovka podél lesa.

Ski Snow Park Nové Město: Rádi by stihli zasněžit do Vánoc, pokud bude příznivé počasí. Mají tu bodové i časové jízdenky, ty jsou maximálně půldenní. Nejdražší jízda bude stát 14 nebo 15 korun.Letos rozšířili půjčovnu lyží, doplnili překážky do snowparku.

Běžkování v Novém Městě: Zatím nejsou podmínky, biatlonový areál zasněžený není.

Jalovec: Zatím zasněžování vzdali. Kromě bodového systému, kdy jízda na velkém vleku stojí 10 korun a na malém 5 korun, zavedou dopolední časovky za 150 korun, odpolední za 190 korun a celodenní za 340 korun. Novinkou je půjčovna lyží a bot, koupili nová sněžná děla.

Sněžná děla pracují na Šacberku u Jihlavy i ve Velkém Meziříčí. Provozovatelé areálů vesměs odkazují na své webové stránky, kde mají záběry z kamer. Je podle nich velmi těžké odhadnout přesný termín, kdy se začne lyžovat.

Na sjezdovce Šacberk je vyrobeno prvních asi tisíc metrů krychlových sněhu.

"Zasněžování jsme spouštěli v sobotu navečer, začalo pěkně mrznout. Do tří hodin to šlo velice pěkně, pak se zatáhlo, takže se oteplilo, ale zasněžovali jsme až do rána," popsal správce Pavel Havlíček.

Děla se dají spustit už při dvou až třech stupních pod nulou. "Ale čím víc mrzne, tím víc sněhu se vyrobí," vysvětlil.

Na Fajtově kopci chtějí lyžovat po Mikuláši

Zasněžovat zkoušejí taky ve Velkém Meziříčí. "Potrvá to několik dní, než uděláme aspoň základní koberec. K tomu ale taky musí přát počasí, ideálně by mělo být aspoň tak pět pod nulou, aby se sníh dařilo dělat a aby se udržel," zmínil Jiří Pálka, správce areálu na Fajtově kopci.

Pokud vše půjde dobře, bude tu možné lyžovat příští víkend. V Novém Městě na Moravě ve Ski Snow Parku nebudou spěchat, aby byli za každou cenu první na Vysočině, kdo rozjede vlek.

"Myslíme si, že lidi ještě ani nejsou úplně naladění na lyžování. Nejlepší je mít sníh na vánoční prázdniny," konstatoval správce novoměstského areálu na Harusově kopci Karel Klapač.

V Novém Městě je i běžkařské centrum. Mezi běžkaři se šíří zprávy, že se tu už dá omezeně lyžovat. "Tak to bych o tom musel něco vědět. Zatím není ideální počasí a až bude stabilně mrazivo, nasněží se hromady, které se rozhrnou po trati. Okolo Vánoc bychom chtěli poskytnout terén pro trénink reprezentantů," zmínil mluvčí biatlonového světového šampionátu Jiří Pošvář.

Na Jalovci na Třebíčsku zkusili o prvním prosincovém  víkendu vytáhnout sněžná děla, ale snahu vzdali. "Byla vysoká vzdušná vlhkost, jen dva stupně pod nulou, to nejsou dobré podmínky. Země je ještě teplá, je potřeba, aby promrzla a byl sušší vzduch," vysvětlil jeden ze správců areálu Pavel Škorpík.

Luka nad Jihlavou i Křemešník mají společného provozovatele. Ani tady nespěchají se sněžnými děly. "Letos chystáme v Lukách novou čtyřsedadlovou lanovku," připomněla provozovatelka areálů Magda Vaňková.

Ve Vysoké u Havlíčkova Brodu mají ještě trochu jinou starost: místo je poměrně odlehlé a před několika lety tu řádili zloději. Zmizel rovnou celý vlek. A tak mají obavu sem vozit nějakou techniku dřív, než zapadnou přístupové cesty.

Nejčtenější

Na Jihlavsku boural školní autobus, jedno dítě má středně těžké zranění

Při nehodě školního linkového autobusu u Věžničky na Jihlavsku se zranilo 14...

U obce Věžnička na Jihlavsku havaroval v pondělí odpoledne školní autobus. Cestovalo v něm sedmnáct dětí, čtrnáct z...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

U letiště v Třebíči pilot zavadil kolem o střechu projíždějícího auta

Cessna 172

Policisté na Vysočině se zabývají kuriózním případem. V neděli před polednem malé letadlo v Třebíči zavadilo kolem o...

Hokejisté Kladna a Budějovic otevřeli semifinále venkovními výhrami

Jaromír Jágr (vpravo) z Kladna proti Jihlavě, sleduje ho Adam Zeman.

Do semifinálových sérií první hokejové ligy vstoupily lépe Kladno a České Budějovice. Rytíři zvítězili na ledě vítěze...

Další z rubriky

Sníh v zásobníku ve Vysočina Areně už se ukládá k letnímu „spánku“

Technický sníh na nejbližší světové akce ve Vysočina Areně je připravený....

Zásobník u novoměstské Vysočina Areny je znovu plný sněhu. Brzy bude úplně překrytý vrstvou dřevní štěpky, která...

Na D1 u Měřína hořel kamion, dálnice ve směru na Brno hodinu stála

Požár kamionu na 124. kilometru dálnice D1.

Dálnice D1 byla ráno na 124. kilometru mezi Velkým Beranovem a Měřínem ve směru na Brno asi hodinu neprůjezdná. Hasiči...

Z historického mostu zase padá omítka, město už ji nechce, památkáři ano

Původně kamenný most v Ronově nad Sázavou získal novou bílou fasádu. Stejně by...

Historický most v Ronově nad Sázavou, místní části Přibyslavi, už zase dělá radnici vrásky. Opět z něho začala opadávat...

Najdete na iDNES.cz