Sněhová děla už pálí, lyžovat se možná bude příští víkend po Mikuláši

  9:08aktualizováno  9:08
Sjezdovka na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí, ale i Šacberk u Jihlavy už zasněžují. Počasí je ovšem nevyzpytatelné. V Lukách letos spustí novou čtyřsedadlovou lanovku. V Novém Městě na Moravě chtějí mít vše připraveno do prázdnin.

Díky poklesu teplot mohli pracovníci lyžařských areálů začít zasněžovat. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vlekaři na Vysočině už sporadicky zasněžují, většina z nich ale říká: Budeme rádi, když se u nás vleky dají do pohybu do vánočních prázdnin.

Jak se chystají

Fajtův kopec – Velké Meziříčí: Zasněžují, doporučují sledovat webkameru. Jedna jízda tu vyjde na 12 korun, hodina pro dospělého na 120 korun, dítě má slevu. Mají tu bodový systém, bod stojí 1 korunu, a systém lístků na 1, 2, 3, a 4 hodiny. Celodenní jízdenka včetně obědu v restauraci vyjde na 380 korun. Funguje tu lyžařská škola i půjčovna lyží

Luka nad Jihlavou: Zasněžování nasměrují tak, aby stihli otevřít do Vánoc. Mají bodový systém, jedna jízda tu vyjde asi na 13 korun. Letos zprovozní novou čtyřsedačkovou lanovku.

Křemešník: Zasněžování přichystají tak, aby stihli otevřít v poslední prosincové dekádě. Mají bodový systém, jízda tu vyjde na 8 korun.

Vysoká u Havlíčkova Brodu: Zatím kontrolují zařízení, zda jsou schopni zasněžovat. Mají bodový systém, ve všední den stojí jízda 8 korun, o víkendu 9 korun.

Ski areál Nový Jimramov: Zatím s intenzivním zasněžováním váhají, čekají na pořádné mrazivé počasí. Jedna jízda na velkém vleku vyjde na 10 korun, na malém vleku na 4 koruny. Letos přibyla sjezdovka podél lesa.

Ski Snow Park Nové Město: Rádi by stihli zasněžit do Vánoc, pokud bude příznivé počasí. Mají tu bodové i časové jízdenky, ty jsou maximálně půldenní. Nejdražší jízda bude stát 14 nebo 15 korun.Letos rozšířili půjčovnu lyží, doplnili překážky do snowparku.

Běžkování v Novém Městě: Zatím nejsou podmínky, biatlonový areál zasněžený není.

Jalovec: Zatím zasněžování vzdali. Kromě bodového systému, kdy jízda na velkém vleku stojí 10 korun a na malém 5 korun, zavedou dopolední časovky za 150 korun, odpolední za 190 korun a celodenní za 340 korun. Novinkou je půjčovna lyží a bot, koupili nová sněžná děla.

Sněžná děla pracují na Šacberku u Jihlavy i ve Velkém Meziříčí. Provozovatelé areálů vesměs odkazují na své webové stránky, kde mají záběry z kamer. Je podle nich velmi těžké odhadnout přesný termín, kdy se začne lyžovat.

Na sjezdovce Šacberk je vyrobeno prvních asi tisíc metrů krychlových sněhu.

"Zasněžování jsme spouštěli v sobotu navečer, začalo pěkně mrznout. Do tří hodin to šlo velice pěkně, pak se zatáhlo, takže se oteplilo, ale zasněžovali jsme až do rána," popsal správce Pavel Havlíček.

Děla se dají spustit už při dvou až třech stupních pod nulou. "Ale čím víc mrzne, tím víc sněhu se vyrobí," vysvětlil.

Na Fajtově kopci chtějí lyžovat po Mikuláši

Zasněžovat zkoušejí taky ve Velkém Meziříčí. "Potrvá to několik dní, než uděláme aspoň základní koberec. K tomu ale taky musí přát počasí, ideálně by mělo být aspoň tak pět pod nulou, aby se sníh dařilo dělat a aby se udržel," zmínil Jiří Pálka, správce areálu na Fajtově kopci.

Pokud vše půjde dobře, bude tu možné lyžovat příští víkend. V Novém Městě na Moravě ve Ski Snow Parku nebudou spěchat, aby byli za každou cenu první na Vysočině, kdo rozjede vlek.

"Myslíme si, že lidi ještě ani nejsou úplně naladění na lyžování. Nejlepší je mít sníh na vánoční prázdniny," konstatoval správce novoměstského areálu na Harusově kopci Karel Klapač.

V Novém Městě je i běžkařské centrum. Mezi běžkaři se šíří zprávy, že se tu už dá omezeně lyžovat. "Tak to bych o tom musel něco vědět. Zatím není ideální počasí a až bude stabilně mrazivo, nasněží se hromady, které se rozhrnou po trati. Okolo Vánoc bychom chtěli poskytnout terén pro trénink reprezentantů," zmínil mluvčí biatlonového světového šampionátu Jiří Pošvář.

Na Jalovci na Třebíčsku zkusili o prvním prosincovém  víkendu vytáhnout sněžná děla, ale snahu vzdali. "Byla vysoká vzdušná vlhkost, jen dva stupně pod nulou, to nejsou dobré podmínky. Země je ještě teplá, je potřeba, aby promrzla a byl sušší vzduch," vysvětlil jeden ze správců areálu Pavel Škorpík.

Luka nad Jihlavou i Křemešník mají společného provozovatele. Ani tady nespěchají se sněžnými děly. "Letos chystáme v Lukách novou čtyřsedadlovou lanovku," připomněla provozovatelka areálů Magda Vaňková.

Ve Vysoké u Havlíčkova Brodu mají ještě trochu jinou starost: místo je poměrně odlehlé a před několika lety tu řádili zloději. Zmizel rovnou celý vlek. A tak mají obavu sem vozit nějakou techniku dřív, než zapadnou přístupové cesty.

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Koalice má málo hlasů, tak přizve hlasující experty. Opozice hrozí žalobou

Ilustrační snímek

Až před soudem může skončit rozhodnutí zastupitelů v Pelhřimově. Odhlasovali si totiž, že do výborů přizvou kromě...

Další z rubriky

Zůstalo kolem mě zdravé jádro, říká Joukl. Zvažuje návrat do politiky

Bývalý náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy a majetku Libor...

Libor Joukl, který byl tento týden zproštěn obžaloby kvůli nákupu sypačů pro krajské silničáře, bude požadovat náhradu...

Na D1 u Humpolce začaly další práce, na čtyřech kilometrech chybí drenáž

Na problémovém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začala firma Eurovia...

V problémovém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na Vysočině začaly další práce. Společnost Eurovia CS opraví...

Fiktivní spediční firma přebírala zboží po celé Evropě, pak jej prodala

Kriminalisté z Vysočiny obvinili dvanáct lidí v rozsáhlém případu podvodné...

Kriminalisté z Vysočiny obvinili dvanáct lidí v rozsáhlém případu podvodné kamionové přepravy. Organizovaná sít...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz